Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Zamawiający otrzymał zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach z urzędu skarbowego wystawione pierwotnie w postaci elektronicznej, ale następnie wydrukowane i bez podpisu urzędnika. Dokument ten został przekazany w wersji elektronicznej do Poczty Polskiej SA, zgodnie z art. 58 ust. 4 ustawy o doręczeniach elektronicznych. Następnie Poczta przekształciła go w wersję papierową i przekazała wykonawcy. Wykonawca plik zeskanował, potem podpisał elektronicznie i przesłał zamawiającemu. Czy taki dokument jest poprawny?
Czy w przypadku odstąpienia od umowy podwykonawczej przez podwykonawcę, zamawiający ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę należności zgodnie z art. 6471 Kodeksu cywilnego? Co powinien zrobić zamawiający, któremu wykonawca nie przedłożył oświadczenia o uregulowaniu należności na rzecz podwykonawcy – zapłacić należność wykonawcy czy zatrzymać część kwoty i złożyć do depozytu sądowego? Wyjaśniamy ważne przepisy.
Niepoprawna stawka VAT może przekreślić ofertę przetargową – poznaj kluczowe orzeczenia, przepisy i praktyczne przykłady, które pomogą Ci tego uniknąć. Ten webinar jest dla Ciebie, jeśli: Chcesz wiedzieć, kiedy błąd w stawce VAT to tylko omyłka, a kiedy dyskwalifikuje ofertę. Pracujesz po stronie zamawiającego i musisz podejmować decyzje o poprawieniu lub odrzuceniu ofert. Jesteś wykonawcą i zależy Ci na złożeniu prawidłowej, niepodważalnej oferty. Szukasz praktycznych przykładów oraz aktualnego orzecznictwa KIO i Sądu Najwyższego.
Czy wiesz, jak skutecznie ocenić ofertę złożoną przez konsorcjum? A może chcesz dowiedzieć się, jak jako wykonawca zwiększyć swoje szanse na wygraną dzięki wspólnej ofercie? Na portalu pojawiło się nowe szkolenie online: „Konsorcjum w przetargu – jak ocenić ofertę i zawrzeć bezpieczną umowę w sprawie zamówienia” – stworzone z myślą zarówno o zamawiających, jak i wykonawcach.
Wypełnianie formularza ogłoszenia o zamówieniu na platformie eNotices 2 może budzić wątpliwości, zwłaszcza w zakresie rozpoznania pól obowiązkowych. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak ustalić, które pola są wymagane oraz jak prawidłowo zweryfikować kompletność formularza.
Czy zamawiający powinien żądać dwóch odrębnych oświadczeń o aktualności – jednego dla JEDZ, drugiego dla oświadczenia z art. 5k rozporządzenia 833/2014 oraz art. 7 ustawy sankcyjnej z 13 kwietnia 2022 r.? Wyjaśniamy praktykę zgodną z przepisami.
W odpowiedzi na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach Kolin i CRRC Qingdao Sifang, rząd przygotował projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych, który umożliwia zamawiającym skuteczne ograniczenie udziału wykonawców z państw spoza UE nieobjętych międzynarodowymi umowami handlowymi. Nowe przepisy przewidują nie tylko możliwość ich niedopuszczenia do udziału w postępowaniu, ale również pozwalają ustalić wobec nich mniej korzystne warunki zamówienia oraz pozbawiają ich prawa wnoszenia środków ochrony prawnej. Nowelizacja ma uporządkować dotychczasową praktykę i zwiększyć pewność prawa dla zamawiających.
Dnia 1 czerwca wchodzą w życie przepisy ustawy z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. poz. 620). Ustawa zmienia brzmienie art. 94 oraz 96 Prawa zamówień publicznych. Uspokajamy, że zmiany mają charakter jedynie dostosowujący i redakcyjny. Nie modyfikują przebiegu procedur i formalności w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych.
Wszystkie okoliczności powodujące obniżenie ceny oferty winny być w sposób jasny i rzetelny wyjaśnione przez wykonawcę i winien on wykazać, w jaki sposób wylistowane czynniki pozwoliły na obniżenie ceny oferty.
Oceniając zgodność oferty z warunkami zamówienia należy każdorazowo ocenić, jakie wymagania postawił zamawiający w SWZ, które nie zostały przez wykonawcę spełnione.
Udział w przetargach drogowych to szansa, ale też duże wyzwanie. Żeby złożyć ważną ofertę, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych, technicznych i finansowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Mimo że od wprowadzenia nowej ustawy Pzp minęło już sporo czasu, zamawiający oraz wykonawcy wciąż mają wiele wątpliwości, jak stosować zmienione przepisy.
Podnośniki towarowe znacznie usprawniają transport ciężkich ładunków w pionie. Są one łatwe w użytku, uniwersalne i kompaktowe. Gdzie takie urządzenia sprawdzają się najlepiej? Kiedy wynajem podnośnika towarowego to dobry wybór?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!