W przypadku zamówień udzielanych w trybie z wolnej ręki powyżej progów unijnych zamawiający powinien w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w systemie e-Notices2 wskazać, że „wyłoniono co najmniej jednego zwycięzcę” – mimo że tryb ten nie zakłada składania ofert. To zalecane rozwiązanie wynika z interpretacji UZP i dotyczy także procedur niekonkurencyjnych. Sprawdź, jak poprawnie wypełnić formularz i uniknąć błędów przy publikacji ogłoszenia.
Umowa z jedynym możliwym wykonawcą została zawarta po przeprowadzonych negocjacjach w trybie z wolnej ręki. Przy formularzu w e-Notices2 „Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – tryb standardowy” – w odniesieniu do trybu z wolnej ręki – pojawia się problem z wypełnieniem sekcji w dziale „Wyniki”. Co zamawiający powinien wybrać w polu BT-142 w zakładce „Wyniki części zamówienia”?
Zamówienie z wolnej ręki nie jest procedurą konkurencyjną, nie ma etapu składania ofert i nie wyłania się zwycięzcy, tylko negocjuje z jednym wykonawcą. Nie funkcjonuje tam pojęcie oferty czy oferenta. Czy wobec tego prawidłowe będzie wskazanie opcji „Nie wyłoniono zwycięzcy, a procedura konkurencyjna została zamknięta”, a w polu pod spodem (BT-144) jako powód wskazanie odpowiedzi „Inne”? Wybranie innej opcji, tj. „Wyłoniono co najmniej jednego zwycięzcę” powoduje konieczność uzupełnienia pól nawiązujących do ofert/oferenta, które w omawianym trybie nie mają racji bytu, a bez uzupełnienia tych pól system uniemożliwia akceptację formularza i przekazanie ogłoszenia do publikacji.
Czy jedynym możliwym rozwiązaniem, które system dopuszcza, nie będzie wybór opcji „Nie wyłoniono zwycięzcy, a procedura konkurencyjna została zamknięta” i dodatkowo wskazanie powodu „Inne” w dalszym polu? Wówczas nie pojawi się wymóg uzupełniania pól odnoszących się do oferty lub oferenta, tj.:
W opisanym przypadku w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w polu BT-142 (Status wyboru zwycięzcy konkursu) należy wybrać opcję „Wyłoniono co najmniej jednego zwycięzcę”, o czym szerzej poniżej.
W przedmiotowym przypadku pomocne może być stanowisko wyrażone przez UZP w dokumencie „Instrukcja wypełniania ogłoszenia o udzieleniu zamówienia”. Zaznaczono w nim, że w polu BT-142 (Status wyboru zwycięzcy konkursu) wskazuje się informację dotyczącą sposobu zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia.
Jednocześnie podkreślono, że tłumaczenie przyjęte w formularzu nie jest zgodne z terminologią ustawy Pzp. Wersja angielska formularzy „Winner selection status” –wskazuje, że chodzi o podanie informacji, czy dokonano wyboru wykonawcy.
W informacjach dodatkowych w przytoczonym dokumencie UZP wskazano, że pozycję „Nie wyłoniono zwycięzcy, a procedura konkurencyjna została zamknięta” wybiera zamawiający, który unieważnił postępowanie lub jego określoną część.
Natomiast pozycję „Wyłoniono co najmniej jednego zwycięzcę” wybiera zamawiający, który zakończył postępowanie wyborem wykonawcy. Dotyczy to także trybu zamówienia z wolnej ręki (według terminologii unijnej – procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie).
Pomimo, że po wybraniu pozycji „Wyłoniono co najmniej jednego zwycięzcę” pojawiają się do wypełnienia pola nawiązujące do oferty, które nie są w pełni adekwatne do trybu zamówienia wolnej ręki, to – jak wynika ze wskazówek i praktyki – zasadne jest ich odpowiednie wypełnienie (np. „zwycięzca: nazwa wykonawcy X”; „miejsce na liście zwycięzców: 1” itd.).