kosztorys inwestorski

Jak wyliczyć możliwe zmiany umowy dokonywane zgodnie z art. 144 ust. 1 pkt 6 Pzp?

Pytanie:

Mam wątpliwości dotyczące prawidłowości stosowania art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Czy chcąc zastosować ten przepis, należy zsumować wszystkie występujące zmiany w zakresie przedmiotu umowy tj. każdą zmianę wartości kosztorysu (przy robotach zamiennych), czy też końcowe wyliczenia kosztorysów (jeżeli jest ich dużo), a może końcowe wartości wskazane w aneksie? Pytanie jest o tyle zasadne, że podczas realizacji umowy na roboty budowlane zawarto jeden aneks zwiększający wynagrodzenie wykonawcy w bardzo małej kwocie. Jednak w aneksie kilkoma protokołami konieczności wprowadzono roboty zmienne, zaniechane i dodatkowe. Łączna ich wartość po zliczeniu sum kosztorysowych nie przekracza dozwolonych 15% pierwotnej wartości umowy. Obawiam się jednak, że po zsumowaniu zmian z poszczególnych pozycji kosztorysowych (przy robotach zamiennych) oraz doliczeniu kosztorysów robót dodatkowych i zaniechanych próg bagatelności może zostać przekroczony. W jakim wymiarze należy zatem rozpatrywać zapis dotyczący łącznej wartości zmian w ramach art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp?

Dopuszczalną wartość zmiany umowy, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, należy ustalić zgodnie z wartością zamówienia określoną w pierwotnej umowie, z uwzględnieniem zmian wynikających z postanowień tej umowy, czyli np. będących następstwem zastosowania określonych w niej klauzul waloryzacyjnych.

Dodanie nowych pozycji w kosztorysie i duplikacja istniejących – czy potraktować to jako omyłkę?

Pytanie:

W prowadzonym postępowaniu na budowę przedszkola złożono 6 ofert. W dwóch przypadkach wykonawcy w kosztorysach ofertowych ujęli dodatkowe pozycje. Jeden dodał 4 pozycje, które nie były przewidziane w przedmiarach robót o łącznej wartości dodanych pozycji 766 zł (cena całej oferty to 860.000 zł). Drugi wykonawca w trzech przypadkach zdublował pozycje, co jest widoczne nawet w numeracji pozycji (np. dwa razy jest wpisana numeracja pozycji 66), przy czym niestety w zdublowanych pozycjach zostały wpisane różne ceny jednostkowe (w jednej – 2,45 zł/1 m a w tej poniżej – niejako zdublowanej jest cena 29,22 zł). Zamawiający w treści siwz przyjął, że obowiązującą formą wynagrodzenia jest wynagrodzenie kosztorysowe. W odpowiedzi na zapytania wykonawców zamawiający udzielił wyjaśnień, że „Kosztorys ofertowy wykonawcy składany wraz z formularzem oferty powinien być sporządzony zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zawartym w siwz na realizację przedmiotowej inwestycji, którego uszczegółowienie zawiera dokumentacja techniczna stanowiąca załącznik nr 7 do siwz składająca się z projektów budowlanych, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót oraz przedmiarów robót. Kosztorys ofertowy powinien zawierać wycenę wszystkich pozycji wskazanych w przedmiarach robót, w zakresie oraz w ilościach w nich podanych. Jeżeli wykonawca na etapie sporządzania kosztorysu ofertowego dostrzega jakieś braki lub rozbieżności w opublikowanej przez zamawiającego dokumentacji technicznej stanowiącej podstawę przygotowania kosztorysu ofertowego proszony jest o pilne ich zgłoszenie zamawiającemu, tak aby mógł się on do nich odnieść oraz poinformować wszystkich wykonawców potencjalnie zainteresowanych zamówieniem o konieczności wprowadzenia ewentualnych zmian czy poprawek dotyczących opublikowanej dokumentacji, w tym przedmiarów robót. Samowolne wprowadzenie przez wykonawcę pewnych dodatkowych pozycji kosztorysowych, które nie zostały przewidziane w przedmiarach robót stanowiących załączniki do siwz, a także pominięcie w kosztorysie ofertowym wyceny pewnych pozycji ujętych w przedmiarach robót stanowiących załączniki do siwz – zostanie potraktowane przez zamawiającego, jako złożenie oferty niezgodnej z treścią siwz (chyba, że zaistnieją przesłanki uzasadniające poprawę oferty przez zamawiającego w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp)”.

