Przedmiotowe środki dowodowe muszą być proporcjonalne do przedmiotu zamówienia

Stan prawny na dzień: 04.07.2023
  Przedmiotowe środki dowodowe muszą być proporcjonalne do przedmiotu zamówienia

Jak wskazano w wyroku Izby z 28 lutego 2022 r. (sygn. akt KIO 361/22) zasada proporcjonalności przedmiotowych środków dowodowych oznacza konieczność doboru tych środków w sposób adekwatny do osiągnięcia celu postępowania o udzielenie zamówienia, czyli wyboru wykonawcy, który będzie zdolny realizować zamówienie zgodnie z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi przez zamawiającego, przy jednoczesnym zachowaniu naczelnych zasad systemu zamówień publicznych (uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 marca 2023 r. (sygn. akt KIO 749/23).

Formułując tego typu wymagania, zamawiający musi pamiętać, że wskazane przez niego żądanie złożenia konkretnego środka dowodowego na potwierdzenie, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają określone przez niego wymagania, cechy lub kryteria, musi mieć charakter obiektywny. Powinno być podyktowane np. zakresem czy skomplikowaniem technologicznym zamówienia, którego realizacja wymaga od wykonawcy zapewnienia, że oferowany przedmiot zamówienia spełnia określone wymagania.

Wskazane w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia przedmiotowe środki dowodowe powinny zatem być odpowiednie do specyfiki zamówienia i nie mogą prowadzić do naruszenia zasad określonych w ustawie Pzp.

Autor:

Redakcja