Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Czy w przypadku zamówień współfinansowanych z UE wybór bardziej rygorystycznego trybu niż wynika z szacowania zamówienia jest obarczony sankcjami? Przykładowo: czy zamówienia o wartości 130.000 zł wolno udzielić w trybie podstawowym zamiast według zasady konkurencyjności? Zgodnie z Podręcznikiem beneficjenta nie ma przeszkód, aby zamawiający zobowiązany do zastosowania zasady konkurencyjności, procedował zamówienie zgodnie z ustawą Pzp. Sprawdź szczegóły w krótkim omówieniu.
Na stronach WWW Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano krótkie przypomnienie o zmianach związanych z opłatami od pełnomocnictw składanych w postepowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Zmiany w tym zakresie weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Podczas gdy wysokość opłaty skarbowej pozostaje bez zmian i wynosi 17 zł, zmienia się właściwy organ podatkowy dla opłaty skarbowej w przypadku dokumentów składanych elektronicznie.
Dość często zdarza się, że wykonawca złoży podmiotowe środki dowodowe wraz z ofertą, nie czekając na stosowne wezwanie zamawiającego. Wówczas może pojawić się problem, jeśli dokumenty są błędne czy niekompletne: jak przeprowadzić procedurę uzupełnienia? Czy wzywać do złożenia wszystkich podmiotowych środków dowodowych z art. 126/art. 274 czy do uzupełnienia dokumentów z art. 128 ustawy Pzp? Zdaniem UZP zamawiający powinien najpierw – pomimo złożenia dokumentów wraz z ofertą – wezwać wykonawcę do złożenia podmiotowych środków dowodowych zgodnie z art. 126 lub art. 274 ustawy Pzp.
Czy w przetargu na podręczniki i książki do nauki oraz inne pozycje literatury do biblioteki zamawiający może wskazać w opisie przedmiotu zamówienia tytuł oraz autora książki, nie dopuszczając możliwości dostawy produktów równoważnych? Oczywiście tak!
W najnowszym opracowaniu Urzędu Zamówień Publicznych pt. „Orzecznictwo dotyczące zamówień publicznych w IV kwartale 2024 r.” znajdziesz kluczowe orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej i sądów dotyczące zamówień publicznych. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie orzeczeń w czytelnej tabeli z wyszczególnieniem tezy wyroku i jej szerszego omówienia.
Na Portalu ZP zadebiutowało nowe narzędzie – kalkulator liczenia terminów składania ofert, które z pewnością uprości i przyspieszy pracę każdego zamawiającego i wykonawcy. Narzędzie automatycznie uwzględnia wszystkie kluczowe daty, a także dni wolne od pracy, takie jak soboty, niedziele czy święta, co gwarantuje, że oferty będą składane w terminie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Postanowienia SWZ powinny być czytane literalnie, a ich interpretacja nie może opierać się na niewyrażonych w ich treści intencjach zamawiającego.
Przypominamy, że na stronie WWW Urzędu Zamówień Publicznych zostały opublikowane przykładowe klauzule waloryzacyjne do zastosowania w sektorze budowlanym. Są to oczywiście jedynie propozycje i zawsze należy je dostosować do realiów danego przetargu i umowy zawartej w trybie Prawa zamówień publicznych. Skorzystaj z gotowych zapisów.
Zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności.
Czy jeśli odwołanie do KIO złożył wykonawca działający jako konsorcjum, to w jego imieniu przed Izbą może działać jedynie lider? Czy podczas rozprawy mogą zabierać głos inni członkowie konsorcjum? Sprawdź w poniższym wyjaśnieniu.
Współczesne firmy coraz częściej dostrzegają, że benefity pracownicze są równie ważnym elementem strategii HR, jak wynagrodzenie. Te dodatkowe świadczenia wpływają nie tylko na satysfakcję pracowników, ale także na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. W artykule omówimy, dlaczego benefity pracownicze zyskują na znaczeniu, jakie mają korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców oraz jakie trendy kształtują rynek benefitów w 2025 roku.
Twoje mieszkanie to przestrzeń, w której czujesz się bezpiecznie. Ale co w sytuacji, gdy zdarzenia losowe zakłócają ten spokój? Ubezpieczenie mieszkania to sposób na zabezpieczenie Twojego domu, mienia oraz komfortu życia przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Polisa mieszkaniowa zapewnia ochronę na wypadek szkód spowodowanych przez pożar, zalanie mieszkania, a nawet kradzież. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania? To decyzja, która daje Ci poczucie stabilności i chroni przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych.
Współczesna praca biurowa jest intensywnym wysiłkiem wzrokowym. Wynika to z długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych, takich jak komputery, tablety czy smartfony. Nadmiernie skupiamy wzrok na obiektach znajdujących się blisko. Zmuszamy nasze oczy do wytężonego wysiłku. Zapominamy o relaksie dla wzroku, pracujemy ciężko, pilnujemy deadline’ów. Powoduje to szereg negatywnych objawów - cyfrowe zmęczenie wzroku. Dodatkowo z wiekiem zdolność oka do akomodacji ulega fizjologicznemu pogorszeniu, powodując dodatkowe utrudnienia.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!