Najpierw referencje, potem oświadczenie własne wykonawcy – ranking podmiotowych środków dowodowych

Stan prawny na dzień: 08.06.2022
Najpierw referencje, potem oświadczenie własne wykonawcy – ranking podmiotowych środków dowodowych

Jedną z reguł postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest ocena kwalifikacji wykonawcy na podstawie dokumentów, jakie złożono podczas przetargu. Często wykonawca ma obowiązek przedstawić dowody, które określają, czy wykazywane zamówienia zostały wykonane lub są wykonywane należycie. Wówczas należy pamiętać, że ustawodawca określił tu kolejność przedstawiania dokumentów według ich wartości dowodowej (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 23 lutego 2022 r., sygn. akt KIO 290/22, KIO 291/22).

Najpierw należy wziąć pod uwagę dokumenty sporządzone przez podmiot, na rzecz którego zamówienia zostały wykonane lub są wykonywane, np. referencje. Z dokumentów tej kategorii, które nie zostały wprost wymienione w przepisie, wykonawcy często przedstawiają także protokoły odbioru przedmiotu zamówienia z podpisami przedstawicieli zleceniodawcy i wykonawcy.

Dopiero wówczas gdy z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów, może to być oświadczenie wykonawcy, które ma znacznie mniejszą wartość dowodową.

Należy tu też podkreślić, że ocena wykonania zamówienia przez wykonawcę je realizującego oraz jego odbiorcę może być diametralnie różna.

Więcej o podmiotowych środkach dowodowych piszemy tutaj:

 

Autor:

Redakcja