kary umowne

Kary umowne w zamówieniach publicznych – 3 pytania i odpowiedzi

Kary umowne w umowie o zamówienie publiczne

Zamawiający, którzy dbają o bezpieczną współpracę z wykonawcą w ramach umowy o zamówienie, często zastrzegają w kontrakcie kary umowne na wypadek nieterminowego wykonania zobowiązania. Nie sposób jednak przewidzieć wszystkich nieprzewidzianych okoliczności, jakie wystąpią w trakcie realizacji zamówienia. W poniższym opracowaniu przeczytasz m.in. jak i kiedy miarkować (zmniejszać) kary umowne oraz czy istnieje odgórnie ustanowiony maksymalny limit możliwych do naliczenia kar umownych.

W tym artykule
  • Istota kary umownej sprowadza się do stworzenia dolegliwości finansowej wobec wykonawcy w razie zaistnienia zdarzenia, które będzie skutkować niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy.
  • Maksymalny limit kar umownych może być określony zarówno kwotowo, jak i jako stosunek procentowy do maksymalnej wysokości wynagrodzenia lub jego części, o ile jest ono stałe.
  • Umowa nie powinna zawierać zapisów, które obciążą wykonawcę za ewentualne opóźnienia, chyba że są one uzasadnione charakterem zamówienia lub okolicznościami. 
  • Pojęcia „zwłoka” i „opóźnienie” nie są synonimiczne. Zwłoka jest związana z winą wykonawcy, podczas gdy opóźnienie może wystąpić niezależnie od tego.
  • Nie jest dozwolone pociąganie wykonawcy do odpowiedzialności za okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi wyłącznie zamawiający. W związku z tym, możliwość odpowiedzialności wykonawcy za okoliczności po stronie zamawiającego jest wykluczona.
  • Wykonawca prac budowlanych nie będzie ponosił odpowiedzialności za pełną i rzetelną dokumentację projektową, która ma być wykorzystana do realizacji zleconych prac.
  • Zamawiający nie może sam miarkować (zmniejszyć) wykonawcy kar umownych. Może to zrobić jedynie sąd, oceniając okoliczności konkretnego przypadku.
Kary umowne w przetargach a COVID-19

Kary umowne a COVID-19 – praktyczne problemy ze stosowaniem specustawy koronawirusowej

Obecnie zamawiający nie może potrącić wykonawcy kary umownej, jeśli zdarzenie, z którym wiąże się kara, wystąpiło w czasie pandemii. Zdarza się, że nierzetelni wykonawcy korzystają na tej regulacji, a zamawiający stają przed trudnościami z właściwą realizacją kontraktu. Nasi Czytelnicy pytają – czy jeśli zamawiający potrąci kary umowne w czasie COVID-19, grożą mu za to jakieś sankcje, czy wolno potrącać kary umowne, z umów które zawarto poza ustawą Pzp, czy zakaz ma bezwzględny charakter i kar po prostu nie wolno w żadnym przypadku wykonawcy potrącić bez względu na okoliczności? Między innymi odpowiedzi na te pytania publikujemy w poniższym zestawieniu.