środki dowodowe w zamówieniach publicznych

Czy zamiast przedmiotowych środków dowodowych wykonawca może zaoferować swoją stronę WWW?

Pytanie:

Zamawiający w SWZ zawarł zapis: „(…) W celu potwierdzenia zgodności oferowanych dostaw z wymaganiami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia, związanymi z realizacją zamówienia, zamawiający żąda złożenia wraz z ofertą przedmiotowych środków dowodowych:

a) Opis przedmiotu zamówienia tj.: karty katalogowe, opisy, foldery, fotografie, informacje producenta, ulotki, prospekty, instrukcje użytkowania, broszury, oświadczenie wykonawcy* – potwierdzające spełnienie wymaganych przez zamawiającego wszystkich parametrów opisanych w załączniku nr 2 do SWZ pn. »Formularz asortymentowo-cenowy«, z zaznaczeniem pozycji, której dotyczą. Dokumenty lub oświadczenia sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski.

*Oświadczenie wykonawcy dotyczy tylko przypadku braku potwierdzenia wymaganych przez zamawiającego parametrów w dokumentach, o których mowa w zdaniu pierwszym niniejszego punktu”.

Wykonawca zadał pytanie: „Czy zamawiający odstąpi od dostarczenia do oferty instrukcji używania, szczegółowego opisu i wyrazi zgodę na udostępnienie strony internetowej wykonawcy, gdzie będą całodobowo dostępne dokumenty do samodzielnego pobrania przez zamawiającego? Uzasadnienie: Strona internetowa oferenta została stworzona po to, aby ułatwić klientom dostęp do potrzebnych informacji oraz usprawnić procesy związane z dostawami produktów i informacją o nich. Wykonawca przedstawi w ofercie również ogólną ulotkę, broszurę informacyjną dla zaoferowanych pasków. Prosimy o przychylne rozpatrzeniem prośby ze względu na dużą pojemność każdej instrukcji”.

Czy zamawiający może przychylić się do wniosku wykonawcy?

Przedmiotowe środki dowodowe. Poradnik dla wykonawcy

Jak zamawiający sprawdzi, czy oferowane zamówienie spełnia jego oczekiwania? Poradnik dla wykonawcy

Zamawiający może żądać od wykonawców dokumentów, które potwierdzą, że zaoferowane w ofercie świadczenie spełnia jego wymogi. Takimi przedmiotowymi środkami dowodowymi mogą być np. certyfikaty, próbki, etykiety, wykaz parametrów technicznych oferowanych sprzętów itp. W zależności od tego, w jakim celu zamawiający ich żąda, różne będą potem zasady ich uzupełnienia. Sprawdź, jak potwierdzić, że oferowane przez Ciebie zamówienie spełnia wymogi SWZ i ogłoszenia. Dowiedz się, jak naprawić przeoczenia w tych dokumentach oraz jak zadbać o to, aby uzyskał zwrot złożonych w postępowaniu próbek.

Uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych

Uzupełnienie przedmiotowych środków dowodowych

Kwestia uzupełniania przedmiotowych środków dowodowych wywołuje w praktyce niemałe problemy. Sprawa nie jest tutaj tak oczywista, jak w przypadku środków podmiotowych. Zamawiający musi bowiem przewidzieć możliwość uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych, aby móc naprawić błąd bądź przeoczenia wykonawcy w tym zakresie. Nawet wówczas jednak uzupełnienie nie będzie mogło dotyczyć każdego aspektu błędnego lub brakującego środka. Sprawdź, jak Prawo zamówień publicznych reguluje wyjaśnianie i uzupełnianie przedmiotowych środków dowodowych.   

Rada

Warto wspomnieć też o tym, że żądanie przedmiotowych środków dowodowych dotyczy danego postępowania o udzielenie zamówienia i oferowanego przez danego wykonawcę przedmiotu zamówienia. Nie można zatem tego braku konwalidować, powołując się na tożsame wymagania, które zamawiający sformułował w treści innych dokumentów zamówienia, składanych w innej procedurze. Nie ma przy tym znaczenia, że ta procedura dotyczy podobnych czy też tożsamych materiałów.

Czy wezwanie do uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych wysłać do wszystkich wykonawców czy tylko pierwszego?

Pytanie:

Zamawiający w procedurze podstawowej bez negocjacji zażądał kart katalogowych. Zapisy z SWZ brzmią:

„8.1. Zamawiający wymaga złożenia przedmiotowych środków dowodowych w postaci kart katalogowych lub folderów lub ulotek informacyjnych lub kart technicznych potwierdzających zgodność oferowanego przez wykonawcę świadczenia z cechami określonymi w zawartym w SWZ opisie przedmiotu zamówienia – dla paneli fotowoltaicznych.

8.2. Wykonawca składa przedmiotowe środki dowodowe wraz z ofertą.

8.3. W przypadku niezłożenia przedmiotowych środków dowodowych lub złożenia niekompletnych lub wadliwych przedmiotowych środków dowodowych, zamawiający jednokrotnie wezwie wykonawcę do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych.

8.4. W przypadku niezłożenia wymaganych przedmiotowych środków dowodowych lub złożenia niekompletnych lub błędnych przedmiotowych środków dowodowych w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, o którym mowa w pkt 8.3. powyżej oferta wykonawcy podlegać będzie odrzuceniu.

8.5. W przypadku niezłożenia przez wykonawcę przedmiotowych środków dowodowych potwierdzających zgodność oferowanego przez wykonawcę świadczenia z cechami określonymi w zawartym w SWZ opisie przedmiotu zamówienia, lub złożenia niekompletnych lub wadliwych przedmiotowych środków dowodowych, zamawiający jednokrotnie wezwie wykonawcę do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia przedmiotowych środków dowodowych.

8.6. W przypadku niezłożenia wymaganych przedmiotowych środków dowodowych lub złożenia niekompletnych lub błędnych przedmiotowych środków dowodowych w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, o którym mowa w pkt 8.5. powyżej oferta wykonawcy podlegać będzie odrzuceniu”.

Czy jeśli wykonawcy nie złożyli kart, to zamawiający wzywa do ich uzupełnienia wszystkich wykonawców, czy tylko tego najwyżej ocenionego w rankingu?

Przy wynagrodzeniu ryczałtowym zamawiający prosił o kosztorysy do celów informacyjnych. W jednej ofercie jest różnica w cenie pomiędzy formularzem oferty a kosztorysem. Którą cenę powinien przyjąć zamawiający?