Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Usługa e-doręczenia realizowana do końca 2025 roku przez Pocztę Polską S.A. jest zwolniona od stosowania Prawa zamówień publicznych, jeśli zleca ją zamawiający publiczny. Przedstawiamy argumentację Urzędu Zamówień Publicznych w tej materii na podstawie opinii prawnej pt. „Zamówienia na publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publiczną usługę hybrydową” (LINK).
Od 12 października br. wykonawcy mają obowiązek informować zamawiających o zagranicznych wkładach finansowych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
Artykuł 214 ust. 1 pkt 13 ustawy Pzp, poza przesłankami w nim określonymi, nie przewiduje, aby do udzielenia zamówienia z wolnej ręki, tzw. in-house, konieczne było spełnienie innych warunków niż wprost wymienione w tym przepisie. W konsekwencji w sytuacji spełnienia przesłanek udzielenia zamówienia z wolnej ręki określonych w art. 214 ust. 1 pkt 13 ustawy Pzp nie dochodzi do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 8 sierpnia 2023 r., sygn. akt KIO 2142/23).
Ostatnimi czasy powszechne są wnioski waloryzacyjne do realizowanych umów zamówieniowych. Zdarzają się przy tym wątpliwości, od jakiego terminu naliczyć dodatek waloryzacyjny. Przykładowo – czy należy uwzględnić prośbę wykonawcy o dokonanie waloryzacji od stycznia, jeśli wniosek w tym zakresie przedstawił zamawiającemu we wrześniu? Czy jednak waloryzacja przysługuje od dnia złożenia wniosku? Sprawdź w poniższym opracowaniu.
Ustalony przez zamawiającego zakres i sposób realizacji zamówienia jest podstawą dla oceny zgodności treści złożonej oferty z merytorycznymi wymaganiami opisu przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 2017/23).
Zamawiający mają często wątpliwości związane z pojęciem „wznowień”, o których mowa w art. 31 ust. 2, art. 35 ust. 1 i art. 370 ust. 6 pkt 2 ustawy Pzp. Urząd Zamówień Publicznych tłumaczy je jako wykonywanie po raz kolejny tych samych dostaw lub usług przewidzianych w pierwotnej umowie. O ile zagadnienie prawa opcji i zamówień podobnych nie budzi problemów interpretacyjnych, o tyle wznowienia zamawiający często utożsamiają z zamówieniami podobnymi, zaznaczając je w ogłoszeniach przekazywanych do Dz.U. Urz.E. Czy słusznie? W opracowaniu znajdziesz prosto podane informacje o istocie tego instrumentu.
Osoby uczestniczące w przetargach muszą w odpowiednim czasie i w określony sposób złożyć oświadczenie o braku konfliktu interesów oraz o niekaralności w związku z przestępstwami wskazanymi w Prawie zamówień publicznych. W Top temacie w tym tygodniu przeczytasz, kiedy i jak składać ten dokument, oraz jak często go przygotowywać, aby uniknąć zarzutów niezachowania uczciwej konkurencji i bezstronności w postępowaniu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, wyrażającym tzw. klauzulę generalną, znamiona czynu nieuczciwej konkurencji wyczerpuje działanie przedsiębiorcy, które jest sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 2016/23).
Niejasne interpretacje w zapisach dokumentów zamówienia powinny być interpretowane na korzyść wykonawcy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 1806/23).
Podczas postępowania niejednokrotnie występuje konieczność zmiany czy to treści ogłoszenia o zamówieniu, czy specyfikacji warunków zamówienia. Modyfikacje te przebiegają różnie w procedurach unijnych i krajowych, dlatego warto o nich pamiętać, aby bezbłędnie przeprowadzić formalności. Na infografice prezentujemy 3 różnice między zmianą ogłoszenia i SWZ dla zamówień poniżej i powyżej progów unijnych.
Choć bezrobocie w Polsce jest na bardzo niskim poziomie, to znalezienie pracy wciąż może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe. Dotyczy to szczególnie niektórych regionów kraju, gdzie faktycznie występują ogromne problemy związane z brakiem pracodawców. Co zrobić, gdy jesteśmy bezrobotni i szukamy pracy, ale nie możemy jej znaleźć? Jak odnaleźć się na rynku pracy i osiągnąć upragniony sukces?
Szukasz sposobu na realizację swoich marzeń? Na koncie nie masz jeszcze zebranej wystarczającej sumy pieniędzy? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być kredyt gotówkowy na dowolny cel! Dowiedz się, co zrobić, aby dostać go na korzystnych warunkach.
W erze postępującej digitalizacji ludzie coraz więcej danych przechowują w chmurze, ale dyski zewnętrzne to wciąż bardzo przydatne narzędzie do zapisywania czy przenoszenia dużych lub licznych plików. Jeśli szukasz dobrego dysku zewnętrznego w 2023 roku, warto zwrócić uwagę na marki LaCie i Seagate. Czym się różnią?
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!