Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Dnia 24 październiku w Dzienniku Ustaw pod poz. 2019 opublikowano nowe Prawo zamówień publicznych.
Prawidłowe pełnomocnictwo przedłożone na wezwanie zamawiającego powinno potwierdzać umocowanie do dokonania danej czynności na dzień jej dokonania. Możliwe jest więc przedłożenie pełnomocnictwa z datą adekwatną do daty dokonania czynności, a także z datą późniejszą, jeżeli z treści pełnomocnictwa wynika, iż pełnomocnik był umocowany do danej czynności w chwili jej dokonania np. w chwili złożenia oferty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 sierpnia 2019 r., sygn. akt KIO 1443/19).
Treść art. 26 ust. 3 ustawy Pzp nie budzi wątpliwości. To zamawiający jest podmiotem decydującym o zakresie koniecznego uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę oraz momencie, w jakim to uzupełnienie powinno nastąpić. Dla zachowania zasady jednokrotności wezwania konieczne jest, by zamawiający nie wzywał dwukrotnie (i więcej) do uzupełnienia tego samego dokumentu (oświadczenia) bądź potwierdzenia tej samej okoliczności (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 sierpnia 2019 r., sygn. akt KIO 1432/19).
Zamawiający posługując się narzędziem do walidacji podpisu elektronicznego pochodzącego od kwalifikowanego podmiotu uprawnionego do dokonywania walidacji takich podpisów jest w stanie zweryfikować, czy złożony podpis jest oparty na kwalifikowanym certyfikacie czy też nie. Nie ma on przy tym obowiązku wzywania wykonawcy do złożenia wyjaśnień (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt KIO 1479/19).
Celem warunku udziału w postępowaniu jest ocena minimalnych zdolności wykonawcy do zrealizowania przedmiotu zamówienia, przy założeniu że jeżeli wykonawca zrealizował z sukcesem zbliżone dostawy, jest również w stanie wykonać zbliżone zamówienie, o ile cechuje się ono podobnymi właściwościami, zaś oferowany przedmiot dostawy jest zgodny z opisem przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2019 r., sygn. akt KIO 1219/19).
Analizując regulację art. 84 ust. 5 ustawy Pzp, Izba doszła do przekonania, że w przepisie tym sformułowania „z jednoczesnym” nie należy interpretować w ten sposób, że wykonawca składając oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą w tym samym czasie (dniu, godzinie) ma obowiązek złożyć wadium przedłużone na nowy okres związania ofertą lub nowe wadium. Istotą omawianego przepisu jest bowiem okoliczność, by oferta wykonawcy, której związanie zostało wydłużone o dodatkowy okres, pozostawała w tym okresie związania zabezpieczona wadium (wyrok KIO z 11 lipca 2019 r., sygn. akt KIO 1206/19).
Sam fakt, że w przeszłości wykonawca przyznał się do przeniesienia kosztów pomiędzy poszczególnymi elementami kalkulacyjnymi, nie może przesądzić do tym, że do takiej samej sytuacji musiało dojść w innym postępowaniu. Zarzut nie może zostać oparty jedynie na przekonaniu, że wykonawca mógł skalkulować koszty niektórych pozycji w kosztach innych pozycji, dopuszczając się manipulacji ceną. Taka teza − w zakresie naruszenia art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp − nie została udowodniona (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2019 r., sygn. akt KIO 1135/19).
Wykonawcy mogą wnioskować o zmianę wynagrodzenia za realizowane zamówienie, jeśli z uwagi na nowelizację przepisów musieli zawrzeć umowy o prowadzenie PPK, które to zwiększyły ponoszone przez nich koszty przy wykonywaniu umowy w sprawie zamówienia publicznego. Sprawdź, w jakich sytuacjach wykonawca ma prawo wnioskować o przeprowadzenie negocjacji w sprawie wynagrodzenia.
W ustawie o płacy minimalnej za pracę wprowadzono zmiany, które przekładają się także na sposób liczenia wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Przepisy przejściowe do tej ustawy stosuje się już od 1 września br. Wykonawca ma prawo żądać zmiany wynagrodzenia do 31 grudnia br.
Od 1 listopada br. zamawiający będzie musiał w przypadku nabywania niektórych towarów bądź usług doliczyć do ceny ofertowej VAT, który wykonawca rozliczy w miejsce zamawiającego. Regulacja będzie dotyczyć umów w sprawie zamówień publicznych zawartych przed 1 listopada br., ale tylko w odniesieniu do FV wystawionych po tej dacie.
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!