Jeżeli zamawiający nie przedstawiał żadnych szczególnych wymogów co do sposobu wyliczenia ceny, w tym zasad jej kalkulowania to trudno zarzucać nieprawidłowości w kalkulacji ceny.
Szczegółowe uzasadnienie odwołania z precyzyjnymi wyliczeniami na poparcie tezy głównej zasługuje na uwagę, jednakże nie stanowi dowodu braku możliwości świadczenia przedmiotowej usługi za cenę zaoferowaną przez wybranego przez zamawiającego wykonawcę. Zgodnie z postanowieniami SWZ, wymagany był wraz z ofertą formularz cenowy stanowiący załącznik do umowy, który następnie stanowił podstawę rozliczeń stron w zakresie wykonanych usług.
Jeżeli zamawiający nie przedstawiał żadnych szczególnych wymogów w przedmiocie sposobu wyliczenia ceny, w tym sposobu jej kalkulowania to trudno zarzucać nieprawidłowości w kalkulacji ceny. Wobec pozostawionej wykonawcy swobodzie wyceny i braku obowiązku przyjęcia stałej ceny jednostkowej dla każdej pozycji, nie znaleziono podstaw do wywodzenia z tej okoliczności tezy o błędzie w obliczeniu ceny. Na wysokość kosztu, a w konsekwencji wysokość ceny usługi jednostkowej składał się szereg składowych, w tym także koszty dojazdu i możliwość dotarcia do obsługiwanego urządzenia. Przy dopuszczalnej metodzie kalkulacji wynikowej wszczętej kalkulacją wysokości ceny ofertowej całkowitej brutto, sprowadzenie jej do cen jednostkowych, w części co najmniej mających charakter częściowo zryczałtowany nie było wadliwe. Zasadność ceny całkowitej potwierdzało również dotychczasowe doświadczenie wykonawcy.
Sygnatura
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 kwietnia 2025 r. sygn. akt KIO 1180/25