Czy zamawiający powinien odrzucić obie oferty czy może z uwagi na bagatelną wartość dodanych pozycji kosztorysowych dokonać samodzielnego ich skreślenia i poprawić oferty w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp?

Jeżeli ze złożonych ofert nie da się wyinterpretować prawidłowej treści potwierdzającej zgodność oferty z siwz, należy wezwać wykonawców do złożenia wyjaśnień w tym zakresie na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy Pzp, tak by zamawiający miał pełen obraz faktów. Z punktu widzenia dalszych konsekwencji czynność ta jest kluczowa. Zamawiający nie musi zgadywać, co wykonawca miał na myśli, kształtując kosztorys wbrew jasnym wymogom zamawiającego.

Bez analizy całości ofert wykonawców nie sposób stwierdzić, czy niezgodności dostrzeżone przez zamawiającego mogą zostać uznane za „inną omyłkę” oraz czy w ogóle można uznać je za jakiekolwiek omyłki. W przypadku oferenta, w którego ofercie pojawiły się zdublowane wiersze z rozbieżnymi cenami, przychodzi na myśl możliwość popełnienia błędu podczas np. kopiowania treści. Jednakże jeżeli z dalszej treści oferty tegoż wykonawcy zamawiający nie jest w stanie wywnioskować, która z pozycji (cen) jest właściwa, to w mojej ocenie zamawiający nie ma możliwości samodzielnego poprawienia tej oferty.

Kosztorysy przy ryczałcie – zasady ich żądania i oceny

Pytanie:

Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia ryczałtowego i umowy na roboty budowlane. W siwz w części „Informacje o formalnościach, jakie powinny zostać dopełnione po wyborze oferty w celu zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego” mamy następujące zapisy: „Wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, jest zobowiązany dostarczyć zamawiającemu przed podpisaniem umowy kosztorys szczegółowy (w wersji papierowej i elektronicznej – edytowalnej), który służył wykonawcy do wyliczenia ceny oferty lub wyceny robót. Będzie on stanowił załącznik do umowy. Wykonawca, z którym zostanie podpisana umowa, zostanie zobowiązany przed jej podpisaniem do przedłożenia zamawiającemu kosztorysu ofertowego opracowanego metodą kalkulacji szczegółowej. Wyliczone w nim ceny poszczególnych elementów, jak również cena całkowita muszą być zgodne z cenami przedstawionymi w ofercie. Ceny tych samych składników cenotwórczych (R, Ko, Z, M, S) muszą być jednakowe dla wszystkich wycenianych pozycji przedmiarowych z danej branży. Tak opracowane kosztorysy będą podstawą rozliczania dodatkowych robót budowlanych wykraczających poza określenie przedmiotu zamówienia podstawowego, w sytuacji gdy umowa zostanie zmieniona (aneksowana) na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp. Roboty (pozycje kosztorysu) ujęte w kosztorysie ofertowym oraz ilość tych robót do wykonania (przedmiar robót) wykonawca ustala samodzielnie na podstawie STWIORB, siwz, zasad najlepszej wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, obowiązujących przepisów i opublikowanych norm. Szczegółowy kosztorys należy wykonać przy pomocy programu komputerowego, z podaniem wartości poszczególnych pozycji i cen jednostkowych pozycji, z pełnym wydrukiem obejmującym również zbiorcze zestawienie robocizny, materiałów i sprzętu”. Czy w umowie możemy zawrzeć zapis, że zamawiający zastrzega sobie prawo do zweryfikowania kosztorysu i odmowy jego przyjęcia w przypadku stwierdzenia niezgodności z powyższymi zapisami bądź przeszacowania lub niedoszacowania niektórych pozycji?