Swoboda zamawiającego w kształtowaniu zapisów umów doznaje pewnych ograniczeń

Stan prawny na dzień: 29.06.2021
Swoboda zamawiającego w kształtowaniu zapisów umów doznaje pewnych ograniczeń

Nie budzi żadnych wątpliwości w doktrynie i orzecznictwie, iż to zamawiający jest uprawniony do kształtowania postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego. Uprawnienie to nie ma jednak charakteru absolutnego i doznaje kilku ograniczeń (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 21 maja 2021 r.; sygn. akt  KIO 1066/21).

Ograniczenia wynikają m.in. z zasady swobody umów przewidzianej w Kodeksie cywilnym, znajdującym zastosowanie do umów w sprawach zamówień publicznych na zasadzie art. 8 ust. 1 ustawy Pzp.

Należy przypomnieć, iż strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiał się właściwości (naturze) stosunku, ustawie lub zasadom współżycia społecznego, co odpowiada zasadzie swobody umów wyrażonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego.

Izba podzieliła także argumentację, iż ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych ogranicza swobodę umów w zakresie określania maksymalnych terminów zapłaty.

W dziale Współpraca z wykonawcą pomagamy formułować postanowienia przyszłych umów oraz dokonywać zmian w zawartych kontraktach.

Redakcja