Gdzie sprawdzą się podnośniki towarowe i kiedy warto je wynająć?

Stan prawny na dzień: 23.05.2025
Pracownik instalujący płytę sufitową za pomocą podnośnika do montażu płyt k-g

Podnośniki towarowe znacznie usprawniają transport ciężkich ładunków w pionie. Są one łatwe w użytku, uniwersalne i kompaktowe. Gdzie takie urządzenia sprawdzają się najlepiej? Kiedy wynajem podnośnika towarowego to dobry wybór?

Czym jest podnośnik towarowy?

Podnośnik towarowy to specjalna konstrukcja z platformą, na której umieszcza się ładunek. Następnie za pomocą przycisku lub dźwigni/korby unosi się go na odpowiednią wysokość, co pozwala np. na ułożenie elementów na regale.

Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje takich urządzeń:

  • podnośnik towarowy elektryczny – jest zasilany prądem z akumulatora, dzięki czemu unoszenie ładunku odbywa się bez użycia siły ludzkich rąk;
  • podnośnik towarowy ręczny – wymaga poruszenia korbą lub dźwignią, aby podnieść ciężki towar. Jest to jednak tańszy produkt niż model elektryczny.

Wybór odpowiedniej opcji zależy głównie od budżetu firmy oraz planowanej częstotliwości używania urządzenia. Jeśli podnośnik ma być eksploatowany niemal bez przerwy, lepiej sprawdzi się model elektryczny, który pozwala na szybsze i wygodniejsze podnoszenie towaru.

Do czego wykorzystuje się podnośniki towarowe?

Podnośniki towarowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej używa się ich do:

  • transportu materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje – np. cegieł, zaprawy czy płyt gipsowych. To dobry wybór do ciasnych przestrzeni, w których nie da się zastosować dźwigu;
  • układania produktów na regałach;
  • rozładunku i załadunku samochodów ciężarowych – zarówno w magazynach i zakładach produkcyjnych, jak i podczas przeprowadzek;
  • montażu dekoracji, oświetlenia scenicznego i wielu innych elementów niezbędnych podczas organizacji eventów czy planów filmowych.

Kiedy warto wynająć podnośnik towarowy?

Wynajem podnośnika towarowego to dobry wybór w sytuacji, gdy nie chcesz decydować się na zakup własnego sprzętu. Na taką opcję warto postawić w następujących przypadkach:

  • krótkotrwałe, specyficzne projekty – takie, które realizuje się tylko raz na kilka tygodni lub miesięcy;
  • start działalności gospodarczej – na początku warto przeznaczyć zgromadzone środki na inwestycje, których nie da się zastąpić wynajmem;
  • brak miejsca na własny sprzęt – jeśli podnośnik towarowy ma być używany rzadko, a Ty nie chcesz martwić się koniecznością jego przechowywania, gdy nie będzie potrzebny,
  • konieczność regularnej wymiany na inny model – np. o większym udźwigu czy mniejszych gabarytach.

Zalety wynajmu podnośnika towarowego

Montaż płyt k-g przy użyciu podnośnika towarowego manualnego

Wynajem podnośnika towarowego to bardzo wygodna opcja. Pozwala ona na uniknięcie jednorazowej dużej opłaty, a także zapewnia większą elastyczność. Gdy umowa się skończy, a sprzęt nie będzie już dalej potrzebny, wystarczy go zwrócić. Nie trzeba martwić się koniecznością jego odsprzedaży czy przechowywania.

- Współpraca ze sprawdzoną wypożyczalnią podnośników towarowych montażowych niesie za sobą również wiele innych korzyści. Profesjonalne firmy zapewniają m.in. wsparcie techniczne, transport urządzenia czy regularne przeglądy. Pomagają też dobrać odpowiedni model do potrzeb klienta i wskazują, jak go poprawnie używać – tłumaczy specjalista z firmy Gizo, oferującej wiele rodzajów podnośników na wynajem.

Wypożyczenie takiego urządzenia umożliwia też jego przetestowanie, zanim zdecydujesz się na zakup własnego egzemplarza. To wygodne i tanie rozwiązanie, po które sięgają przedsiębiorcy z różnych branż.

Słowa kluczowe:
podnośnik

Powiązane treści