Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zamawiający powinien zbadać, czy wobec podmiotu udostępniającego zasoby nie zachodzi podstawa wykluczenia określona w art. 108 ust. 1 pkt 5 Pzp, tj. przynależność do tej samej grupy kapitałowej.
Jeszcze dwa tygodnie pozostało na dopełnienie obowiązku sprawozdawczego i przesłania dokumentu sprawozdania o zamówieniach do UZP. Zakres informacji, które zamawiający jest zobowiązany ująć w sprawozdaniu wynika wprawdzie z konkretnego rozporządzenia, ale w praktyce na tym tle pojawia się sporo wątpliwości praktycznych. W artykule omawiamy kilka z nich. Przeczytasz m.in. o tym, czy w sprawozdaniu uwzględnić zamówienie udzielane jako prawo opcji, opłaty za autostradę oraz opłaty na rzecz Urzędu Dozoru Technicznego, który okresowo dokonuje przeglądów technicznych dźwigu windy w siedzibie zamawiającego.
W jakim zakresie wolno uzupełnić odwołanie do KIO? Czy już po złożeniu dokumentu można wskazać dodatkowe aspekty niewskazane w pierwotnym piśmie? Czy można złożyć dodatkowe załączniki?
Przedmiotowe środki dowodowe podlegają uzupełnieniu, ale tylko wówczas gdy zamawiający przewidział procedurę uzupełnienia w SWZ. Jednak nawet wtedy uzupełnienie nie będzie możliwe w każdej sytuacji, jak choćby w przypadku niezłożenia środka w ogóle. Sprawdź, jak potraktować nieaktualność dokumentu. Zyskaj pewność, kiedy wolno Ci wezwać do uzupełnienia, a kiedy będzie to naruszeniem ustawy Pzp. Nasz ekspert udziela w tym zakresie wyjaśnień na podstawie autentycznej sytuacji jednego z zamawiających.
Przypominamy, że Portal ZP realizuje dla swoich subskrybentów usługę telefonicznych dyżurów eksperckich. Dwa razy w tygodniu możesz skontaktować się z Andrzejem Łukaszewiczem lub Katarzyną Bełdowską i wyjaśnić zawiłości Prawa zamówień publicznych w codziennej praktyce.
Jak prawidłowo należy oszacować usługę inspektorów nadzoru do realizacji inwestycji budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych? Czy należy wysłać zapytanie wstępne w celu oszacowania wartości zamówienia? W jakim czasie przeprowadzić takie działania w stosunku do prowadzonego postępowania na wybudowanie budynku? Czy jednocześnie postępowanie na robotę budowlaną i w tym samym czasie postępowanie na usługę? Czy podpisując umowę na roboty budowlane, musimy mieć zatrudnionego inspektora nadzoru?
W zamówieniach współfinansowanych z UE podstawą żądania zwrotu środków jest zaistnienie nieprawidłowości, które stwierdzane są przez łączne wystąpienie trzech okoliczności.
Na stronach Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano obszerne przewodniki merytoryczne zawierające wskazówki w zakresie: trybu z wolnej ręki, opisu przedmiotu zamówienia.
Jeżeli wykonawca nie złożył wymaganych oświadczeń lub dokumentów to zamawiający miał obowiązek wezwać go do uzupełnienia. Obowiązkiem wykonawcy, jako profesjonalisty, jest uzupełnić brakujące dokumenty w prawidłowej formie.
Do jakiego artykułu ustawy Pzp dotyczącego zmian umowy należałoby się odwołać, w sytuacji gdy zmiana jest konieczna ze względu na to, że wykonawca na etapie realizacji umowy nie dysponuje już produktami, które zaproponował w ofercie i nie jest w stanie zaproponować/dostarczyć równoważnych? Wykonawca chce dostarczyć produkty równoważne, lecz lepszej jakości. Czy są to okoliczności, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć (art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp)?
W przypadku projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, takich jak dofinansowanie unijne dla firm, bardzo ważne znaczenie mają promocja oraz oznakowanie projektów Unii Europejskiej. Dotyczy to uczestników projektów, łącznie z beneficjentem funduszy europejskich. Wszystkie te osoby powinny znać zasady w zakresie informacji i promocji, które wspierają transparentność, a także obywatele Unii Europejskiej mogą dowiedzieć się, że mają możliwość pobrania funduszy europejskich na dofinansowanie projektu. Sekwencja to firma z wieloletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji wizualnej i realizacji projektu, wspiera ona beneficjentów w spełnianiu obowiązku informacyjnego oraz zapewnia profesjonalną obsługę w ramach projektu.
Postępowanie sądowe w Polsce, niezależnie od jego charakteru – cywilnego, karnego czy administracyjnego – wiąże się z koniecznością znajomości skomplikowanych przepisów prawa materialnego i proceduralnego. Choć przepisy przewidują możliwość samodzielnego reprezentowania się przed sądem, brak odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia może skutkować niekorzystnym rozstrzygnięciem. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi instytucja zastępstwa procesowego.
Jak chronić swoje dane i ważne pliki komputerowe w czasach cyber przestępczości oraz powszechnych awarii sprzętów elektronicznych? Skuteczna obrona wymaga odpowiednich narzędzi, wyrobienia dobrych nawyków oraz pewnej znajomości technologii. Sprawdź najważniejsze informacje.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!