Czy zgodnie z nowym Prawem zamówień publicznych wykonawca może sam przedłużyć termin związania ofertą?

Stan prawny na dzień: 14.11.2023
Czy zgodnie z nową ustawą Pzp wykonawca może sam przedłużyć termin związania ofertą?

Czy w świetle przepisów Prawa zamówień publicznych z 2019 roku wykonawca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą? Jaki skutek będzie miała czynność wykonawcy, który we własnym zakresie podejmuje taką czynność?

Ustawodawca nie przewidział możliwości samodzielnego przedłużenia okresu związania ofertą przez wykonawcę.

Upływ terminu związania ofertą przed wyborem oferty

Wykonawca jest związany ofertą, którą złożył w postępowaniu, przez konkretny czas określony w dokumentach zamówienia jednak nie dłużej niż 30 dni od dnia upływu terminu składania ofert. Pierwszym dniem terminu związania ofertą jest dzień, w którym upływa termin składania ofert.

Zgodnie z art. 220 ust. 3 oraz 307 ust. 2 ustawy Pzp, w przypadku gdy wybór najkorzystniejszej oferty nie nastąpi przed upływem terminu związania ofertą, określonego w dokumencie zamówienia, zamawiający przed upływem terminu związania ofertą, zwraca się jednokrotnie do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o wskazywany przez niego okres. W procedurze krajowej termin ten wynosi maksymalnie 30 dni, w unijnej zaś, nie dłużej niż 60 dni.

Jak wynika wprost z treści regulacji, inicjatywa w zakresie przedłużenia terminu związania ofertą leży w gestii zamawiającego. W tym miejscu nastąpiła zmiana w stosunku do regulacji zawartej w uchylonej ustawie Pzp z 2004 roku. Tam ustawodawca wprost dopuszczał możliwość przedłużenia TZO przez wykonawcę:

  • zarówno w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, jak i
  • samodzielnie, bez takiego wezwania.

Przedłużenie terminu związania ofertą – nowe regulacje

Uchylona regulacja powodowała liczne trudności praktyczne. Wiązały się one w szczególności z brakiem możliwości ustalenia podmiotu, który odpowiadał za nieutrzymanie terminu związania ofertą.

Aktualnie problem ten rozwiązano, wskazując jednoznacznie, kto jest odpowiedzialny za wszczęcie procedury, która zmierza do utrzymania terminu związania wykonawcy ofertą do czasu wyboru oferty.

Ustawa Pzp wskazuje również wprost, jakie są konsekwencje braku zgody na przedłużenie tego terminu. Mówi, jak powinien postąpić zamawiający, jeżeli pomimo jednorazowego przedłużenia, nie udało się rozstrzygnąć postępowania w terminie związania ofertą (zobacz art. 252 ustawy Pzp).

Tym samym, wydaje się, że czynność samodzielnego przedłużenia TZO przez wykonawcę nie będzie wywoływała skutków prawnych w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Artykuł dotyczący wyrażania zgody na przedłużenie terminu związania ofertą znajdziesz tutaj:

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o terminie związania ofertą i regułach jego przedłużania, zajrzyj tutaj:

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...