Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W postępowaniu krajowym zamawiający zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego w terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, albo 10 dni, jeżeli przesłano je w inny sposób. W postępowaniach unijnych terminy te ulegają wydłużeniu odpowiednio do 10 i 15 dni. Jak w praktyce policzyć liczbę dni do zawarcia umowy? Przykładowo – jeśli informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty zostanie umieszczona na stronie internetowej postępowania np. 23.12.2024, to 5 dni na zawarcie umowy obejmuje także święta tj. 25 i 26 grudnia? W którym dniu najwcześniej wolno zawrzeć z wykonawcą umowę? Sprawdź w opracowaniu.
Oferta z ceną obliczoną w sposób uwzględniający faktyczne koszty, które wykonawca będzie ponosił zgodnie z przepisami prawa jest ofertą odpowiadającą merytorycznym wymaganiom zamawiającego.
Na stronach WWW Urzędu Zamówień Publicznych pojawiło się opracowanie, w którym wskazano zestawienie elementów umowy o zamówienie publiczne w zależności od jej przedmiotu tj. usługi, dostawy czy roboty budowlanej. Treść kontraktu podzielono na elementy obligatoryjne oraz te, które należy uwzględnić w przypadku umów zawartych na okres powyżej 6 bądź 12 miesięcy a także gdy umowa przewiduje wymagania określone w art. 95 ust. 1 ustawy Pzp. Przedstawiamy je w poniższej tabeli.
Odrzuceniu podlega oferta bezsprzecznie niezgodna z SWZ. Oczekiwania zamawiającego nie mają znaczenia, jeżeli nie zostały jasno i jednoznacznie wyrażone w SWZ.
Dnia 1 stycznia 2025 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, wyznaczając ambitne priorytety w zakresie zamówień publicznych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona monitorowaniu przepisów oraz wspieraniu debaty nad reformą systemu zamówień, z uwzględnieniem strategicznych celów polityki przemysłowej UE.
Początek roku to okres intensywnego planowania i prac nad budżetem. Zamawiający przygotowują plany zamówień publicznych, które powinny objąć poszczególne grupy podobnych, jednorodnych czy tożsamych zakupów. W tym miejscu pojawia się dylemat: które zakupy zamawiać razem, a które można podzielić? Czy np. dostawy świeżego mięsa połączyć z dostawą produktów sypkich typu mąka, cukier, makarony albo świeże owoce i warzywa? Odpowiedź stanie się prosta po obejrzeniu naszego bezpłatnego webinaru 17 stycznia 2025 r. Zarejestruj się już dziś!
Do uznania podmiotu za taki, który zaspokaja potrzeby powszechne niemające charakteru przemysłowego, jaki i handlowego wystarczy, że będzie on realizował takie usługi w pewnym tylko zakresie swej działalności.
W sytuacji, gdy ceny tożsamych usług w latach ubiegłych były realnie zawyżane wobec działania wykonawcy w warunkach lokalnego monopolu, nie materializuje się przesłanka odrzucenia oferty ze względu na wysokość zaoferowanej ceny.
Wkrótce początek 2025 roku, a wraz z nim sporo zmian i wyzwań w obszarze zamówień publicznych. Certyfikacja wykonawców, rejestr umów, zdalne rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą – to tylko niektóre nowości, nad jakimi trwają intensywne prace. Część z nich zapowiadana jest na kolejne miesiące 2025 roku, inne wejdą w życie później, ale jedno jest pewne: warto przygotować się na to, co nadchodzi, żeby nie dać się zaskoczyć nowym obowiązkom!
Ustawa z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (LINK DO USTAWY) od daty jej uchwalenia była już kilkukrotnie nowelizowana. Ustawodawca cztery razy wydał akt jednolity ustawy Pzp, aby ułatwić analizę jej przepisów. Ostatni ujednolicony tekst ustawy ukazał się 30 sierpnia 2024 r. Odnajdziemy go pod adresem: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320. Przypominam, że w naszym serwisie znajdziesz zawsze aktualną wersję Prawa zamówień publicznych – LINK: ustawa z 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).
Które z dzielnic stolicy stanowią najkorzystniejszy wybór w przypadku mieszkań pod inwestycje?
Wystawianie faktur w formie, jaką polscy przedsiębiorcy znają obecnie, niedługo się zmieni. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz na podstawie projektu ustawy, w 2026 roku firmy będą zobligowane do wystawiania faktur VAT w zintegrowanym systemie KSeF.
Wybór odpowiedniego gniazdka elektrycznego to kluczowa decyzja, która wpływa na bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność w każdym domu czy biurze. Choć może się wydawać, że gniazdka to proste urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które zagwarantują ich długotrwałą, bezpieczną i efektywną pracę.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!