Zasadą jest, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne

Stan prawny na dzień: 26.02.2016
Zasadą jest, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne

Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Kwestię te rozstrzygała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 16 listopada 2015 r. (sygn. akt KIO 2351/15).

Za tajemnicę przedsiębiorstwa może być uznana określona informacja (wiadomość), jeżeli spełnia łącznie trzy warunki:

  1. ma charakter techniczny, technologiczny lub organizacyjny przedsiębiorstwa,
  2. nie została ujawniona do wiadomości publicznej, a także
  3. podjęto w stosunku do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności.

Podkreślić należy, że tajemnicą przedsiębiorstwa nie mogą być objęte wszystkie informacje, jakie zostaną za takie uznane przez podmiot, który nimi dysponuje. Podmiot ten musi być przygotowany na uzasadnienie wartości tych informacji, a przede wszystkim ich wyjątkowego charakteru, jaki uzasadnia konieczność ich utajnienia na etapie badania i oceny ofert. Ponadto wykonawca powinien nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie tylko zastrzec, że określone informacje nie mogą być one udostępniane, ale także wykazać, iż informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Autor:

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Klaudyna Saja-Żwirkowska

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych. Jest redaktor naczelną publikacji z zakresu zamówień publicznych. Autorka komentarzy do wyroków Krajowej Izby Odwoławczej.