termin wniesienia wadium

Wadium w nowej ustawie Pzp – formy, wysokość, zasady zwrotu i zatrzymania

Wadium w nowej ustawie Pzp – formy, wysokość, zasady zwrotu i zatrzymania

Regulacje dotyczące wadium przewidziane w ustawie z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 2019 r., dalej: „nowa ustawa Pzp”) w znacznym stopniu różnią się od dotychczasowych rozwiązań zawartych w ustawie Pzp. Wymagają w związku z tym wnikliwej analizy oraz zmiany utartych schematów działania zarówno zamawiającego, jak i wykonawcy. W artykule m.in. o tym w jakich formach, w jakiej wysokości i kiedy będzie wnoszone wadium. Dowiesz się także o nowych zasadach zwrotu wadium.

Darmowa treść

  1. Przepisy nowej Pzp zapewniają zamawiającemu swobodę w podjęciu decyzji o tym, czy w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia będzie żądał wniesienia wadium czy też uzna że jest to zbędne. Uprawnienie to jest niezależne od wartości zamówienia, o czym świadczy art. 97 ust. 1 nowej ustawy Pzp.
  2. Nie będzie już zatem możliwości wniesienia wadium w formie poręczenia bankowego lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
  3. Na mocy przepisów nowej ustawy Pzp zróżnicowaniu ulega także maksymalna wysokość procentowa, jakiej zamawiający może żądać od wykonawcy. Od zamawiającego wymaga to „przestawienia się” na potrzebę rozróżnienia zwrotu wadium:
  • „z urzędu” (tj. bez wniosku wykonawcy) oraz
  • na wniosek wykonawcy,

zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji, gdy nastąpił wybór najkorzystniejszej oferty. 

Nie wolno uzależnić udostępnienia siwz od wcześniejszej wpłaty wadium

Pytanie:

Zamawiający w zapytaniu ofertowym zamieścił informację „W niniejszym postępowaniu warunkiem przyjęcia oferty (Załącznik 6) jest wcześniejsze potwierdzenie spełnienia przez Oferenta kryteriów dostępu opisanych w pkt 6 oraz potwierdzenie tego dokumentami wymienionymi w pkt 7”. Punkt 7 wskazuje wykaz oświadczeń i dokumentów, jakie oferenci mają dostarczyć w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu oraz otrzymania specyfikacji przedmiotu zamówienia z załącznikami. Jest wśród nich dowód opłaty wadium.

Czy taki zapis jest dopuszczalny? Zgodnie z tymi postanowieniami, aby móc zapoznać się ze specyfikacją przedmiotu zamówienia, muszę wpłacić wcześniej wadium.

Z całą pewnością, zamawiający nie jest uprawniony do żądania wniesienia wadium w celu „nabycia możliwości” zapoznania się ze szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia. Wadium ze swej istoty zabezpiecza ofertę, a ta, nie może zostać sporządzona bez wiedzy o przedmiocie zamówienia. Podobnie, zamawiający nie musi wykazywać spełnienia warunków udziału w postępowaniu przed złożeniem oferty, aby nabyć taką możliwość. Zalecam pilny kontakt z osobą wyznaczoną do porozumiewania się z wykonawcami. Dodatkowo, wykonawcy mają zazwyczaj prawo do zadawania pytań do treści zapytania.

Podmioty wydatkujące środki europejskie, muszą wybierać wykonawców dostaw, usług i robót budowlanych, przestrzegając określonych warunków i procedur. Ma to zagwarantować wybór najkorzystniejszej oferty i efektywne wydatkowanie środków.

Szczegółowy opis zasady konkurencyjności i rygorów wynikających z jej stosowania  znajduje się w Wytycznych  w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020 (dalej: Wytyczne).

Sprawdź warunki zatrzymania wadium, gdy wykonawca odmawia podpisania umowy

Pytanie:

Zamawiający (jst) w przetargu w progach unijnych wybrał wykonawcę zamówienia, a następnie poinformował go o planowanej dacie podpisania umowy i obowiązku wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wykonawca wniósł zabezpieczenie, nie chciał jednak osobiście przyjechać na podpisanie umowy. Ustalono z nim więc, że umowa z datą 25 czerwca 2019 r. zostanie mu wysłana pocztą tego dnia. Termin związania ofertą wynosił 60 dni (od 29 kwietnia 2019 r. − otwarcie ofert). Data zawarcia umowy mieściła się w tym terminie. Następnie wykonawca pismem z 10 lipca 2019 r. (do zamawiającego wpłynęło ono 15 lipca 2019 r.) poinformował o odstąpieniu od podpisania umowy, uzasadniając to zbyt optymistycznym podejściem do terminów wynikających z procedury i zawarciem innej umowy na realizację dużego zamówienia. Wnosił także o zwrot zabezpieczenia i wadium. Zabezpieczenie zostało mu zwrócone, natomiast wadium zatrzymane na podstawie art. 46 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp. Konieczność zwrotu wadium wykonawca uzasadnia tym, że czas związania ofertą minął przed dniem umożliwienia mu podpisania umowy (umowę otrzymał 1 lipca 2019 r. pocztą, ale z datą 25 czerwca 2019 r.). Kolejnym pismem z sierpnia wykonawca ponownie żąda zwrotu wadium, wskazując, że umowę otrzymał 3 dni po terminie związania ofertą.

Czy zamawiający powinien oddać wykonawcy wadium? Ustalony z wykonawcą termin zawarcia umowy mieścił się w czasie związania ofertą. Wykonawca sam zdecydował, żeby umowę przesłać mu pocztą. Czy w takim przypadku może wskazywać, że umowa dotarła do niego dopiero 1 lipca 2019 r.?