oferta

Oferta nie wskazuje na model przedmiotu dostawy – czy wolno wymagać wyjaśnień od wykonawcy?

Pytanie:

Prowadzimy postępowanie na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń drukujących. Oprócz załącznika do oferty, w którym wykonawcy byli zobowiązani do podania nazwy, modelu i producenta sprzętu, nie wymagaliśmy przedstawienia żadnych innych dokumentów (np. specyfikacji technicznej). Jeden z wykonawców zaproponował m.in. drukarkę 3D, której nazwa producenta pokrywa się w części z nazwą wykonawcy (tzn. nie jest to pełna nazwa wykonawcy). Na podstawie tych danych nie jesteśmy w stanie zweryfikować urządzenia, ponieważ nigdzie ono nie występuje. Czy w związku z tym możemy poprosić wykonawcę o dodatkowe informacje w tym zakresie?

Jeśli jedyne dane pozwalające zidentyfikować przedmiot zamówienia zaoferowany przez wykonawcę zawierają błędy, które powodują niemożność tej identyfikacji (a przez to weryfikacji zgodności z treścią siwz) przez zamawiającego, oferta powinna zostać odrzucona jako niezgodna z treścią siwz.

W wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 22 listopada 2012 r. (sygn. akt KIO 2396/12; KIO 2416/12) odnośnie do wyjaśniania treści oferty wskazano: „(...) Przepis art. 87 ust. 1 p.z.p. przewiduje, że w toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert, przy czym niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w jej treści.

Co to znaczy, że wadium jest ważne tylko wobec pierwotnej oferty i co zrobić z taką gwarancją w aukcji elektronicznej?

Pytanie:

Wykonawca w przetargu nieograniczonym na dostawy rękawic ochronnych złożył z ofertą  wadium w postaci gwarancji bankowej, która zawiera w swojej treści sformułowanie: „Niniejsza gwarancja jest ważna tylko w stosunku do pierwotnej oferty złożonej przez zleceniodawcę”. Czy jeżeli w wyniku aukcji elektronicznej, którą zamawiający przewidział w ramach przedmiotowego postępowania, wykonawca obniży ceny w stosunku do tych określonych w ofercie z dnia otwarcia za poszczególne zadania, z których składa się postępowanie, to należy odrzucić jego ofertę w zakresie tych zadań na podstawie art.  89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp?

W wyroku z 10 lipca 2009 r. (sygn. akt KIO 703/09, KIO 709/09) Izba nie zgodziła się z odwołującym, który twierdził, że zapisy w gwarancji wadialnej wystawionej przez bank o treści „Niniejsza gwarancja jest ważna tylko w stosunku do pierwotnej oferty złożonej przez zleceniodawcę” powodują wadliwość takiego wadium dla oferty, która została uzupełniona bądź wyjaśniona przez wykonawcę po wcześniejszym wezwaniu przez zamawiającego. Izba powołała się na definicję oferty zawartej w art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego i argumentowała, że dokonanie w toku postępowania takich czynności jak poprawienie oczywistych omyłek czy uzupełnienie oferty po wezwaniu nie powoduje utraty „pierwotności” oferty. W treści uzasadnienia nie wspomniano natomiast, czy oferta utraci swoją „pierwotność” na skutek zmiany ceny po aukcji elektronicznej.

Obawy wyrażone w pytaniu są słuszne. Gwarancja wadialna, która zawiera zastrzeżenie, że jest ważna tylko w stosunku do pierwotnie złożonej oferty, może zostać podważona po zmianie jej istotnego elementu, jakim jest cena. Oferta to oświadczenie woli zawarcia umowy, której istotne warunki takie jak cena, gwarancja, termin realizacji wyznaczają jej granice i statuują jej merytoryczną i wiążącą treść.

W takiej sytuacji zamawiający, działając na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp, odrzuca ofertę.