Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Z danych Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że zamawiający, chcąc dokonać potrzebnych zakupów, najczęściej wybierają procedury trybu podstawowego (dla zamówień krajowych) i przetargu nieograniczonego (dla zamówień unijnych). Obydwa tryby to postępowania w pełni otwarte na konkurencję, a dodatkowo możliwe do zastosowania w każdym przypadku – bez względu na wartość zamówienia i dodatkowe okoliczności.
Jeśli wykonawca zdecydował się w postępowaniu skorzystać z pomocy podwykonawców, to zarówno po stronie zamawiającego jak i wykonawców mogą pojawić się wątpliwości związane z procedowaniem. Czy podwykonawca może realizować całe zamówienie? Czy wolno zmienić podwykonawcę w trakcie realizacji umowy? Jakie dokumenty wykonawca złoży dla swojego podwykonawcy z ofertą? Na te i inne pytania związane z umową o podwykonawstwo odpowiadamy w Top temacie.
Aby wyjaśnienia były konkretne i wiarygodne, muszą być również poparte dowodami, na potwierdzenie istotnych okoliczności mających wymierny wpływ na wysokość zaoferowanej ceny (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 kwietnia 2023 r., sygn. akt KIO 1026/23).
Powszechnie wiadomo, że dokumenty, jakie powstają podczas prowadzenia procedury na zamówienie podprogowe poniżej 130.000 zł – tj. niepodlegające ustawie Pzp, stanowią informację publiczną. Wobec tego, wykonawca, który chce pozyskać do nich dostęp, czyni to na podstawie regulacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Co w sytuacji gdy zamawiający pozostaje bierny i nie odpowiada na wniosek? W jaki sposób wykonawca może wyegzekwować od zamawiającego udostępnienie informacji publicznej?
Urząd Zamówień Publicznych w jednej z niedawnych opinii prawnych opublikowanych na swojej stronie WWW wypowiedział się w kwestii waloryzacji umów koncesji, w których wynagrodzeniem jest albo sama możliwość eksploatacji wykonanego przedmiotu zamówienia – obiektu budowlanego albo możliwość eksploatacji wraz z prawem uzyskania dopłaty od zamawiającego. Możliwość oraz zasady waloryzacji zależą właśnie do rodzaju tego wynagrodzenia. Najważniejsze wnioski z opinii publikujemy poniżej („Waloryzacja wynagrodzenia koncesjonariusza za etap robót budowlanych w ramach umów koncesji, w których wynagrodzeniem koncesjonariusza jest wyłącznie prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z płatnością”).
Wybór oferty to nie ostatnia czynność, która poprzedza zawarcie umowy z wybranym w postępowaniu wykonawcą. Zamawiający powinien pamiętać o kilku formalnościach, których musi dopełnić, aby zgodnie z prawem zawrzeć kontrakt w sprawie zamówienia. Omawiamy je w tym tygodniu w Top temacie.
W wyniku dokonania i zakomunikowania wykonawcom wyboru oferty najkorzystniejszej dochodzi pomiędzy wykonawcą wybranym a zamawiającym do nawiązania stosunku, który w doktrynie uznawany jest za nawiązanie umowy przedwstępnej. Co istotne z punktu widzenia zamówienia publicznego, ustawodawca nie ograniczył zamawiającemu, po dokonaniu wyboru oferty najkorzystniejszej, możliwości podejmowania czynności w postępowaniu o zamówienie (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 kwietnia 2023 r., sygn. akt KIO 3061/22).
Czynność szacowania zamówienia może przysporzyć sporo trudności. Zamawiający poświęcają jej szczególnie dużo uwagi, ponieważ to od wartości zamówienia zależą konkretne obowiązki proceduralne w postępowaniu.
Urząd Zamówień Publicznych poinformował na swojej stronie WWW, że od 20 lipca 2023 r. wstrzymano możliwość wysyłania za pośrednictwem usługi eSendera Platformy e-Zamówienia ogłoszeń do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej na formularzach unijnych F01, F02, F04, F05, F07, F12, F17 oraz F24 dla wszystkich typów ogłoszeń a także formularzy F21, F22 oraz F23 dla typów ogłoszenia innych niż Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia.
Jeżeli zamawiający skierował wezwanie do złożenia dokumentu w zakresie zadania realizowanego na własną rzecz, to może to być uznane jedynie za czynność zbędną, niewpływającą na wynik postępowania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 kwietnia 2023 r., sygn. akt KIO 968/23).
Niska zdolność kredytowa, duża liczba otwartych zobowiązań finansowych czy negatywny wpis w BIK. Wiele jest czynników, które przyczyniają się do niemożności uzyskania kredytu. Proces weryfikacji, jaki trzeba przejść, jest wnikliwy i nie zawsze kończy się pozytywną decyzją. Czy w przypadku odmowy udzielenia kredytu jesteśmy na straconej pozycji? Niekoniecznie. Zobacz, jak uzyskać pomoc w przypadku trudnych kredytów.
Czy przekonanie o tym, że programista to jeden z najlepszych zawodów na rynku, jest prawdziwe? Możliwe, że tak. Pracujący w ten sposób mogą pochwalić się wysokimi zarobkami w skali miesiąca, a dodatkowo często pracują w trybie zdalnym. Czy jednak to wszystko ulegnie kiedyś zmianie?
Wyszukiwarka internetowa Google to jedno z najbardziej rzetelnych źródeł pozyskiwania Klientów do firm usługowych. Ogromny potencjał tego narzędzia sprawia, że Twoje przedsiębiorstwo stoi przed niepowtarzalną okazją: znalezienia nawet tysięcy potencjalnych partnerów biznesowych oraz maksymalizacji dotychczasowych zysków. Chcesz wiedzieć, jak efektywnie promować firmę? Oto poradnik przygotowany przez doświadczonych specjalistów z agencji AFTERWEB. Odsłaniamy kulisy marketingu SEM, nastawionego na generowanie wysokiej jakości leadów. Zapraszamy!
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!