Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Życzymy Państwu zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz odpoczynku od codziennego zabiegania, chwil wytchnienia i zadumy.
Zamawiający podejmuje decyzję w przedmiocie odrzucenia oferty jedynie na podstawie jej treści. Izba natomiast, rozstrzygając o zarzutach dotyczących niezgodności oferty z treścią siwz, nie tyle bada ofertę wykonawcy – jest to zadanie zamawiającego – co ocenia zasadność czynności jej odrzucenia. Innymi słowy rozstrzyga, czy zamawiający na podstawie informacji i dokumentów, jakimi dysponował, miał podstawy stwierdzić, że oferta jest niezgodna z treścią siwz (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 5 listopada 2020 r., sygn. akt KIO 2621/20).
Większość pytań naszych Czytelników o nową ustawę Pzp dotyczy procedur, w jakich zamawiający będą zlecać zamówienia o różnych wartościach. W procedurach krajowych (poniżej unijnych progów) zajdzie prawdziwa rewolucja – ustawa Pzp reguluje 3 warianty trybu podstawowego, w którym będą mogły być realizowane zakupy o mniejszych wartościach. Pierwszy wariant (bez negocjacji) zastąpi najpopularniejszy dotąd tryb przetargu nieograniczonego. O szczegółach związanych z prowadzeniem procedur zamówieniowych piszemy w opracowaniach opublikowanych w zakładce Nowe Pzp.
To nie forma oferty decyduje o jej zgodności z treścią siwz. Za orzeczeniem KIO z 30 stycznia 2020 r. (sygn. akt KIO 85/20), Izba wskazała, że na kanwie przepisu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp ukształtował się pogląd, iż niezgodność treści oferty z wymaganiami zamawiającego określonymi w siwz dotyczy elementów kształtujących zobowiązanie wykonawcy (definiujących przedmiot świadczenia). Nie obejmuje natomiast przypadków niezastosowania się przez wykonawcę do technicznych wskazówek dotyczących sposobu prezentacji informacji zawartych w składanej zamawiającemu ofercie (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 listopada 2020 r., sygn. akt KIO 2734/20).
Zbliża się termin wejścia w życie regulacji nowego Prawa zamówień publicznych, tj. ustawy z 11 września 2019 r. (Dz.U. poz. 2019). Zamawiający zastanawiają się, co stanie się z trwającymi postępowaniami – czy np. należy uwzględnić we wzorze niepodpisanej jeszcze umowy postanowienia zgodne z przepisami nowej ustawy Pzp? Jakie regulacje będą stosowane wobec umów, które zostały zawarte przed końcem 2020 roku? Jak podejść do kontraktów, które podpisano po 1 stycznia 2021 r., ale po przeprowadzeniu procedury zgodnie z przepisami starej ustawy Pzp? O tym wszystkim mówią przepisy wprowadzające nową ustawę Prawo zamówień publicznych.
Ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta, czeka na publikację w DziennikuUstaw i w założeniu ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Nowelizacja nowej ustawy Pzp ma na celu głównie doprecyzowanie i uporządkowanie nowych regulacji.
Oddalając zarzuty wobec czynności poprawienia omyłki rachunkowej, Izba uznała, iż brak podania ceny w jednej z pozycji tabeli nie miał wpływu na treść oferty, gdyż wykonawcy nie mieli swobody w określeniu ceny za ten element przedmiotu dostawy. Przeciwne twierdzenie stało w sprzeczności z zapisami siwz, w szczególności treścią formularza oferty. Ponieważ podana kwota była od początku znana wszystkim wykonawcom, nie można stawiać zarzutu prowadzenia przez zamawiającego negocjacji z wykonawcą, czy też dokonania ingerencji w oświadczenie kształtujące zobowiązanie do wykonania przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 października 2020 r., sygn. akt KIO 2481/20).
Prowadzisz firmę ukierunkowaną na współpracę z zagranicznymi przedsiębiorstwami? Regularnie dokonujesz wymiany walut, aby opłacić faktury lub mieć środki podczas podróży służbowych? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, ale co najważniejsze także pieniędzy Twojej firmie!
Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp zamawiający odrzuca ofertę, która zawiera rażąco niską cenę lub koszt w stosunku do przedmiotu zamówienia. Możliwość zastosowania przywołanego przepisu musi być poprzedzona wyczerpaniem przez zamawiającego procedury wyjaśniającej cenę, którą reguluje art. 90 ust. 1 ustawy Pzp (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 października 2020 r., sygn. akt KIO 2351/20).
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny odrzuciła poprawkę Senatu do projektu zmian ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która przewidywała przesunięcie daty wejścia w życie nowej ustawy Pzp z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r. (druk nr 807). Trwają dalsze prace nad projektem, ale wydaje się, że termin wejścia w życie nowej ustawy Pzp został już przesądzony.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!