Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
W postępowaniach prowadzonych zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące sposobu podpisywania umów. Czy podpis zaufany w umowie o zamówienie publiczne jest wystarczający do spełnienia wymogów prawnych? Przepisy Pzp oraz Kodeksu cywilnego jasno określają, kiedy forma elektroniczna jest równoważna z pisemną – i nie każdy podpis elektroniczny spełnia te warunki. W artykule wyjaśniamy, czy podpis zaufany może być użyty do zawarcia ważnej umowy w trybie podstawowym, jakie są konsekwencje jego użycia oraz jaka forma jest akceptowalna według obowiązującego prawa.
Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z 9 maja 2024 r. sygn. akt XXIII Zs 16/24 podkreślił, że Izba jest związana zarzutami odwołania i nie może wyjść poza ich zakres. Jednoznacznie wskazuje to zatem na konieczność ich przemyślanego i precyzyjnego formułowania przez odwołującego.
Certyfikacja wykonawców będzie nowym instrumentem weryfikacji podmiotowej w zamówieniach publicznych. Przewidziano ją w projekcie ustawy procedowanej obecnie w Sejmie (druk 1184 z 11 kwietnia br.). Nowe rozwiązania mają umożliwić wykonawcom uzyskanie urzędowego potwierdzenia spełniania określonych wymogów podmiotowych warunkujących udział w przetargu. Jak zapowiada ustawodawca – certyfikaty uproszczą i przyspieszą procedury przetargowe. W artykule przybliżamy założenia projektowanej ustawy w zakresie: typów certyfikatów, procedury ich uzyskania oraz potencjalnych konsekwencji nowych regulacji dla zamawiających i wykonawców.
Jeżeli zamawiający nie przedstawiał żadnych szczególnych wymogów co do sposobu wyliczenia ceny, w tym zasad jej kalkulowania to trudno zarzucać nieprawidłowości w kalkulacji ceny.
Wielu wykonawców biorących udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego zastanawia się, czy certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań zamawiającego należy dołączać do oferty, jeśli nie zostały one wskazane w SWZ jako obowiązkowe. Certyfikaty jako przedmiotowe środki dowodowe podlegają szczególnym regulacjom w ustawie Pzp – ich żądanie musi być wyraźnie określone przez zamawiającego na etapie ogłoszenia postępowania. Czy wykonawca może złożyć certyfikaty dobrowolnie, z zastrzeżeniem tajemnicy przedsiębiorstwa? I czy zamawiający ma prawo żądać ich później, już po upływie terminu składania ofert? Odpowiadamy w oparciu o aktualne przepisy i orzecznictwo.
Obejrzyj nasz bezpłatny webinar dotyczący praktyki poprawiania oczywistych omyłek w ofertach. Nasza ekspertka Magdalena Grabarczyk – radca prawny, była członkini Krajowej Izby Odwoławczej i rzeczniczka prasowa tego organu wyjaśnia w przystępny i praktyczny sposób, jak zgodnie z PZP poprawiać oferty. Wskazówki jak zwykle poparte są praktycznymi przykładami i aktualnym orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej. Nie zwlekaj, skorzystaj z możliwości zdobycia wiedzy. Kliknij w LINK i obejrzyj za darmo!
Jeśli zamawiający ma kolejne wątpliwości, już po złożonych wyjaśnieniach, powinien zwrócić się do wykonawcy z kolejnym wezwaniem dotyczącym czy to szczegółowego wyjaśnienia kosztów, czy złożenia dowodów na konkretną okoliczność.
W postępowaniach przetargowych dopuszczających możliwość składania ofert w różnych walutach, zamawiający i wykonawcy stają przed problemem – jak właściwie określić kwotę wadium i jak je wnieść – czy w PLN czy w walucie obcej, np. euro. Choć przepisy Pzp nie wskazują jednoznacznego rozwiązania, orzecznictwo KIO i praktyka zamówień publicznych wyznaczają kierunek, jak postępować zgodnie z zasadą równego traktowania wykonawców. W tym artykule wyjaśniamy, jak przeliczyć wadium w euro na złote polskie, jak uniknąć ryzyka kursowego i jak prawidłowo opisać to w SWZ.
Nie znajdują uzasadnienia zarzuty dotyczące ogólnikowości złożonych wyjaśnień w zakresie wysokości zaoferowanej ceny, w oderwaniu od faktu, że cena oferty została skonkretyzowana w szczegółowym kosztorysie ofertowym złożonym wraz z ofertą.
Zamawiający planuje organizację imprezy kulturalnej, w tym koncertów kilku artystów. Czy takie zamówienie podlega przepisom ustawy Pzp? Kluczowe znaczenie ma wartość zamówienia i jej relacja do progu unijnego, o którym mowa w art. 11 ust. 5 pkt 2 Pzp. Sprawdź na przykładzie case study, jak należy interpretować ten przepis i co decyduje o możliwości jego zastosowania.
Rynek zamówień publicznych stanowi ważną część polskiej gospodarki. Ponad 80% wszystkich ofert składanych w tzw. postępowaniach krajowych pochodzi od przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Rynek startupów nieustannie ewoluuje, a wraz z nim zmieniają się szanse i wyzwania stojące przed młodymi przedsiębiorcami. Dyskusja na temat opłacalności zakładania startupów nabiera szczególnego znaczenia wobec dynamicznie zmieniającej się gospodarki, rosnącej konkurencji oraz zmiennych warunków finansowania. Wielu potencjalnych założycieli zastanawia się, czy wizja budowania innowacyjnego biznesu od podstaw nadal może przynieść oczekiwane korzyści. Należy rozważyć zarówno argumenty przemawiające za podjęciem takiego ryzyka, jak i wyzwania, które mogą napotkać ambitni przedsiębiorcy planujący rozpoczęcie własnej działalności w innowacyjnym sektorze gospodarki.
Zarządzanie kilkoma kredytami gotówkowymi w jednym czasie może przysporzyć kłopotów każdemu. I nie mówimy tu tylko o kosztach pojedynczych zobowiązań, ale także wyzwaniu związanym z pilnowaniem terminowego regulowania różnych rat kredytu. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Sprawdźmy, czy to się opłaca.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!