podwykonawstwo

Czy wykonawca może powołać się na uprawnienia podwykonawcy?

Pytanie:

Prowadzę przetarg nieograniczony w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Czy wykonawca w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu może jako podwykonawcę wskazać osobę/osoby przygotowującą/e projekt budowlany? Czy przepisy ustawy Pzp tego nie zabraniają, kiedy w grę wchodzą uprawnienia? Czy w takiej sytuacji wykonawca wraz z projektantem powinien złożyć wspólną ofertę, a nie zatrudniać go jako podwykonawcę prac projektowych?

Wykazując spełnianie warunków udziału w postępowaniu, wykonawca ma prawo polegać na potencjale innych podmiotów. Jeśli warunek dotyczy wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, jest to możliwe jedynie w przypadku gdy podmiot, na zasobach którego polega wykonawca, wykona roboty budowlane lub usługi, do realizacji których zdolności te są wymagane

Ustawa Pzp w art. 22a reguluje kwestie powoływania się na zdolności innych podmiotów w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu. Wykonawca ma do tego prawo niezależnie od charakteru stosunku łączącego go z danym podmiotem (ust. 1), jeśli udowodni, że będzie dysponował niezbędnymi zasobami tego podmiotu przy realizacji zamówienia (ust. 2). Dodatkowo, jeżeli warunek dotyczy wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, wymagane jest, by podmiot ten zrealizował roboty budowlane lub usługi, do realizacji których jego zdolności są wymagane (ust. 4). 

osobiste wykonanie prac

Podwykonawstwo − kiedy zamawiający może żądać, by wykonawca osobiście zrealizował prace?

Zasadą obowiązującą na gruncie ustawy Pzp jest możliwość korzystania przez wykonawcę z pomocy podwykonawców. Istnieją jednak regulacje, które pozwalają zamawiającemu wyłączyć podwykonawstwo wobec określonych części zamówienia. Powstaje pytanie – których części zamówienia dotyczy ta regulacja i czy zawsze wolno z niej skorzystać. W poniższym opracowaniu omawiamy interpretację normujących ten problem przepisów ustawy Pzp oraz doradzamy, jak opisać w siwz zastrzeżenie osobistej realizacji danej części zamówienia.

W artykule m.in.:
1.      Istnieją takie grupy zamówień czy takie zadania do wykonania w ramach danego zamówienia, dla których posiadanie pewnych określonych cech podmiotu, który powinien wykonać zamówienia, uniemożliwia podzlecanie go innym wykonawcom.
2.      Zastrzeżenia kluczowych części zamówienia można dokonywać w szczególności przy dużych robotach budowlanych albo istotnych robotach, w szczególności ze względu na ochronę interesów czy bezpieczeństwa państwa.
3.      W przypadku zastrzeżenia w postępowaniu obowiązku osobistego wykonania kluczowej części zamówienia zamawiający oczekuje wykonania zamówienia własnymi zasobami wykonawcy, premiując tych, którzy swoją pozycję przetargową budują na własnych zasobach technicznych, kadrowych czy swoim potencjale ekonomicznym i doświadczeniu.
4.      Określając kluczowe części zamówienia, zamawiający:

  • powinien wziąć pod uwagę charakter i stopień skomplikowania zamówienia,
  • kluczową część powinien określić rzeczowo, a nie procentowo, czy jako część należnego wynagrodzenia,
  • kluczową część powinien opisać rzetelnie, szczegółowo, aby wykonawcy nie mieli wątpliwości co do charakteru prac koniecznych do wykonania, a tym samym zakresu ograniczenia podwykonawstwa w tej części.