Wynajmujesz lokal użytkowy? Sprawdź, czy potrzebne Ci ubezpieczenie

Stan prawny na dzień: 13.06.2023
Wynajmujesz lokal użytkowy? Sprawdź, czy potrzebne Ci ubezpieczenie

Lokal użytkowy to jedno lub kilka pomieszczeń, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Można w nich otworzyć np. biuro podróży czy zakład fryzjerski. Zazwyczaj lokal wynajmuje się od właściciela całej nieruchomości. Zastanawiasz się zatem, czy w takiej sytuacji musisz kupić ubezpieczenie obiektu? Czy jest ono potrzebne i jakie korzyści przynosi taka polisa? Sprawdź!

Czy trzeba ubezpieczyć wynajmowany lokal użytkowy?

Udało Ci się znaleźć idealny lokal użytkowy na prowadzenie biznesu? Jedna z kwestii, która nurtuje najemców przy zawieraniu umowy, dotyczy ubezpieczenia nieruchomości. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku kupowania polisy obiektu. Według przepisów prawa zakup tego produktu jest dobrowolny.

Właściciel również nie musi ubezpieczać lokalu od różnych nieszczęśliwych zdarzeń. Jest jednak jeden wyjątek od wspomnianej reguły. Dotyczy on osób, które kupiły taką nieruchomość na kredyt. Większość banków udziela pożyczki, tylko jeśli właściciel wykupi polisę lokalu użytkowego z cesją na bank.

Kup ubezpieczenie lokalu użytkowego i nie martw się o niespodziewane wydatki

Na rynku są dostępne dwa rodzaje ubezpieczenia lokalu użytkowego:

  • dla właścicieli nieruchomości — mogą wykupić polisę mieszkaniową, która będzie obejmować ochroną całą nieruchomość. Jednak lokal pod działalność gospodarczą nie może zajmować więcej niż 50% powierzchni całego obiektu. Podstawowe ubezpieczenie budynku zabezpiecza tylko mury i elementy stałe. Dzięki temu, gdy dojdzie np. pod pożaru można uzyskać odszkodowanie za poniesione straty. Aby uzyskać wsparcie po zniszczeniu mienia firmowego, należy wykupić dodatkową ochronę, np. w ramach polisy firmowej;
  • dla wynajmujących — osoby, które nie są właścicielami, mogą wykupić ubezpieczenie na majątek firmy i nakłady wniesione w lokal, np. podczas remontu. Przy takiej ochronie, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia, np. na skutek zalania, można uzyskać odszkodowanie za poniesione straty.

Dodatkowo warto pomyśleć o rozszerzeniu zakresu ochrony o różne niespodziewane zdarzenia, np. kradzież czy akty wandalizmu. Zdarza się, że mimo zastosowania najlepszej ochrony antywłamaniowej złodzieje niszczą mienie i powodują wiele strat. To bardzo stresujące. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie, dzięki któremu można odzyskać choć część pieniędzy zainwestowanych w majątek firmy czy remont obiektu.

Więcej informacji na temat polisy lokalu użytkowego znajdziesz np. na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-lokalu-uzytkowego.

Niezbędne ubezpieczenie najemcy lokalu — warto je mieć!

Podczas wynajmowania lokalu użytkowego łatwo o różne wypadki. Wystarczy chwila nieuwagi, aby np. uszkodzić szybę, zalać nieruchomość przez nieszczelność w pralce czy zepsuć coś w części wspólnej. Zazwyczaj za takie szkody trzeba płacić z własnej kieszeni. Zdarza się także, że ich naprawą zajmuje się właściciel, jednak na poczet wydatków potrąca część kaucji.

Aby nie ponosić dodatkowych wydatków, warto pomyśleć o zakupie OC najemcy. To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni od odpowiedzialności cywilnej w różnych niespodziewanych sytuacjach. Dzięki niemu towarzystwo wypłaci osobom poszkodowanym stosowną rekompensatę na pokrycie strat. Pozwoli to uniknąć różnych nieporozumień i ułatwi załagodzenie konfliktów pomiędzy najemcą a właścicielem.

Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

Przed zakupem polisy lokalu użytkowego warto zapoznać się z jej ceną. Możesz to zrobić za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeń, który jest dostępny np. na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator.

Aby poznać ceny polis lokalu użytkowego, w formularzu należy wskazać, że:

  • forma własności to umowa najmu,
  • w nieruchomości będzie prowadzona działalność gospodarcza,
  • powierzchnia obiektu przeznaczona pod firmę wynosi mniej niż 50% całego lokalu.

Dodatkowo należy określić rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej — czy będzie to handel detaliczny, praktyka lekarska, biuro czy inna firma. Trzeba także zaznaczyć, czy ubezpieczenie ma objąć wyłącznie mienie ruchome, czy też elementy stałe. Istotne jest także wskazanie zakresu ochrony polisy, czyli tego, po jakich zdarzeniach chcesz otrzymać wsparcie.

Jeśli zdecydujesz się na wariant ubezpieczenia z ochroną od kradzieży, pamiętaj, aby podać zastosowane zabezpieczenia w lokalu. Wskaż tylko prawdziwe odpowiedzi. Jeśli po zdarzeniu się okaże, że w nieruchomości nie było wszystkich wskazanych elementów bezpieczeństwa, towarzystwo może odmówić wypłacenia odszkodowania.

Po wypełnieniu formularza system przedstawi Ci listę ofert wraz z dokładną ceną oraz warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu możesz z łatwością porównać wszystkie polisy i znaleźć dla siebie najlepszą opcję.

Wynajem lokalu użytkowego i otworzenie swojego biznesu to świetny pomysł. Zadbaj przy tym o dobre ubezpieczenie. Dzięki niemu po przykrym zdarzeniu otrzymasz finansowe wsparcie, które pozwoli Ci znowu "stanąć na nogi"!