oferta przetargowa

Wgląd do ofert przetargowych Pzp - jak złożyć wniosek

Jak uzyskać wgląd do ofert przetargowych – wskazówki dla wykonawcy w pytaniach i odpowiedziach

Jeśli regularnie bierzesz udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, z pewnością wiesz, jak istotna jest analiza ofert Twoich konkurentów. Nierzadko zdarza się, że zamawiający nie zauważy błędów i nieścisłości w wybranej ofercie, a wówczas po stwierdzeniu tych braków, masz szansę złożyć odwołanie do KIO i wygrać przetarg. Jak w praktyce ubiegać się o wgląd do dokumentów przetargowych? W jakich terminach złożyć wniosek? Na jakie przepisy powołać się, żądając dostępu do dokumentacji z postępowania? Przeczytasz o tym w poniższym artykule. Dowiesz się także:

  • Czy wykonawca ma prawo żądać wglądu do treści odwołania do KIO?
  • Czy istnieją limity czasowe w dostępie do protokołu w przetargu?
  • Kiedy udostępnić wykonawcy dokumenty związane z ofertami tj. wyjaśnienia i uzupełnienia treści ofert oraz wyjaśnienie rażąco niskiej ceny?
  • Czy zamawiający może udostępnić zaświadczenia z KRK wykonawców po zakończeniu przetargu?

W tekście znajdziesz także link do wzoru wniosku, który ułatwi Ci sporządzenie własnego pisma.

W tym artykule
  • Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej wydany w powadzonym postępowaniu powinien stanowić załącznik do protokołu postępowania. Zamawiający są zatem zobowiązani do natychmiastowego udostępnienia tych materiałów, czyli bez niepotrzebnego opóźnienia na wniosek zainteresowanej osoby.
  • Moment składania przez wykonawcę wniosku o wgląd do ofert konkurencji nie jest istotny, gdyż prawo nie określa konkretnego czasu, w którym można skorzystać z tego uprawnienia. Mimo że art. 74 ust. 2 ustawy Pzp wspomina termin "nie później niż w ciągu 3 dni od dnia otwarcia ofert", nie oznacza to, że po upływie tego czasu lub nawet roku od rozstrzygnięcia postępowania, zamawiający nie jest zobowiązany udostępnić ich na żądanie.
  • Materiały ściśle związane z ofertami, takie jak wyjaśnienia dotyczące treści oferty, wprowadzone korekty, dodatkowe informacje lub uzupełnienia do oświadczenia z art. 125 ust. 1 ustawy Pzp, oraz dowody dostarczane wraz z ofertą (np. deklaracja z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, czy też gwarancja dostępu do zasobów od innego podmiotu) powinny być udostępnione przez zamawiającego od razu po otrzymaniu odpowiedniego żądania. Oznacza to, że te dokumenty powinny być dostępne w taki sam sposób jak oferty i ich aneksy, czyli szybciej niż inne załączniki do protokołu postępowania.
  • Zamawiający nie ma prawa ujawniać informacji o wyrokach skazujących oraz innych naruszeniach (danych z KRK odnoszących się do osób indywidualnych) po okresie, w którym można wnosić środki ochrony prawnej.
Załączniki do oferty: pełnomocnictwo, tłumaczenia, środki przedmiotowe

Jak napisać ofertę przetargową – załączniki do oferty: pełnomocnictwo, zobowiązanie podmiotu trzeciego, środki przedmiotowe, cz. II

Oferta przetargowa to nie tylko sam formularz ofertowy, ale również załączniki do niego. Zamawiający w dokumentacji przetargowej powinien precyzyjnie wskazać, jakie dokumenty musi przygotować wykonawca i złożyć razem z ofertą. W poprzedniej części opracowania omawialiśmy kwestię sporządzenia formularza ofertowego oraz wstępnego oświadczenia, w którym wykonawca deklaruje, że nie podlega wykluczeniu z przetargu i spełnia warunki udziału w postępowaniu. W poniższym artykule znajdziesz zaś omówienie niektórych załączników do oferty, takich jak pełnomocnictwo, zobowiązanie podmiotu trzeciego oraz środki przedmiotowe.

