Specjalisto, zamów dostęp na 14 dni za darmo i przetestuj wszystkie funkcjonalności portalu.
Od 10 grudnia 2023 r. część zamawiających m.in. jednostki samorządu terytorialnego jest zobowiązana korzystać z usługi Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych świadczonej przez Pocztę Polską do końca 2025 roku zgodnie z ustawą o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 285). Czy obowiązek ten w tej dacie dotyczy również zamawiającego będącego spółką komunalną tj. Miejskim Zespołem Opieki Zdrowotnej sp. z o.o., w którym 100% udziałów należy do gminy? Kto i od kiedy stosuje nowe przepisy? Sprawdź w krótkim wyjaśnieniu.
Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta do 4.242 zł brutto. Warto o tym pamiętać w kontekście zawartych umów na zamówienia publiczne i ewentualnej konieczności ich waloryzacji. Ale uwaga! Przepisy wskazują, że waloryzacja umownego wynagrodzenia w obliczu zmiany minimalnego wynagrodzenia za pracę następuje wyłącznie wówczas, gdy zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę. Klauzulę waloryzacyjną z art. 436 pkt 4 lit. b ustawy Pzp zastosujemy zatem tylko w przypadku, gdy pracownikowi biorącemu udział w realizacji zamówienia przysługuje wynagrodzenie w kwocie niższej niż obowiązująca płaca minimalna. Zapoznaj się z case study pewnego zamawiającego i wykonawcy, który wnioskuje o podwyższenie wynagrodzenia i zyskaj wskazówki dotyczące waloryzowania wynagrodzenia po zmianie płacy minimalnej.
Wielu zamawiających jest w trakcie procedowania przetargów na dostawy żywności na 2024 rok. Większość umów zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Jaki wobec tego VAT powinni uwzględniać wykonawcy w składanych ofertach, skoro nie wiadomo, czy zostanie przedłużona tzw. tarcza antyinflacyjna? Czy istotna jest wysokość VAT obowiązująca na dzień złożenia oferty tj. 0% czy przewidywany VAT na czas realizacji przyszłorocznej umowy? Sprawdź w poniższym wyjaśnieniu.
Wykonawcy, szczególnie ci, którzy po raz pierwszy biorą udział w przetargu, mają obawy związane z ponoszonymi w tym procesie wydatkami. Jednym z nich jest konieczność wpłaty wadium. Wprawdzie nie w każdej procedurze zamawiający zażąda jego uiszczenia, ale jeśli to uczyni, wówczas należy szczególnie skrupulatnie podejść do tej powinności. Brak wadium, wadium wniesione niewłaściwie czy w nieprawidłowej wysokości – są to braki, których nie będzie można uzupełnić.
Czy gwarancja wadialna, z której wynika, że roszczenie zamawiającego o zapłatę wadium z gwarancji wygasa w ostatnim dniu związania ofertą, skutecznie i zgodnie z prawem zabezpiecza ofertę? Sąd Zamówień Publicznych ujednolicił stanowisko w tej mierze, wskazując, że ustawa Pzp nie pozwala zamawiającym, aby żądali od wykonawców ustanawiania dodatkowego terminu w gwarancji na zgłoszenie roszczeń po upływie terminu związania ofertą. Dotychczasowe orzecznictwo KIO w tej mierze było niejednolite – LINK.
Zamawiający otrzymał wyrok KIO, w którym Izba nakazała mu odtajnić ofertę wykonawcy. Czy w tej sytuacji zamawiający ma obowiązek poinformować wykonawcę o odtajnieniu jego oferty zgodnie z wyrokiem i równocześnie przekazać dokumentację innym wykonawcom? Czy może powinien najpierw zawiadomić wykonawcę o swoim zamiarze i odczekać 14 dni na wniesienie skargi?
Co grozi zamawiającemu, który nie opublikował ogłoszenia o zamówieniu? Czy dalsze prowadzenie postępowania w takiej sytuacji ma sens? Jak podejść do umowy, którą zawarto w przetargu bez opublikowanego ogłoszenia? Odpowiedzi publikujemy w poniższym opracowaniu.
Jeśli zamawiający chciałby przeprowadzić przetarg na dostawę kart podarunkowych dla pracowników z okazji świąt Bożego Narodzenia to już ostatni moment, aby wszcząć stosowne procedury. Jakie wymagania związane z dostarczanymi kartami będą zgodne z Prawem zamówień publicznych a które naruszają fundamentalne zasady? W artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
W ostatnich dniach wykonawcy wciąż zgłaszają brak możliwości złożenia oferty w postępowaniu na Platformie e-Zamówienia i problemy z korzystaniem z tego systemu. W związku z tą sytuacją jeden z Czytelników zwrócił się do nas następującym problemem. Zamawiający w toczącym się postępowaniu chciał rano przesunąć termin składania ofert. Jednak w jednym przypadku ogłoszenie o zmianie ogłoszenia o zamówieniu jest w trakcie publikacji, a w drugim – w ogóle nie da się zmienić ogłoszenia ani terminów składania ofert. Pytanie jakie się nasuwa, to czy w takim razie toczące się postępowanie należy unieważnić jeszcze przed otwarciem ofert (art. 255 pkt 6 ustawy Pzp)? Co z ofertami, które już złożono – czy należy je otworzyć i podać zawarte w nich ceny? Sprawdź w poniższym wyjaśnieniu.
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach doczekamy się wejścia w życie nowych przepisów o sygnalistach. Oznacza to konieczność wdrożenia nowych rozwiązań takich jak procedura zgłaszania naruszeń. Do tego należy ustalić, kto w organizacji zajmie się przyjmowaniem zgłoszeń i ich rozpatrywaniem. Co ciekawe, ochrona sygnalistów będzie dotyczyła także zamówień publicznych.
Obecnie coraz więcej firm kończy swoją działalność. Przedsiębiorcy wpadają w pętlę zadłużenia, a niepewna sytuacja na rynku i podwyżki cen utwierdzają ich w przekonaniu, że ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście. Podejmij odpowiednie kroki, zanim będzie za późno!
W życiu nie zawsze wszystko da się zaplanować. Jeśli chcesz zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo finansowe, pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia na życie i zdrowie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas porównywania takich polis.
Zakup mieszkania lub domu to dla wielu osób największa inwestycja w życiu, często wspomagana kredytem. Mimo iż dla banków kredyt hipoteczny jest standardową procedurą, przysłowiowy Kowalski rzadko zdaje sobie sprawę ze wszystkich jej elementów i etapów. Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Sprawdź nasz poradnik!
Zyskaj pewność i bezpieczeństwo prowadząc postępowanie o zamówienie publiczne. Dołącz do specjalistów korzystających z PortaluZP!