Minimalny termin składania ofert zależy od trybu postępowania – w przetargu nieograniczonym wynosi 35 dni, ale w określonych przypadkach można go skrócić nawet do 15 dni. W trybie podstawowym to tylko 7 dni dla dostaw i usług oraz 14 dni dla robót budowlanych. Nieprawidłowe obliczenie terminu może skutkować unieważnieniem postępowania, dlatego warto znać zasady liczenia terminów według Kodeksu cywilnego i ustawy Pzp. Sprawdź, jak poprawnie wyznaczyć terminy składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz ofert, aby uniknąć błędów proceduralnych. Aby łatwiej ustalić właściwy termin, skorzystaj z kalkulatora terminu składania ofert.
Aby łatwo obliczyć termin składania ofert (oraz wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu), skorzystaj z naszego kalkulatora terminów. Wystarczy, że podasz datę publikacji ogłoszenia bądź jego przekazania, a narzędzie obliczy termin za Ciebie. Wejdź w zakładkę KALKULATOR TERMINÓW
W przetargu nieograniczonym termin składania ofert wynosi 35 dni, a jeśli postępowanie odbywa się w pełni elektronicznie – 30 dni. W trybie podstawowym terminy są krótsze – 7 dni dla dostaw i usług oraz 14 dni dla robót budowlanych. Zamawiający mogą skrócić termin składania ofert w określonych przypadkach, co wpływa na efektywność postępowań.
W przetargu ograniczonym termin składania wniosków wynosi 30 dni, a ofert 25–30 dni. W negocjacjach z ogłoszeniem terminy są podobne, natomiast w dialogu konkurencyjnym oraz partnerstwie innowacyjnym nie określono minimalnych terminów składania ofert. W zamówieniach z wolnej ręki i negocjacjach bez ogłoszenia termin nie został uregulowany.
W przypadku postępowania krajowego termin składania ofert liczymy od dnia publikacji ogłoszenia w Biuletynie ZP. W procedurze unijnej termin składania ofert liczy się od dnia przekazania ogłoszenia do Dz.Urz. UE, bez względu na okoliczność, kiedy opublikowano ogłoszenie. Końcowa data nie może przypadać w sobotę, niedzielę ani dzień ustawowo wolny od pracy.
Termin oznaczony w godzinach rozpoczyna się z początkiem pierwszej godziny i kończy z upływem ostatniej. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w godzinach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu godziny, w której to zdarzenie nastąpiło.
W niektórych przypadkach zamawiający może wydłużyć termin składania ofert o 5 dni, jeśli nie może udostępnić specyfikacji warunków zamówienia (SWZ) na stronie postępowania. Brak dostępu do pełnej dokumentacji może wpływać na konkurencyjność i liczbę ofert.
Postępowanie na dostawę karetek było prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego finansowanego ze środków budżetu państwa. Zostało unieważnione ze względu na fakt, że najniższa cena przekraczała środki, jakie zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Czy jest możliwość wszczęcia nowego postępowania z terminem składania ofert nie krótszym niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp ze względu na fakt, że można stracić to dofinansowanie, jeśli zamawiający nie zmieści się w terminie z rozliczeniem zadania do końca roku? Czy jest możliwość zastosowania innych przesłanek, które mogłyby skrócić termin składania ofert poza art. 138 ust. 2 pkt 1 oraz 2 ustawy Pzp?