Jak korzystać ze zwolnienia od stosowania Pzp w dobie pandemii koronawirusa?

Stan prawny na dzień: 08.04.2020
Jak korzystać ze zwolnienia od stosowania Pzp w dobie pandemii koronawirusa?

Urząd Zamówień Publicznych opublikował na swojej stronie WWW komunikat w sprawie stosowania art. 6 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374), zwanej dalej „ustawą o COVID-19”. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z tej opinii sformułowane w kilku zwięzłych punktach.

  1. Do zamówień, których przedmiotem są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 nie stosuje się przepisów ustawy Pzp (zgodnie z art. 6 ustawy o COVID-19), gdy:
  • zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub
  • wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

2. Artykuł 6 ustawy o COVID-19:

  • ma zastosowanie tylko do zamówień na towary lub usługi,
  • może być zastosowany tylko w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19,
  • dotyczy sytuacji, w których:
    • zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, lub
    • wymaga tego ochrona zdrowia publicznego.

3. Przez przeciwdziałanie COVID-19 na gruncie ustawy o COVID-19 rozumie się wszelkie czynności związane z:

  • zwalczaniem zakażenia,
  • zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV2,
  • profilaktyką,
  • zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV2.

4. Ustawa o COVID-19 nie wskazuje, jak należy badać, czy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby, ani jak ocenić, czy ochrona zdrowia publicznego wymaga zastosowania wyłączenia. Zamawiający ocenia możliwości wyłączenia stosowania ustawy Pzp na podstawie art. 6 ustawy o COVID-19, po rozważeniu okoliczności stanu faktycznego konkretnej sprawy z uwzględnieniem informacji przekazywanych przez organy właściwe w zakresie ochrony zdrowia, w szczególności przez ministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego itp.
5. Wyłączenie, o którym mowa w art. 6 ustawy o COVID-19, będzie w szczególności dotyczyć zamówień na zakup sprzętu medycznego, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej, czy preparatów do dezynfekcji. Artykuł 6 ustawy o COVID-19 może znaleźć zastosowanie również do zamówień dostaw sprzętu IT, czy usług z zakresu IT. Niezbędna jest jednak analiza, czy planowane zamówienie na sprzęt IT lub usługę IT wypełnia przesłanki określone w ww. przepisie.
6. W opinii UZP art. 6 ustawy o COVID-19 może być także zastosowany do zamówień publicznych, których przedmiotem jest wyposażenie stanowiska pracy (np. zakup laptopów, telefonów) do pracy zdalnej, czy dostosowanie infrastruktury informatycznej zamawiającego w celu wprowadzenia i wykonywania pracy zdalnej.
7. Wyłączenie stosowania ustawy Pzp nie jest „automatyczne” − w każdym przypadku trzeba ustalić, czy w stanie faktycznym konkretnej sprawy zaistniały omówione przesłanki zastosowania art. 6 ustawy o COVID-19.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Więcej o udzielaniu zamówień publicznych i zasadach ubiegania się o nie w sytuacji zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa piszemy w zakładce „Zamówienia publiczne w dobie pandemii”.

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...