Błędna stawka VAT w SWZ – czy zamawiający musi unieważnić postępowanie?

Stan prawny na dzień: 18.07.2025
Błędna stawka VAT w SWZ – czy zamawiający musi unieważnić postępowanie?

Jeśli zamawiający w formularzu asortymentowym wskazał nieprawidłową stawkę VAT, a termin składania ofert już upłynął, postępowanie jest obarczone niemożliwą do usunięcia wadą. Mimo że wszyscy wykonawcy zastosowali prawidłową stawkę, zamawiający nie może obecnie skorygować błędu w SWZ. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp, konieczne jest unieważnienie postępowania.

Case study: błąd zamawiającego w SWZ w ramach podatku 

W przetargu nieograniczonym na dostawę leków zamawiający w pakiecie w jednej z pozycji wskazał niepoprawną stawkę VAT (8%). Do pakietu zawierającego powyższą pozycję zostały złożone 3 oferty. Każdy z oferentów wskazał w wymienionej powyżej pozycji stawkę podatku 23%. Co powinien zrobić zamawiający? Czy powinien unieważnić postępowanie w zakresie danego pakietu jako obarczone wadą z uwagi na wskazanie niepoprawnej stawki VAT? Czy może wezwać wykonawców do wyjaśnień wskazanej przez nich stawki podatku i w związku z tym, że jest prawidłowa, przyjąć wyjaśnienia i dalej procedować postępowanie w celu wyboru najkorzystniejszej oferty i podpisania umowy?

Błąd w stawce VAT w SWZ – co dalej?

Z uwagi na zastosowanie przez zamawiającego w SWZ nieprawidłowej stawki VAT i fakt, że upłynął termin składania ofert, postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą, która uniemożliwia udzielenie zamówienia. Postępowanie niestety należy unieważnić (art. 255 pkt 6 ustawy Pzp).

Czy zamawiający może poprawić błąd po terminie składania ofert?

W uzasadnionych sytuacjach zamawiający może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść SWZ. Taki przypadek – konieczności zmiany SWZ – niewątpliwie w opisanej sytuacji zachodził. Niestety, z uwagi na upłynięcie terminu składania ofert, nie ma możliwości na obecnym etapie zmiany SWZ.

Podstawa prawna unieważnienia przetargu – art. 255 pkt 6 ustawy Pzp

W tej sytuacji niestety postępowanie musi podlegać unieważnieniu zgodnie z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp. Zamawiający musi unieważnić postępowanie, gdy obarczone jest ono niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Tak jest również w tym przypadku.

Obecnie żaden z przepisów ustawy nie pozwala na modyfikację stawki podatku.

Wykonawcy zastosowali właściwą stawkę – czy to wystarczy?

Wykonawcy wprawdzie podali prawidłową stawkę podatku, ale inną niż to uwzględnił zamawiający. Zamawiający przyjął stawkę niemożliwą do zastosowania, czyli sprzeczną z przepisami prawa podatkowego. Można przy tym domniemywać, że potencjalni wykonawcy z uwagi na ten błąd mogli nie zdecydować się na złożenie oferty.

Powyższe stanowisko zostało w zbliżonych okolicznościach przyjęte również przez D. Szczęsnego (https://www.prawo.pl/samorzad/bledna-stawka-vat-to-podstawa-do-uniewaznienia-przetargu,232364.html [dostęp: 19.06.2025 r.]).

Autor:

Rafał R. Wasilewski

Rafał R. Wasilewski

Rafał R. Wasilewski

doktor prawa, radca prawny specjalizujący się w prawie gospodarczym, w tym zamówień publicznych, autor i współautor wielu publikacji z zakresu zamówień publicznych