zasoby podmiotu trzeciego

Obowiązek osobistej realizacji zamówienia a powołanie się na zasoby podmiotów trzecich

Pytanie:

W trybie podstawowym z możliwością negocjacji na zamówienie usługi ochrony osób i mienia w obiektach zamawiającego ofertę złożył m.in. wykonawca A. Załączył do niej oświadczenie z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp o braku podstaw do wykluczenia oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu. Wynikało z niego, że przy realizacji zamówienia wykonawca będzie korzystał z udziału podwykonawców B i C. Do oferty dołączył również zobowiązanie tych podmiotów do udostępnienia zasobów oraz wskazał zakres ich udziału w postępowaniu, tj.:

1)      B – kontrola i zabezpieczenie techniczne poprzez podjazdy grupy interwencyjnej i stałe podłączenie systemu kontroli pod centrum monitoringu;

2)      C – przekazanie wiedzy i doświadczenia w zakresie zamówienia.

Wątpliwości zamawiającego budzi zakres oraz sposób przekazania zasobów przez podwykonawcę C. W zobowiązaniu do udostępnienia zasobów wskazał on, że „sposób wykorzystania przy wykonywaniu zamówienia przez wykonawcę udostępnionych przeze mnie zasobów będzie następujący: zatrudnienie pracowników z firmy wykonawcy A, którzy brali czynny udział w zamówieniach przedstawionych zamawiającemu”.

Jednocześnie wykonawca A w wykazie usług załączonym do oferty wskazał usługi wykonane przez firmę C. W opinii zamawiającego podmiot ten nie będzie brał jednak udziału w realizacji zamówienia, ponieważ jego pracownicy mieliby być zatrudnieni przez firmę A. Zamawiający uznał, że wykonawca A nie potwierdził warunków udziału w postępowaniu w zakresie wiedzy i doświadczenia.

Jednocześnie zgodnie z postanowieniami SWZ: „Zamawiający wymaga osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych zadań, tj. bezpośrednia ochrona fizyczna mienia i osób oraz jej nadzór”. SWZ wskazuje m.in. następujące warunki udziału w postępowaniu dotyczące  zdolności technicznej lub zawodowej:

„a) Wymagane jest, aby wykonawca wykazał, że w ciągu ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy, w tym okresie, wykonał (lub wykonuje) co najmniej trzy, trwające nie mniej niż 12 miesięcy w ramach jednego kontraktu, usługi ochrony nieruchomości, na których znajdowały/znajdują się czynny/e budynek/ki użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej przekraczającej 6000 m2”. Czy należy przyjąć tak złożoną ofertę wykonawcy A jako prawidłową? Wykonawca zarejestrował się w KRS w kwietniu tego roku. Termin składania ofert przypadał na listopad br.

Powołanie się na zasoby podmiotu trzeciego w przypadku dostawy nagłośnienia z montażem

Pytanie:

Zamawiający w postępowaniu na dostawę nagłośnienia wraz z montażem w sali widowiskowo-sportowej postawił tylko 1 warunek udziału w postępowaniu dotyczący dysponowania co najmniej 1 osobą, która będzie pełniła funkcję inżyniera dźwięku. Ma ona  posiadać co najmniej wykształcenie wyższe inżynierskie i doświadczenie w kierowaniu bądź nadzorowaniu co najmniej jedną dostawą wraz z montażem nagłośnienia o wartości nie mniejszej niż 400.000 zł brutto. Czy w takim przypadku zamawiający ma prawo wpisać do SWZ brzmienie art. 118 ust. 2 ustawy Pzp, tj. „w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane”. Następnie czy powinien wymagać od wykonawcy w treści zobowiązania podmiotu udostępniającego zasoby odpowiedzi na pytanie z art. 118 ust. 4 pkt 3 ustawy Pzp, tj. „czy i w jakim zakresie podmiot udostępniający zasoby, na zdolnościach którego wykonawca polega w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, zrealizuje roboty budowlane lub usługi, których wskazane zdolności dotyczą”? Czy może z uwagi na to, że zamówienie obejmuje dostawę, te przepisy nie mają zastosowania?

Wykonawca powołujący się na zasoby podmiotu trzeciego dołącza do oferty pisemne zobowiązanie tego podmiotu

Pytanie:

1. Czy treść pisemnego zobowiązania podmiotu trzeciego musi zawierać informacje z rozporządzenia dotyczące:

a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,
b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,
c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,
d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.

Jeżeli zobowiązanie nie będzie posiadało powyższego należy wezwać do uzupełnienia?

2. W SIWZ nie żądamy dokumentów dotyczących w szczególności:

a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,
b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,
c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,
d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia.

Wobec tego czy samo zobowiązanie będzie wystarczające?

3. Jeżeli np. będzie żądali pisemnego zobowiązania zawierającego informacje z rozporządzenia i do tego żądalibyśmy dodatkowo zapisów dotyczących dokumentów w szczególności:

a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,
b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,
c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,
d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia,

Czy w związku z tym wykonawca musiałby przedstawić pisemne zobowiązanie + dodatkowe powyższe dokumenty?

Czy wówczas informacje zawarte w zobowiązaniu nie dublowałyby się dodatkowo z innymi dokumentami wymaganymi z rozporządzenia?