Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Pierwsze konkursy w ramach perspektywy finansowej UE 2014-2020 dopiero powolutku ruszają. Dlatego jest to ostatni dzwonek do tego, aby przygotować się do aplikowania o środki z Unii Europejskiej. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów z sektora publicznego planujących inwestycje w infrastrukturę. Kwestią, nad którą szczególnie powinny się one pochylić jest partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).
Już od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy, które zobowiązują zamawiającego do doliczania do przedstawionej ceny oferty podatku, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nowelizacja ma na celu zagwarantowanie równego traktowania wykonawców, zapewnienie uczciwej konkurencji oraz ochrony zamawiającego przed zaciąganiem zobowiązań pieniężnych ponad planowane potrzeby.
Z uwagi na fakt, że niewłaściwie wniesione wadium bezpowrotnie dyskwalifikuje wykonawcę, skutkując jego wykluczeniem z postępowania, warto tej czynności przypisać szczególną wagę. W artykule piszemy o możliwych formach wadium, kosztach najpowszechniejszych jego postaci oraz zasadach wnoszenia wadium w pieniądzu.
W przypadku gdy wykonawca przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu powołuje się na potencjał podmiotów trzecich, zamawiający musi pamiętać, że może żądać dokumentów i oświadczeń od tych podmiotów, tylko w sytuacji, gdy będą one brały udział w realizacji części zamówienia.
W wyniku ostatniej nowelizacji w systemie zamówień publicznych, która weszła w życie 19 października 2014 r., zaszły bardzo istotne zmiany w zakresie określania kryteriów oceny ofert. Aktualnie zgodnie z art. 91 ust. 2a ustawy Pzp kryterium ceny może być zastosowane jako jedyne, jeżeli przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe.
Do 7 lipca można wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących kwestii zamówień publicznych oraz ochrony praw własności intelektualnej. Dzięki otrzymanym opiniom KE będzie mogła opracować odpowiednie wytyczne do prawidłowego udzielania zamówień w tym zakresie.
Oferent powołujący się na potencjał ekonomiczny innego podmiotu musi wykazać zamawiającemu, iż dysponowanie zasobami tego podmiotu ma charakter realny, gwarantujący należyte wykonanie przedmiotu zamówienia. Natomiast główny wykonawcy i podmiotu, z którego zasobów chce on skorzystać ponoszą solidarną odpowiedzialność za szkody zamawiającego powstałe na skutek nieudostępnienia zasobów.
Jeśli zamawiający w wezwaniu do złożenia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny zadał wykonawcy konkretne pytania i wymagał przy tym wytłumaczenia określonych elementów kosztorysu, oferent powinien w swoich wyjaśnieniach odnieść się do tych żądań. Gdy poprzestał na ogólnych stwierdzeniach, zamawiający nie ma obowiązku ponownie żądać wyjaśnienia wysokości zaoferowanej ceny. Aby dana informacja mogła być skutecznie utajniona w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, powinna mieć np. wartość gospodarczą i być chroniona przed ujawnieniem. Oba wnioski wynikają z procedury toczącej się na skutek wniesienia odwołania w opisanym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Cena nabycia nie jest już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a zamawiający powinien wymagać od wykonawcy zatrudniania na podstawie umowy o pracę. To podstawowe zmiany, jakie niesie za sobą nowelizacja ustawy Pzp, która weszła w życie 19 października 2014 roku. Jednak to nie wystarczy, by wybierać rzeczywiście najlepszą ofertę. Potrzeba m.in. dobrych praktyk. Dlatego Lewiatan chce przekazać zestaw wzorcowych dokumentów do zarekomendowania Urzędowi Zamówień Publicznych (UZP).
Udostępnienie zasobów polegające na doradztwie należy uznać za wystarczające, jeśli z siwz nie wynikają inne wymagania. Podmiot udostępniający swe zasoby nie musi bowiem brać udziału w wykonywaniu zamówienia. Tak orzekła KIO w wyroku z 9 lutego 2015 r. (sygn. akt KIO 166/15)
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!