zamówienie poniżej progów unijnych

Tryb zamówienia z wolnej ręki Pzp 2023

Zamówienia z wolnej ręki 2023 – przesłanki stosowania trybu w nowym Pzp

Każdy zamawiający chce szybko i w sposób jak najmniej sformalizowany dokonać potrzebnych zakupów. Z pewnością tryb zamówienia z wolnej ręki spełnia obydwa te wymogi. Jednak z uwagi na to, że jest procedurą, która całkowicie wyłącza konkurencję, nie wolno stosować jej w sposób dowolny. W artykule możesz sprawdzić, kiedy zamówienie z wolnej ręki jest dopuszczalne Prawem zamówień publicznych. Znajdziesz tu odpowiedzi na praktyczne pytania zamawiających, które pojawiają się przy decyzji o wyborze trybu. Polecam Twojej uwadze także artykuł dotyczący procedury zamówienia z wolnej ręki krok po kroku, który ukaże się wkrótce w dziale Top tematy.

W tym artykule
  • Tryb zamówienia z wolnej ręki polega na tym, że zamawiający zwraca się do jednego wybranego wykonawcy z wnioskiem o zawarcie umowy. Podpisanie kontraktu jest oczywiście poprzedzone negocjacjami z wykonawcami. 
  • Procedura z wolnej ręki może być stosowania w zamówieniach krajowych i unijnych. Przesłanki jej zastosowania różnią się w sposób nieznaczny między sobą w zależności od wartości zamówienia.
  • Jedną z częstszych przyczyn stosowania procedury z wolnej ręki jest monopol wykonawcy na danym rynku. W tym miejscu zalecamy zachować szczególną ostrożność przy udzielaniu zamówień na zakup i wdrożenie systemu informatycznego. Jeśli wykonawca odmawia przekazania kodów źródłowych do wdrożonego oprogramowania, to nie stanowi to podstawy zlecenia mu zamówienia z wolnej ręki na modyfikacje i naprawy oprogramowania z uwagi na jego „monopol”.
  • Zamawiający często korzystają z zamówienia z wolnej ręki, gdy wystąpiła wyjątkowa nieprzewidziana sytuacja i trzeba pilnie zrealizować zamówienie. Dotyczy to m.in. awarii i wypadków. Warto pamiętać, że należy wcześniej oszacować długość trwania postępowania w trybach konkurencyjnych, sprawdzić, czy pozwoli ona dokonać potrzebnych zakupów a jeśli nie, to dopiero potem podjąć decyzję o zamówieniu z wolnej ręki.
  • W trybie z wolnej ręki wolno także kupować po nieudanych przetargach lub procedurze podstawowej. Unieważnienie tych procedur musi mieć jednak określone, wskazane ustawą Pzp przyczyny.

Sprawdź też darmowe webinarium Portalu ZP: Procedura z wolnej ręki według nowej ustawy Pzp 2021

Reguły zmiany umowy o wartości poniżej 30.000 euro

Pytanie:

Zamawiający prowadził procedurę rozeznania rynku realizowaną na podstawie regulaminu jednostki (wartość szacunkowa ok. 15 tys. zł). Odbywało się ono w formie wysyłki maili do potencjalnych wykonawców. Z uwagi na specyfikę zamówienia do maila był dołączony formularz oferty zawierający formularz cenowy, który potencjalni wykonawcy byli zobowiązani wypełnić. Z wykonawcą, który przesłał najkorzystniejszą ofertę, podpisano umowę, na kwotę wskazaną jako suma ujęta w formularzu cenowym (o ok. 300 zł niższa niż gdyby przeliczono i poprawiono omyłkę rachunkową, która w nim wystąpiła). Umowa jest zatem zawarta na kwotę wskazaną jako suma formularza, ale wyższą niż wynika z przeliczenia cen jednostkowych w formularzu. Ani wykonawca ani zamawiający nie zwrócili uwagi na to, że w treści formularza była omyłka pisarska, która powinna być wyjaśniona i poprawiona. Jednak również po korekcie właśnie temu wykonawcy udzielone zostałoby zamówienie i jego wycena byłaby najkorzystniejsza. Obecnie wykonawca ma trudność z wystawieniem faktury. Czy można aneksować taką umowę w zakresie dotyczącym ceny, dokonując jej zmiany na cenę wynikającą z przeliczenia formularza i zapłacić wykonawcy więcej o ok. 300 zł? W umowie nie było postanowień, które ograniczałyby możliwość aneksowania do konkretnych przypadków, a jedynie zapis, że zmiany umowy wymagają formy pisemnej.