Jak napisać ofertę przetargową – formularz oferty, oświadczenie wstępne, cz. I

Stan prawny na dzień: 27.03.2023
Składanie ofert przetargowych w Prawie zamówień publicznych

Wykonawca, który chce ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego, musi wiedzieć, jak fachowo przygotować ofertę i wszelkie załączniki do niej zgodnie z Prawem zamówień publicznych. Nawet jeśli spełniasz wymogi zamawiającego, ale nie wykażesz ich w ofercie, tak jak tego wymagał organizator przetargu, zostaniesz wykluczony z postępowania. W tej części opracowania „Jak napisać ofertę na przetarg?” omawiamy sam formularz ofertowy oraz wstępne oświadczenie, że spełniasz wymogi zamawiającego i nie podlegasz wykluczeniu. Tego rodzaju dokument trzeba załączyć do prawie każdej oferty. W kolejnej części omówimy, jak sporządzić załączniki ofertowe takie jak pełnomocnictwo, przedmiotowe środki dowodowe i zobowiązanie podmiotu trzeciego.

W tym artykule
  • Pamiętaj, że wszystkie wymogi związane z zamówieniem, zamawiający powinien opublikować w dokumentach zamówienia. Postępowanie przetargowe jest ściśle regulowane w ustawie Prawo zamówień publicznych i zamawiający nie ma tutaj swobody (np. choćby w odniesieniu do określania istotnych warunków zamówienia, wzoru umowy z zamawiającym, okresu gwarancji itp.).
  • Wymogi dotyczące samej oferty najczęściej znajdują się w wydzielonej części SWZ.
  • Zazwyczaj zamawiający, który przygotowuje dokumentację przetargową, sporządza także wzory dokumentów dla wykonawców. Przygotowany przez zamawiającego wzór formularza oferty zawiera wszystkie niezbędne zamawiającemu informacje, które musi pozyskać, by wybrać właściwego wykonawcę. Będą to przykładowo informacje dotyczące kryteriów oceny ofert (np. cena, termin wykonania zamówienia).
  • Sposób składania ofert zależy od wartości zamówienia publicznego (art. 63 ustawy Pzp). Jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi unijne, oferty muszą zostać złożone w formie elektronicznej zgodnie z Kodeksem cywilnym. W przypadku mniejszych kwoty oferty mogą zostać złożone w formie elektronicznej lub w postaci elektronicznej z ważnym podpisem zaufanym lub osobistym.
  • Oferta to nie tylko formularz ofertowy, ale także określone załączniki do niego. Nie wszystkie załączniki stanowią treść oferty. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wyjaśniać bądź uzupełniać określone dokumenty.

Skorzystaj ze szkolenia na ten temat:

Jak poprawnie przygotować i złożyć ofertę w przetargu – wideo/szkolenie Portalu ZP

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem Portalu?

Zamów już teraz pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • 4 519 fachowych porad prawnych
  • możliwości zadawania 3 własnych pytań w miesiącu
  • codziennie aktualizowanej bazy ponad 650 000 przetargów
  • nielimitowanej możliwości ustawienia alertów i powiadomień o nowych przetargach
  • ponad 200 wzorów dokumentów
  • 22 szkoleń wideo na tematy związane z Pzp
  • wyroków KIO oraz słownika kodów CPV

Zamów dostęp

Masz dostęp do portalu?

Zaloguj się.

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...