odrzucenie oferty

Nieprecyzyjna konstrukcja formularza ofertowego nie powinna być przyczyną odrzucenia oferty

Pytanie:

Prowadzę przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu informatycznego w reżimie unijnym z podziałem na 16 części. W jednej z części przedmiotem zamówienia było urządzenie zobrazowania wielkoformatowego z nagłośnieniem i systemem centralnego sterowania wszystkimi urządzeniami. Szczegółowy opis tego urządzenia został zawarty w załączniku do siwz, gdzie określono m.in. z jakich elementów ma się składać urządzenie (m.in. monitory, stelaże, nagłośnienie, oprogramowanie).

Zamawiający określił, że ofertę cenową należy sporządzić wg wzoru z załącznika do siwz – formularz ofertowy. Wskazał w nim w kolumnie przedmiot zamówienia:

„Urządzenie zobrazowania wielkoformatowego (ściana graficzna LCD z procesorem obrazu) z nagłośnieniem i systemem centralnego sterowania wszystkimi urządzeniami

Nazwa producenta ..............

Model …………………..

Oznaczenie ................”, wskazując jednostkę miary – 1 kpl.

Zamawiający nie wprowadził do wzoru podrubryk dotyczących elementów składowych tego urządzenia, ani nie postawił wymogu podania nazw producentów elementów.

Czy zamawiający może odrzucić ofertę wykonawcy z uwagi na niepodanie nazw producentów wszystkich podzespołów, mając na uwadze konstrukcję formularza ofertowego? Czy zamawiający wobec nieprecyzyjnej konstrukcji formularza, zgodnie z zasadą, iż wszelkie niejasności treści siwz powinny być interpretowane na korzyść siwz, powinien uznać ofertę wykonawcy za zgodną z treścią siwz (z danych podanych przez wykonawcę nie można stwierdzić niezgodności z OPZ)?

Czy oferta, do której nie dołączono certyfikatów, podlega odrzuceniu?

Pytanie:

Postępowanie na dostawę materiałów eksploatacyjnych zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, którego wartość jest mniejsza niż progi unijne. Zastosowano przy tym art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp. W siwz w rozdziale dotyczącym innych oświadczeń i dokumentów, które musi zawierać oferta, zamawiający wskazał, że:

  1. Wykonawca oferujący oryginalne materiały eksploatacyjne dołączy do oferty dokument, którego treść potwierdzi parametry techniczne i jakościowe oferowanych materiałów, a ich jakość musi być potwierdzona właściwym certyfikatem. Zamawiający pod pojęciem certyfikat dopuszcza dołączenie do oferty dokumentu, którego treść potwierdzi parametry techniczne i jakościowe oferowanych produktów, np. deklarację wydajnościową lub kartę specyfikacji technicznej.
  2. W celu potwierdzenia, że oferowane materiały równoważne odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego wykonawca, pod rygorem odrzucenia oferty, zobowiązany jest wpisać w tabeli asortymentowo-cenowej nazwę materiału itp. oraz dostarczyć wraz z ofertą dokument, którego treść potwierdzi spełnienie wymaganych parametrów technicznych, jakościowych (np. certyfikat), z którego treści (w sposób niebudzący wątpliwości) powinno wynikać, że oferowany artykuł eksploatacyjny posiada takie same lub lepsze parametry techniczne i jakościowe, niż określone przez zamawiającego, np. deklarację wydajnościową lub kartę specyfikacji technicznej.

Podczas badania ofert stwierdzono, że złożono dwie oferty (na oryginały i równoważne materiały), do których nie dołączono żadnych dokumentów potwierdzających parametry techniczne i jakościowe oferowanych produktów. Czy niezałączone dokumenty (certyfikaty lub karty specyfikacji technicznej) należy potraktować jako część oferty, której nie można uzupełnić i wówczas należy ofertę odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp? Czy należy wezwać do ich uzupełnienia zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy Pzp?