postępowanie o zamówienie publiczne

Aktualność dokumentów w postępowaniu

Aktualność dokumentów w postępowaniu – zasady oceny

Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Wybór ten poprzedza wiele czynności dokonywanych przez zamawiającego. Od momentu otwarcia ofert zamawiający realizuje swoje obowiązki ustawowe i ocenia skuteczność realizacji obowiązków wykonawców. Musi podjąć wiele decyzji i ocenić prawidłowość dokumentów oraz oświadczeń składanych przez wykonawców, m.in. pod kątem ich aktualności. Prawidłowa ocena zamawiającego ma w tym aspekcie wpływ zarówno na losy postępowania, jak i w konsekwencji na jego wynik.

Aktualność to ważny aspekt w zamówieniach publicznych. Wykonawcy muszą pilnować wyznaczonych terminów, tym bardziej że niedochowania niektórych z nich, np. terminu składania ofert, nie da się naprawić. Procedury ustawowe wymagają od zamawiającego weryfikowania sytuacji podmiotowej wykonawcy, jak również prawidłowości jego oferty. W ramach tej weryfikacji sprawdzana jest aktualność przedkładanych na różnych etapach procedury dokumentów. Wynikiem pracy zamawiającego ma być prawidłowe wyłonienie wykonawcy, który będzie realizował zamówienie publiczne.

Sprawdź, jak ocenić terminowość złożenia oferty oraz aktualność dokumentów składanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia takich jak:

  • oświadczenia własne (w tym JEDZ),
  • dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia oraz warunki udziału w postępowaniu a także
  • dokumenty i oświadczenia składane przez wykonawców w wyniku wezwania do uzupełnienia bądź wyjaśnienia.

Ważne wskazówki związane z unieważnieniem postępowania w przypadku nieuzyskania dofinansowania

Pytanie:

Zamawiający podpisał umowę dotacyjną o udzielenie dotacji celowej na realizację zakupów inwestycyjnych na określone kwoty (2 mln zł). Środki finansowe dotacji będą przekazywane zamawiającemu na podstawie zafakturowanych kosztów zadań. Umowa obejmuje okres realizacji do 31 grudnia 2019 r. Zamawiający ma jednak obawy, czy w określonym terminie zdoła rozstrzygnąć przetarg w rygorze unijnym oraz podpisać i zrealizować umowę.

Czy możemy zastosować art. 93 ust. 1a ustawy Pzp „Zamawiający może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli środki, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia postępowania na tej podstawie została przewidziana w (...)”, w przypadku kiedy postępowanie przetargowe będzie się przedłużało i ewentualna realizacja umowy przekroczy 2019 rok? Czy podpisanie umowy dotacyjnej jest równoznaczne z przyznaniem środków i zamawiający nie może skorzystać z tego przepisu? Czy zamawiający w istotnych postanowieniach umowy może zastrzec informacje o możliwości odstąpienia od niej w przypadku braku możliwości jej realizacji (dostarczenia serwerów) np. do 15 grudnia 2019 r. bez ponoszenia kosztów i bez prawa roszczeń ze strony wykonawcy?