Czy zagraniczny wykonawca z Chin, posiadający oddział lub zarejestrowany jako czynny podatnik VAT w Polsce, może być traktowany jako wykonawca unijny? W świetle wyroku TSUE C-652/22 oraz nowszego orzeczenia C-266/22 dotyczącego tej samej problematyki odpowiedź nie jest intuicyjna. Poniżej na przykładzie case study przedstawiamy, jak należy rozumieć status wykonawcy z państwa trzeciego w kontekście udziału w zamówieniach publicznych w UE.
Zdaniem naszego eksperta – ani zarejestrowanie zagranicznego podmiotu jako czynnego podatnika VAT w Polsce ani utworzenie przez zagraniczny podmiot oddziału w Polsce nie ma wpływu na ocenę statusu tego podmiotu jako wykonawcy unijnego bądź wykonawcy z państwa trzeciego (spoza UE).
Zamawiający ma obowiązek zapewnić równe traktowanie wykonawców (art. 16 ustawy Pzp), przy czym, jak wyjaśnił TSUE zarówno w powołanym w pytaniu wyroku C-652/22, jak i kolejnym (nowszym) wyroku C-266/22, zastrzegł, że równe traktowanie wykonawców nie jest bezwzględnie wymagane dla wykonawców z państw trzecich. W wyroku C-266/22 TSUE odnosił się wprost do wykonawcy z Chin. O wyroku tym można przeczytać na stronie Portalu ZP: https://www.portalzp.pl/nowosci/kolejny-wyrok-tsue-o-ograniczeniu-dostepu-do-unijnych-przetargow-wykonawcow-z-panstw-trzecich-sygn.-c26622-35051.html
Zarejestrowanie się przez dany podmiot jako czynny podatnik VAT nie zmienia faktu, że wykonawca będzie nadal podmiotem z państwa trzeciego. Jest to obowiązek o charakterze fiskalnym (podatkowym, publicznoprawnym). Taka rejestracja nie zmienia faktu, że firma nadal jest wykonawcą z państwa trzeciego. Miejsce jej siedziby nie ulega zmianie.
Analogicznie, utworzenie przez przedsiębiorcę zagranicznego oddziału na terytorium RP nie powoduje, że staje się on podmiotem krajowym. Jego utworzenie pozwala jedynie efektywniej działać przedsiębiorcy zagranicznemu w Polsce.
Trafnie wskazuje KIO: „(…) oddział działa w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Celem tworzenia oddziałów i ustanawiania osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w oddziale jest umożliwienie podejmowania czynności przez oddział bez konieczności uzyskiwania dodatkowych pełnomocnictw.
Zatem osoba ujawniona w KRS jako upoważniona do reprezentacji w oddziale może na podstawie takiego upoważnienia podejmować wszelkie czynności związane z działalnością przedsiębiorcy zagranicznego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej” (wyrok KIO z 30.08.2022 r., KIO 2052/22).
Oddział służy jedynie przedsiębiorcy do prowadzenia działalności na terytorium Polski i jest z tym przedsiębiorcą nierozerwalnie związany – nie stanowi natomiast odrębnego podmiotu prawa, nie posiada samodzielnej osobowości prawnej.
Tym samym fakt, iż wykonawca z Chin posiada w Polsce oddział, nie zmienia jego statusu prawnego i nie jest on wykonawcą unijnym.
Podsumowując, zarówno rejestracja jako czynny podatnik VAT, jak i posiadanie oddziału w Polsce, nie wpływają na status wykonawcy jako podmiotu z państwa trzeciego. Kluczowe znaczenie ma siedziba wykonawcy oraz regulacje unijne i krajowe, które określają jego prawa do udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
Podstawa prawna