Zarządzanie kilkoma kredytami gotówkowymi w jednym czasie może przysporzyć kłopotów każdemu. I nie mówimy tu tylko o kosztach pojedynczych zobowiązań, ale także wyzwaniu związanym z pilnowaniem terminowego regulowania różnych rat kredytu. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Sprawdźmy, czy to się opłaca.
Zacznijmy najpierw od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny. To rozwiązanie celowe, w ramach którego bank umożliwia nam połączenie kilku osobnych kredytów w jeden produkt, z jedną ratą i jedną datą spłaty. Wielu z nas na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowało się na wzięcie kilku kredytów - na różne kwoty, z innym oprocentowaniem, datą regulowania raty i okresem spłaty. W takim scenariuszu zarządzanie finansami może być prawdziwym wyzwaniem.
Kredyt konsolidacyjny z kolei pozwala nam zebrać wszystkie te pomniejsze zobowiązania w jeden duży kredyt, dzięki czemu uzyskamy komfort związany z koniecznością regulowania tylko jednej raty. Podczas wnioskowania o kredyt konsolidacyjny, klient wskazuje kredyty do skonsolidowania - te zobowiązania nie będą miały na dany moment wpływu na zdolność kredytową. W przypadku uzyskania zgodny na konsolidację, bank, zamiast wypłacić środki nam, spłaca automatycznie nasze inne kredyty, a my możemy skupić się jedynie na spłacie jednego, skonsolidowanego zobowiązania.
Istnieje kilka grup kredytobiorców, dla których kredyt konsolidacyjny może być doskonałym rozwiązaniem. Przede wszystkim osoby, które odczuwają "przekredytowanie", prowadzące do problemów z utrzymaniem ciągłości finansowej. Dla takich osób kredyt konsolidacyjny z wydłużonym okresem spłaty może być sporym wytchnieniem. Oczywiście konsolidacja dotychczasowych zobowiązań nie rozwiąże wszystkich trosk - wciąż będziemy zobowiązani do spłaty całości zobowiązania, jednak w skali miesiąca rata kredytu może zostać obniżona nawet o kilkaset złotych, co będzie odczuwalne w domowym budżecie.
Kredyt konsolidacyjny to także sposób na to, by nieco uprościć zarządzanie finansami. Wyobraźmy sobie sytuację - 4 różne kredyty gotówkowe, każdy z inną datą spłaty. Jeśli nie będziemy sumiennie planować budżetu, prędzej czy później pojawią się małe opóźnienia w regulowaniu zobowiązań - czy to ze względu na zapominalstwo, czy też z powodu braku środków finansowych. Konsolidacja pozwoli nam spłacać jedną ratę, którą dodatkowo możemy zautomatyzować, ustawiając zlecenie stałe.
Pozostaje więc pytanie - czy kredyt konsolidacyjny opłaca się z punktu czysto finansowego. To oczywiście zależy od proponowanego przez bank oprocentowania. By mieć ostateczną pewność, warto zwracać uwagę na RRSO - całkowity koszt kredytu, który uwzględnia także marże, prowizję i inne dodatkowe koszty związane z udzieleniem i obsługą kredytu. Decydując się na konsolidację, będziemy mogli z pewnością zaoszczędzić na pojedynczym wydatku związanym z prowizją, a nie z dublowaniem takich opłat, jak ma to miejsce w przypadku obsługi kilku zobowiązań jednocześnie.
Zawsze jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić ranking kredytów konsolidacyjnych, by upewnić się, że oferta jest dla nas opłacalna. Kredyt konsolidacyjny z wydłużonym okresem spłaty to rozwiązanie, które wielokrotnie już pomogło w trudnej sytuacji finansowej Polaków. Jeśli zatem doświadczamy problemów z obsługą kilku pożyczek i kredytów jednocześnie, warto rozważyć skonsolidowanie ich - to z pewnością ułatwi nam życie.