Wykonawca złożył ofertę e-mailem z uwagi na panującą pandemię – jakie działania podejmie zamawiający?

Dodano: 11.09.2020
Pytanie:

Co zrobić w sytuacji, gdy wykonawca złożył ofertę w niewłaściwy sposób, tzn. powołując się na zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, wniósł ją w formie elektronicznej, przesyłając na adres e-mail wskazany do kontaktu z zamawiającym? W siwz podano, że oferta musi być złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności i poinformowano, jak wykonawca powinien to zrobić. Czy całą sytuację trzeba odnotować w protokole postępowania? Czy nie wpłynie to negatywnie na procedurę?

Odpowiedź:

Oferta wykonawcy złożona elektronicznie na adres e-mail, w przypadku gdy zamawiający wymagał jej złożenia w formie pisemnej pod rygorem nieważności, opatrzonej własnoręcznym podpisem, podlega odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 i 8 ustawy Pzp.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej od progów unijnych zgodnie z art. 18a pkt 4 ustawy z 22 czerwca 2016 r.  o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw oferty składa się, pod rygorem nieważności, opatrzone własnoręcznym podpisem albo – za zgodą zamawiającego – w postaci elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Z informacji przedstawionych w pytaniu wynika, że wykonawca wniósł ofertę w niewłaściwy sposób. Powołując się na zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, złożył ofertę elektronicznie poprzez wysłanie jej na adres e-mail wskazany do kontaktu z zamawiającym. Tymczasem zamawiający zaznaczył w siwz, że oferta musi być złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Oznacza to, że wykonawca złożył ofertę niezgodną z ustawą, co stanowi podstawę jej odrzucenia zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. Oferta ta jest też nieważna na podstawie przepisów odrębnych, a mianowicie Kodeksu cywilnego. Implikuje to jej odrzucenie stosownie do art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp.

 

Ważne

Zgodnie z art. 73 § 1 kc stosowanym na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy Pzp, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, dokumentową albo elektroniczną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna, tylko wtedy gdy ustawa przewiduje rygor nieważności.

 

Dla zachowania pisemnej formy czynności prawnej art. 78 § 1 kc wymaga złożenia własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. 

Fakt wpłynięcia oferty w powyższy sposób (niedopuszczony w siwz) należy – w mojej ocenie – odnotować w protokole, m.in. z uwagi na potrzebę wypełnienia zasady jawności i przejrzystości postępowania.

Natomiast sama tylko okoliczność wpłynięcia oferty e-mailem nie powinna oddziaływać negatywnie na całe postępowanie (jego prawidłowość), o ile nie zachodzą dodatkowo inne okoliczności o takim charakterze, na temat których brak informacji w pytaniu.

Odpowiedź udzielona:

15 kwietnia 2020 r.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...