Jeśli w SWZ wskazano wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy na poziomie 5%, a w załączniku (wzorze umowy) błędnie wpisano 3%, zamawiający powinien przyjąć wartość z SWZ jako wiążącą. Postępowanie nie podlega unieważnieniu, lecz należy je kontynuować zgodnie z zasadą pierwszeństwa postanowień SWZ przed treścią załączników.
Zamawiający w SWZ w dziale dotyczącym ZNWU wskazał wysokość zabezpieczenia 5%. W załączniku do SWZ (który jest integralną częścią specyfikacji) w § dotyczącym ZNWU podał 3%. Czy w takiej sytuacji można nadal procedować postępowanie, w którym wybrano już najkorzystniejszą ofertę i przyjęto na korzyść Wykonawcy 3% wysokości ZNWU?
Zamawiający nie ma podstaw do unieważnienia postępowania, więc powinien je nadal prowadzić, a wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy powinien określić na poziomie 5%.
Opisany stan faktyczny sprawy nie wypełnia przesłanek określonych w art. 255 ustawy Pzp stanowiących o unieważnieniu postępowania. Zatem zamawiający jest zobligowany do podjęcia czynności zamierzających do zawarcia umowy.
Z uwagi na to, że podstawowym i wiodącym dokumentem jest SWZ, to jej postanowienia są wiążące, nie zaś załączników.
Zgodnie z orzecznictwem Izby SWZ jest dokumentem nadrzędnym wobec wzoru umowy, ponieważ to w SWZ zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu, kryteria oceny ofert, czy zasady wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Załączniki zaś (w tym wzór umowy) powinny być zgodne z treścią SWZ (zob. wyrok KIO z 21 stycznia 2021 r.; sygn. akt KIO 19/21).
W związku z zaistniałą rozbieżnością pomiędzy postanowieniami SWZ a treścią wzoru umowy, zaleca się, aby zaproszeniu do zawarcia umowy kierowanym do wybranego wykonawcy, zawrzeć stosowne wyjaśnienie.
W jego treści należy wskazać, iż doszło do oczywistej niezgodności pomiędzy treścią SWZ a załączonym wzorem umowy w zakresie wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jako wiążącą należy przyjąć wartość określoną w SWZ, tj. 5%, zgodnie z jednolitym stanowiskiem orzecznictwa KIO, które przyznaje pierwszeństwo zapisom SWZ jako dokumentowi nadrzędnemu wobec jego załączników.
Takie działanie zamawiającego jest zgodne z zasadą przejrzystości postępowania oraz zapewnia równe traktowanie wykonawców.