Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Czy zagraniczny wykonawca z Chin, posiadający oddział lub zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce, może być traktowany jako wykonawca unijny? W świetle wyroku TSUE C-652/22 oraz nowszego orzeczenia C-266/22 dotyczącego tej samej problematyki odpowiedź nie jest intuicyjna. Poniżej na przykładzie case study przedstawiamy, jak należy rozumieć status wykonawcy z państwa trzeciego w kontekście udziału w zamówieniach publicznych w UE.
Portal ZP zaprasza zamawiających oraz wykonawców na bezpłatny webinar poświęcony tematyce warunków udziału w postępowaniu w kontekście zachowania zasady uczciwej konkurencji. Nasza ekspertka dr Andrzela Gawrońska-Baran omówi to zagadnienie na praktycznych przykładach i wskazówkach.
Akademia Portalu ZP udostępniła nowe szkolenie online: „Tryb podstawowy z możliwością negocjacji – jak unikać błędów i optymalizować postępowanie”. Szkolenie to stanowi kompleksowy przewodnik praktycznego stosowania art. 275 pkt 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, skierowany do zamawiających i wykonawców, którzy chcą efektywnie stosować ten wariant trybu podstawowego.
Zamawiający zawarł umowę z wykonawcą, którego oferta okazała się niezgodna z wymaganiami zawartymi w SWZ. Czy możliwe jest unieważnienie umowy w sprawie zamówienia w takiej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie wymaga analizy przepisów ustawy Pzp oraz Kodeksu cywilnego. Regulacje omawiamy na podstawie konkretnego case study.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy nowelizującej Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (nr UDER15). Projekt przewiduje m.in. podniesienie progu stosowania ustawy Pzp ze 130.000 zł do 170.000 zł oraz wprowadzenie obowiązku badania wpływu planowanego zamówienia na konkurencyjność w ramach analizy potrzeb i wymagań.
Składane przez wykonawcę wyjaśnienia ceny oferty należy oceniać przez pryzmat treści wezwania, którego treść determinuje zakres i poziom szczegółowości składanych przez wykonawcę wyjaśnień dotyczących elementów kosztotwórczych oferty wskazanych w wezwaniu.
Pewien zamawiający wysłał do wybranego wykonawcy umowę do podpisu. Jaki faktycznie czas przysługuje wykonawcy na podpisanie umowy? Czy można coś zrobić, aby przyspieszyć termin zawarcia umowy? Jakie kroki podjąć, jeśli wykonawca nie reaguje i nie odpowiada na przesłane dokumenty ani próby kontaktu?
Aby zaistniała podstawa do unieważnienia postępowania, zmiana okoliczności musi powodować upadek potrzeby udzielenia zamówienia lub kontynuowania postępowania w świetle interesu publicznego.
Na jakiej podstawie zamawiający sektorowy odrzuca wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (bądź ofertę) złożone przez wykonawcę pochodzącego z tzw. państwa trzeciego, które nie zawarło z UE umowy o równym i wzajemnym dostępie do rynku zamówień publicznych? Zamawiający wskazał w dokumentach zamówienia, że nie dopuszcza do udziału w postępowaniu takich podmiotów.
Podanie podstaw faktycznych odrzucenia oferty i odpowiednie ich opisanie jest ściśle związane z prawem wykonawcy do korzystania ze środków ochrony prawnej.
Nie korzystasz jeszcze z reklamy Internecie? To może być błąd. Kampanie Google Ads to rozwiązanie, które sprawdza się w niemal każdej branży. Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować i co zrobić, aby ta forma promocji realnie przełożyła się na sprzedaż.
Szpitale i placówki medyczne wymagają szczególnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. W tym artykule omawiamy, z jakimi wyzwaniami wiąże się wdrożenie kontroli dostępu i jakie korzyści może przynieść dobrze dopasowany system.
Umowy są fundamentem wielu działań biznesowych, kształtując porozumienia i budując zaufanie między stronami. Jednak wraz z rozwojem technologii i automatycznym generowaniem umów pojawiają się nowe wyzwania — przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa danych. Automatyzacja procesu generowania dokumentów ułatwia przepływ pracy i zwiększa efektywność, ale jednocześnie rodzi pytania o ochronę poufnych informacji. Jak firmy mogą wykorzystać zalety automatyzacji, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z bezpieczeństwem danych? Przyjrzyjmy się kluczowym zagadnieniom związanym z tym tematem.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!