Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Osoby często uczestniczące w procedurach przetargowych na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest analiza ofert złożonych przez konkurencję. Bywa, że organizator przetargu przeoczy błędy lub niespójności w ofercie, którą wybierze. Gdy zostaną one wykryte, istnieje możliwość wniesienia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej i zdobycia przewagi w postępowaniu. Jak skutecznie ubiegać się o dostęp do dokumentów przetargowych? W jakim czasie najlepiej złożyć odpowiedni wniosek? Na które przepisy powołać się, aby uzyskać pożądane informacje z dokumentacji przetargowej? Szczegółowe omówienie tych kwestii publikujemy w tym tygodniu w dziale Top tematy.
W przepisach nie określono górnego limitu kar umownych, których może dochodzić zamawiający, ale należy wyraźnie podkreślić, że jego swoboda na tym polu nie jest nieograniczona. Ustalenie łącznej maksymalnej wysokości kar umownych na poziomie 100% wynagrodzenia netto wykonawcy Izba uznała za nadużycie przez zamawiającego prawa do jednostronnego kształtowania postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 353¹ Kodeksu cywilnego) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 sierpnia 2023 r. (sygn. akt KIO 2327/23).
Zamawiający ma obowiązek tak określić waloryzacyjne postanowienia umowne w sprawie zamówienia publicznego, aby cel zamówienia publicznego, tj. zaspokojenie określonych potrzeb publicznych został osiągnięty. Ustalone zasady nie mogą jednocześnie naruszać istotnych interesów drugiej strony umowy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 29 czerwca 2023 r., sygn. akt KIO 1735/23).
Instrukcje zamawiającego zawarte w dokumentach zamówienia nie zawsze są jasno sformułowane. W praktyce zdarza się, że różni wykonawcy odmiennie interpretują opisane tam wymagania a to z kolei prowadzi do nieporównywalności ofert. Nie ma wątpliwości, że problem ten musi ostatecznie rozwiązać strona zamawiająca. W kwestii postępowania w takich okolicznościach wielokrotnie wypowiadały się składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej. Dowiedz się, jakie decyzje i kroki podjęto w procedurach odwoławczych, aby mieć pewność, jak działać w podobnych okolicznościach. Temat nieścisłości w SWZ poruszamy w dziale Top tematy.
Urząd Zamówień Publicznych w komunikacie na swojej stronie WWW przypomina, że od 25 października br. obowiązują nowe formularze ogłoszeń przesyłanych do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Czy inflacja może być podstawą zmiany wynagrodzenia w umowie? Czy zamawiający może zlecić dodatkowe roboty, jeśli umowa przewiduje ryczałt? Czy wykonawca może złożyć wniosek do zamawiającego o miarkowanie kar umownych? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, sprawdź naszą infografikę.
Ubiegły rok to czas szczególnych zmian rynkowych, które powodowały konieczność modyfikacji zawartych kontraktów zamówieniowych. Warte uwagi jest, że względem 2021 roku ponad dwukrotnie wzrosła wówczas liczba ogłoszeń o dokonanych zmianach umów.
Legitymacja do wnoszenia środków ochrony prawnej rodzi się dopiero w chwili, gdy wykonawca jest w pozycji zagrożonej, a nie zwycięskiej. W przypadku gdy oferta wykonawcy została wybrana, nie jest on w stanie wykazać przesłanki poniesienia szkody (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 1957/23).
Zamawiający coraz częściej otrzymują w postępowaniach oferty wykonawców z innych krajów Unii Europejskiej, jak i spoza jej obszaru. W zeszłym tygodniu w dziale Top temat omówiliśmy, jakich dokumentów powinien wymagać zamawiający w przypadku zaproszenia do procedury z wolnej ręki wykonawcy z USA oraz o czym pamiętać, zawierając umowę z takim podmiotem. Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące poświadczania niekaralności przez obywateli USA oraz amerykańskich podpisów elektronicznych.
Usługa e-doręczenia realizowana do końca 2025 roku przez Pocztę Polską S.A. jest zwolniona od stosowania Prawa zamówień publicznych, jeśli zleca ją zamawiający publiczny. Przedstawiamy argumentację Urzędu Zamówień Publicznych w tej materii na podstawie opinii prawnej pt. „Zamówienia na publiczną usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publiczną usługę hybrydową” (LINK).
W dzisiejszych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne. Jednakże, wiele osób zastanawia się, jakie podatki dotyczą kryptowalut i czy są one opodatkowane. W tym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z podatkami od kryptowalut. Dowiesz się, czy trzeba płacić podatek od wymiany kryptowalut oraz jak rozliczyć podatek od kryptowalut. Przedstawimy również sposoby na uniknięcie problemów związanych z podatkami od kryptowalut. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły!
Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne coraz chętniej rejestrują znaki towarowe. Robią to aby trzymać rękę na pulsie. Dzięki temu mogą łatwiej reagować w przypadku naruszenia prawa. Coraz głośniej mówi się również o procederze kradzieży marek. Konkurent może zastrzec twoją nazwę na siebie i masz wtedy duży problem. Na długie lata ugrzęźniesz w sporach. To jest często bodźcem do tego aby zabezpieczyć swoją markę w Urzędzie Patentowym.
Określenie minimalnej stawki godzinowej dotyczącej pracy wykonywanej na podstawie umowy o świadczenia usług lub umowy zlecenia, zostało wprowadzone w 2017 roku. Dzięki temu osoby na umowach cywilnoprawnych oraz najniżej wynagradzani pracownicy, mają gwarancję otrzymywania określonego wynagrodzenia.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!