Zdarza się, że ze względów technicznych zamawiający może zawrzeć umowę tylko z jednym wykonawcą i wówczas przysługuje mu prawo skorzystania z procedury z wolnej ręki. Coraz częściej wykonawcy pochodzą z innych krajów unijnych, ale również spoza Unii Europejskiej. W artykule omawiamy, jakich dokumentów powinien żądać zamawiający w trybie z wolnej ręki (powyżej progów unijnych) od wykonawcy z USA i o czym pamiętać, zawierając z nim umowę. Artykuł zawiera także podstawowe informacje dotyczące zaświadczeń o niekaralności z USA a także amerykańskich podpisów elektronicznych.
Zamawiający dość chętnie sięgają po procedurę udzielenia zamówienia, jakim jest tryb z wolnej ręki. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z tym, iż jest to procedura całkowicie wyłączająca konkurencję, organy kontrolne przyglądają się jej ze szczególną skrupulatnością. Dlatego przed podjęciem decyzji o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki, należy przeanalizować, czy faktycznie zachodzą ustawowe przesłanki uprawniające do wyboru tego trybu. Jedną z nich zajął się Urząd Zamówień Publicznych w najnowszej opinii prawnej pt. „Dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego, w szczególności zakupu leków”. Z opinii wynika, że w sytuacji, w której:
znajduje uzasadnienie udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp.
Tryb zamówienia z wolnej ręki jako procedura całkowicie niekonkurencyjna jest trybem dość lubianym przez zamawiających. Powodem tego stanu rzeczy jest oczywiście długość trwania samego postępowania oraz prosty schemat procedury. Z uwagi jednak na fakt, że w procedurze z wolnej ręki zamawiający negocjuje tylko z jednym, wybranym przez siebie podmiotem, wolno z niej korzystać w ściśle określonych ustawą Pzp okolicznościach. O tym, jak krok po kroku przejść przez procedurę zamówienia z wolnej ręki, dowiesz się z poniższego schematu. Dodatkowo znajdziesz w nim kilkadziesiąt linków do materiałów pomocnych w prowadzonym postępowaniu.
O procedurze z wolnej ręki przeczytasz także tutaj:
Tryb zamówienia z wolnej ręki – dowiedz się, jak wygląda procedura