Składanie ofert przetargowych w Prawie zamówień publicznych

Jak napisać ofertę przetargową – formularz oferty, oświadczenie wstępne, cz. I

Wykonawca, który chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, musi wiedzieć, jak fachowo przygotować ofertę i wszelkie załączniki do niej zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Nawet jeśli spełniasz wymogi zamawiającego, ale nie wykażesz ich w ofercie, tak jak tego wymagał organizator przetargu, zostaniesz wykluczony z postępowania. W tej części opracowania „Jak napisać ofertę na przetarg?” omawiamy sam formularz ofertowy oraz wstępne oświadczenie, że spełniasz wymogi zamawiającego i nie podlegasz wykluczeniu. Tego rodzaju dokument trzeba załączyć do prawie każdej oferty. W kolejnej części omówimy, jak sporządzić załączniki ofertowe takie jak pełnomocnictwo, przedmiotowe środki dowodowe i zobowiązanie podmiotu trzeciego.

W tym artykule
  • Pamiętaj, że wszystkie wymogi związane z zamówieniem, zamawiający powinien opublikować w dokumentach zamówienia. Postępowanie przetargowe jest ściśle regulowane w ustawie Prawo zamówień publicznych i zamawiający nie ma tutaj swobody (np. choćby w odniesieniu do określania istotnych warunków zamówienia, wzoru umowy z zamawiającym, okresu gwarancji itp.).
  • Wymogi dotyczące samej oferty najczęściej znajdują się w wydzielonej części SWZ.
  • Zazwyczaj zamawiający, który przygotowuje dokumentację przetargową, sporządza także wzory dokumentów dla wykonawców. Przygotowany przez zamawiającego wzór formularza oferty zawiera wszystkie niezbędne zamawiającemu informacje, które musi pozyskać, by wybrać właściwego wykonawcę. Będą to przykładowo informacje dotyczące kryteriów oceny ofert (np. cena, termin wykonania zamówienia).
  • Sposób składania ofert zależy od wartości zamówienia publicznego (art. 63 ustawy Pzp). Jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, oferty muszą zostać złożone w formie elektronicznej zgodnie z Kodeksem cywilnym. W przypadku mniejszych kwoty oferty mogą zostać złożone w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej z ważnym podpisem zaufanym lub osobistym.
  • Oferta to nie tylko formularz ofertowy, ale także określone załączniki do niego. Nie wszystkie załączniki stanowią treść oferty. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wyjaśniać bądź uzupełniać określone dokumenty.

Skorzystaj ze szkolenia na ten temat:

Jak poprawnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu – wideo/szkolenie Portalu ZP

Wykonawca powinien przedstawić dowody dotyczące elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny

Pytanie:

Prowadzę postępowanie na dostawy mięsa w trybie przetargu nieograniczonego, którego wartość zamówienia jest mniejsza od kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp. Przetarg składa się z 6 części – zadań. Do upływu terminu składania ofert wpłynęły 4 oferty. Poniżej przedstawiam wartości cenowe:

  • CZĘŚĆ 1 Oferta nr 2 – 95 970,00 Oferta nr 3 – 158 760,00 Oferta nr 4 – 120 550,50 Wartość szacowana przez zamawiającego – 115 720,50.

  • CZĘŚĆ 2 Oferta nr 2 – 251 292,30 Oferta nr 3 – 687 950,97 Oferta nr 4 – 260 456,70 Wartość szacowana przez zamawiającego – 268 293,90.

  • CZĘŚĆ 3 Oferta nr 2 – 65 940,00 Oferta nr 3 – 138 597,90 Oferta nr 4 – 76 839,00 Wartość szacowana przez zamawiającego – 74 662,35.

  • CZĘŚĆ 4 Oferta nr 2 – 6 709,50 Oferta nr 3 – 9 450,00 Oferta nr 4 – 5 386,50 Wartość szacowana przez zamawiającego – 7 578,90.

  • CZĘŚĆ 5 Oferta nr 1 – 36 791,48 Oferta nr 3 – 166 721,10 Oferta nr 4 – 46 329,83 Wartość szacowana przez zamawiającego – 43 112,16.

  • CZĘŚĆ 6 Oferta nr 1 – 36 851,22 Oferta nr 3 – 127 962,04 Oferta nr 4 – 47 443,28 Wartość szacowana przez zamawiającego – 37 078,99.

Nadmienię, że wszyscy wykonawcy spełniają wymagania w zakresie dostarczenia wymaganych dokumentów zgodnie z siwz. Jakie czynności powinien podjąć zamawiający na etapie badania i oceny ofert odnośnie oferenta nr 3? Oferta nr 3 - ceny zaproponowane przez tego wykonawcę są rażąco zawyżone w stosunku do pozostałych ofert złożonych w/w postępowaniu oraz do wartości wyszacowanej przez zamawiającego. Absurdem byłoby uznanie pozostałych ofert za rażąco niskie i wzywanie wykonawców do złożenia wyjaśnień.