oferta

Brak zaznaczonej odpowiedzi TAK lub NIE w wykazie technicznym – co robić?

Pytanie:

Mamy ofertę, do której wymagaliśmy wykazu parametrów technicznych w formie tabeli. Wykonawca w części pozycji musiał zaznaczyć odpowiedź TAK/NIE. W pozycji dotyczącej wymogu, że silnik ma być elektryczny, wykonawca nie zaznaczył ani TAK, ani NIE. Po prostu pominął ten parametr. Chcę to pominięcie potraktować jako oczywistą omyłkę pisarską, ponieważ w karcie katalogowej pojazdu, która też miała być załączona do oferty jako przedmiotowy środek dowodowy, jest jasno napisane, że oferowany pojazd posiada silnik elektryczny. Moje obawy dotyczą jednak zapisu, który mamy przypięty do załącznika, którym jest wykaz parametrów technicznych, a mianowicie: „Brak zgodności z wymaganiami technicznymi zamawiającego lub brak wypełnienia którejkolwiek pozycji będzie skutkować odrzuceniem oferty wykonawcy na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych”. Czy stosować się twardo do tego zapisu i odrzucić ofertę wykonawcy za niewypełnienie wymienionej wyżej pozycji, mimo że z karty katalogowej wynika, że pojazd spełnia wymogi? Czy uznać niewypełnienie za oczywistą pomyłkę pisarską i uratować tym samym ofertę? A może poprosić o uzupełnienie przedmiotowego środka dowodowego co do tej pozycji na podstawie wiedzy, jaką mam na temat tego parametru, a wynikającej z karty katalogowej?

Procedura self-cleaning pomoże też w przypadku pomyłek w ofercie

Pytanie:

W jednym z postępowań złożono ofertę, gdzie kryterium oceny ofert stanowiło doświadczenie projektanta drogowego. Żądanie było następujące: „Doświadczenie osoby wskazanej na stanowisko projektanta drogowego (głównego projektanta), tj.: doświadczenie przy opracowaniu projektu budowlanego (na podstawie którego uzyskano pozwolenie na budowę lub zezwolenie na realizację) budowy lub rozbudowy dróg lub ulic klasy minimum GP o długości minimum 1,5 km na stanowisku projektanta drogowego”. W formularzu kryterium ceny wkradł się błąd. Wykonawca wskazał opracowanie, gdzie projektant był sprawdzającym. Na tym zadaniu projektant opracował projekt wykonawczy. Wykonawca wpisał stanowisko „projektant drogowy” omyłkowo, bowiem przygotowując ofertę, posiłkował się doświadczeniem z innego postępowania tego samego zamawiającego, gdzie także składał ofertę. W tej drugiej procedurze kryterium oceny ofert było wskazanie na stanowisko projektanta osoby posiadającej doświadczenie jako projektant drogowy lub sprawdzający dokumentację branży drogowej. Wezwaliśmy wykonawcę do złożenia wyjaśnień na podstawie art. 223 ust. 1 ustawy Pzp, aby usunąć rozbieżności. Czy wytłumaczenie, iż wykonawca popełnił oczywistą omyłkę, będzie wystarczające? Czy należy tu wskazać inne rozwiązania? W referencji otrzymanej za to zadanie w ramach weryfikacji wykonano projekty wykonawcze. Wykonawca nie miał zamiaru wprowadzić zamawiającego w błąd. Powinien był uzyskać maksymalną liczbę punktów, gdyż miał ponad 17-letnie doświadczenie.

Jak złożyć ofertę w przetargu?

Jak ubiegać się o zamówienie publiczne – najważniejsze wskazówki dla wykonawców

Udział w postępowaniu o zamówienie publiczne wymaga od wykonawców dużej dyscypliny oraz spełnienia wielu wymogów formalnych oraz prawnych. Przestrzegając jednak kilku podstawowych zasad, można łatwo przygotować się do udziału w przetargu i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, gdzie wyszukać przetarg, na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu i specyfikacji oraz jak złożyć ofertę.

W tym artykule
  • Przetargi publiczne można znaleźć w ogólnodostępnych publikatorach – na stronieDziennika Urzędowego Unii Europejskiej lub w Biuletynie Zamówień Publicznych. Warto też śledzić strony WWW różnych zamawiających.
  • Zanim wykonawca złoży ofertę, powinien szczegółowo przeanalizować ogłoszenie o zamówieniu i specyfikację warunków zamówienia.
  • Ze szczególną uwagą trzeba przyjrzeć się warunkom udziału w postępowaniu oraz wymogom przedmiotowym. Warto także przeanalizować, jakich dokumentów ewentualnie zażąda zamawiający od wykonawcy, który złoży najlepszą ofertę.
  • Jeśli treść wymogów zamawiającego budzi wątpliwości, trzeba próbować je wyjaśnić, zadając pytania do SWZ.
  • Wykonawca, który uważa, że zamawiający stawia wymogi niezgodne z prawem, lub w inny sposób narusza przepisy, może odwołać się do KIO. Koszt odwołania to wydatek od 7.500 do 20.000 zł w zależności od wartości i przedmiotu zamówienia.
  • Zanim wykonawca zdecyduje się złożyć ofertę, powinien także szczegółowo przeanalizować projekt przyszłej umowy z zamawiającym. Może się okazać, że warunki współpracy są na tyle wymagające, iż w skrajnych sytuacjach zagrożą płynności finansowej wykonawcy.