postępowanie

Dokumentowanie postępowań (protokół) według nowego Pzp

Protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego według nowej Pzp

Zamawiający ma obowiązek sukcesywnie wraz z procedowaniem w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego sporządzać protokół postępowania. Z artykułu dowiesz się:
•    jakie informacje powinien zawierać protokół,
•    jak udostępniać protokół postępowania o udzielenie zamówienia – również w kontekście danych osobowych,
•    co stanowi załączniki do niego oraz
•    jak zwracać takie elementy dokumentacji jak projekty, modele, rysunki i plany składane wraz z ofertami.
Polecam także linki do wzorów formularzy. 

W tym artykule
  • Protokół wymaga podpisów członków komisji przetargowej (lub osób wykonujących czynności w postępowaniu) oraz kierownika zamawiającego (czy osoby, której kierownik powierzył zastrzeżone dla siebie czynności). Podpis odręczny można jednak zastąpić podpisem elektronicznym.
  • Protokół postępowania można sporządzić w formie pisemnej bądź elektronicznej i opatrzyć podpisem elektronicznym, przy czym nie musi być to kwalifikowany podpis elektroniczny.
  • Nie wszystkie informacje, które muszą znaleźć się w protokole, wynikają z przepisów bezpośrednio dotyczących protokołu. Niekiedy przepisy regulujące poszczególne tryby lub czynności podejmowane przez zamawiającego nakazują mu zamieścić w protokole dodatkowe informacje.
  • Protokół trzeba wypełniać na bieżąco – w toku postępowania. Niedopuszczalne jest odkładanie sporządzenia protokołu na „po zakończeniu procedury”.
  • Zamawiający ma możliwość ograniczyć informacje, które obligatoryjnie powinny znaleźć się w protokole, pod warunkiem, że poda je w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia, a zamawiający w protokole powoła się na to ogłoszenie.

Zamówienie dostawy urządzenia i jego uruchomienia – jak prowadzić postępowanie?

Pytanie:

Zamawiający przygotowuje postępowanie na dostawę urządzenia wraz z niezbędnymi pracami do jego uruchomienia. Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego powyżej progów unijnych. W skład przedmiotu zamówienia wchodzą obok dostawy samego urządzenia – również roboty budowlane związane z przygotowaniem do jego uruchomienia. Rodzaj zamówienia zamawiający określił jako dostawy. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy Pzp: „W przypadku gdy zamówienie obejmuje równocześnie usługi, dostawy lub roboty budowlane, do udzielenia zamówienia stosuje się przepisy ustawy dotyczące głównego przedmiotu zamówienia”, zatem w tym przypadku zamawiający powinien zastosować do zamówienia przepisy dotyczące dostaw. Czy jednak w przypadku zapisów o podwykonawstwie i umowach o podwykonawstwo zawieranych na roboty budowlane, zamawiający powinien stosować przepisy ustawy Pzp do umów na podwykonawstwo w zakresie robót budowlanych czy dostaw? Artykuł 464 ustawy Pzp określa wymagania co do umów o podwykonawstwo zawieranych na roboty budowlane, ale jest tam zapis, że dotyczy to zamówienia na roboty budowlane. Czy w takim razie należy go tutaj zastosować, czy też nie (trzymając się konsekwentnie ustalenia, że rodzaj zamówienia to dostawy i tylko takie zapisy do niego stosujemy)?

Dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu w nowym Pzp

Dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu w nowym Pzp

W artykule omawiamy takie dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału jak wykaz zrealizowanych dostaw, robót budowlanych i usług oraz wykaz osób, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia. Dowiesz się, czy w postępowaniach krajowych zamawiający obowiązkowo żąda oświadczenia o aktualności informacji zawartych we wstępnym oświadczeniu. Zyskasz także wskazówki, jak uzupełniać dokumenty oraz jak poświadczać kopie dokumentów elektronicznych wystawionych przez podmioty upoważnione i nieupoważnione.

W tym artykule:

  • Próbki, opisy, fotografie jako dokumenty na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu
  • Wykaz zamówień – dokument na potwierdzenie warunku udziału w postępowaniu w postaci zdolności zawodowej
  • Dokumenty na potwierdzenie warunku udziału w postępowaniu w przypadku doświadczenia konsorcjanta
  • Wykaz osób – jakich informacji wolno w nim wymagać?
  • inne dokumenty lub oświadczenia na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu
  • Podmiotowe środki dowodowe i inne dokumenty wystawione przez podmioty upoważnione
  • Jak stworzyć cyfrowe odwzorowanie dokumentu wystawionego przez upoważniony podmiot?
  • Oświadczenie dotyczące aktualności informacji zawartych w oświadczeniu wstępnym
  • Uzupełnianie dokumentów na potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu (podmiotowych środków dowodowych)