wynagrodzenie kosztorysowe

Zmiany w kosztorysie ofertowym a korekta oferty wykonawcy, który nie dokonał zmian

Pytanie:

W postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym bez negocjacji na roboty budowlane w rozliczeniu kosztorysowym wykonawca przed złożeniem oferty wystąpił do zamawiającego z pewnym wnioskiem. Mianowicie napisał: „Proszę o wydzielenie osobnych pozycji przedmiarowych dla drzwi DW1 oraz DW1.1. Specyfikacje obu tych rodzajów różnią się ceną ofertową. Rozsądne byłoby, aby kwalifikować ich montaż oddzielnie z uwagi na rozliczenie kosztorysowe”. Zamawiający przychylił się do wniosku i podzielił pozycję w przedmiarze robót na:

1)      drzwi DW1 (1 szt.) i

2)      drzwi DW1.1. (2 szt.),

o czym poinformował wykonawców na platformie przetargowej. Kosztorysy ofertowe sporządzone metodą kalkulacji uproszczonej stanowiły w tym postępowaniu integralną część oferty. W postępowaniu wpłynęły 4 oferty. Dwóch wykonawców podzieliło pozycje kosztorysowe zgodnie ze zmianą wprowadzoną przez zamawiającego, natomiast dwóch pozostałych nie dokonało zmiany i wyceniło 3 szt. drzwi DW1 w ramach jednej pozycji.

Czy oferty wykonawców, którzy nie podzielili pozycji kosztorysowej, podlegają odrzuceniu jako niezgodne z SWZ? Czy wolno wystąpić do wykonawców o wyjaśnienie treści złożonej oferty w tym zakresie? Czy zamawiający może poprawić kosztorysy, dzieląc pozycje kosztorysowe na 2 pozycje o takiej samej cenie jednostkowej?

Jak wyliczyć możliwe zmiany umowy dokonywane zgodnie z art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp?

Pytanie:

Mam wątpliwości dotyczące prawidłowości stosowania art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Czy chcąc zastosować ten przepis, należy zsumować wszystkie występujące zmiany w zakresie przedmiotu umowy tj. każdą zmianę wartości kosztorysu (przy robotach zamiennych), czy też końcowe wyliczenia kosztorysów (jeżeli jest ich dużo), a może końcowe wartości wskazane w aneksie? Pytanie jest o tyle zasadne, że podczas realizacji umowy na roboty budowlane zawarto jeden aneks zwiększający wynagrodzenie wykonawcy w bardzo małej kwocie. Jednak w aneksie kilkoma protokołami konieczności wprowadzono roboty zmienne, zaniechane i dodatkowe. Łączna ich wartość po zliczeniu sum kosztorysowych nie przekracza dozwolonych 15% pierwotnej wartości umowy. Obawiam się jednak, że po zsumowaniu zmian z poszczególnych pozycji kosztorysowych (przy robotach zamiennych) oraz doliczeniu kosztorysów robót dodatkowych i zaniechanych próg bagatelności może zostać przekroczony. W jakim wymiarze należy zatem rozpatrywać zapis dotyczący łącznej wartości zmian w ramach art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp?

Dopuszczalną wartość zmiany umowy, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, należy ustalić zgodnie z wartością zamówienia określoną w pierwotnej umowie, z uwzględnieniem zmian wynikających z postanowień tej umowy, czyli np. będących następstwem zastosowania określonych w niej klauzul waloryzacyjnych.