siwz

Jak sformułować wymogi siwz w zakresie przygotowania elektronicznego JEDZ – skorzystaj z doświadczeń innych

Pytanie:

Jak należy rozumieć sformułowania (dotyczące składania JEDZ w postaci elektronicznej) użyte przez UZP w dokumencie „Przykładowe zapisy, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp”: „Wykonawca wypełnia JEDZ, tworząc dokument elektroniczny. Może korzystać z narzędzia ESPD lub innych dostępnych narzędzi lub oprogramowania, które umożliwiają wypełnienie JEDZ i utworzenie dokumentu elektronicznego, w szczególności w jednym z formatów przesyłanych danych: .pdf, .doc, .docx, .rtf,.xps, .odt.”?

Czy inne dostępne narzędzie to może być np. wypełniony przez wykonawcę a przygotowany wcześniej przez zamawiającego i zamieszczony na jego stronie internetowej plik JEDZ w wersji do edycji (.docx) zaczerpnięty z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. ustanawiającego standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (Dz.Urz. UE L 3/16) dalej „rozporządzeniu wykonawczym Komisji UE”?

Plik ten wykonawca ściągnie sobie ze strony zamawiającego, wypełni zaznaczone rubryki, utworzy format PDF i podpisze kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czy utworzony w ten sposób plik będzie dokumentem elektronicznym, który podpisany następnie przez wykonawcę kwalifikowanym podpisem elektronicznym będzie można przesłać na adres poczty elektronicznej zamawiającego?

Czy w związku z powyższym oraz mając na uwadze danie wykonawcom możliwości wyboru (mogą się zdarzyć tacy, którzy nie będą korzystać z serwisu eESPD), zamawiający może zamieścić w siwz zapis: „JEDZ należy utworzyć:

1)      korzystając z serwisu eESPD, poprzez wypełnienie utworzonej przez zamawiającego za pośrednictwem serwisu eESPD elektronicznej wersji formularza JEDZ (plik xml stanowiący Załącznik nr 3 do siwz); Serwis eESPD został udostępniony przez Komisję Europejską pod adresem: http://ec.europa.eu/growth/espd (bezpośredni dostęp do polskiej wersji językowej serwisu pod adresem https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/espd/filter?lang=pl), dostęp do serwisu eESPD możliwy jest również na stronie UZP w zakładce E-ZAMÓWIENIA/JEDZ pod adresem: https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/jednolity-europejski-dokument-zamowienia, lub

2)      korzystając z innych narzędzi lub oprogramowania, które umożliwiają wypełnienie JEDZ i utworzenie dokumentu elektronicznego w szczególności w jednym z następujących formatów przesyłanych danych: .pdf, .doc, .docx, .rtf, .xps, .odt. Zamawiający udostępnia do wykorzystania wzór JEDZ w wersji do edycji w załączniku nr 3a do siwz przygotowany wg wzoru określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji UE”?

Sposób określenia formy złożenia dokumentów w siwz

Pytanie:

Czy zamawiający prawidłowo sformułował siwz: „Forma pisemna zastrzeżona jest dla złożenia oferty wraz z załącznikami oraz niezależnie od etapu postępowania, na którym wymagane jest ich złożenie, dla:

1)      oświadczeń i dokumentów składanych na żądanie zamawiającego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 lub 2 ustawy Pzp (w zależności od zastosowanej procedury),

2)      oświadczeń o przynależności lub o braku przynależności do grupy kapitałowej,

3)      dokumentu, w szczególności zobowiązania podmiotów trzecich do oddania do dyspozycji wykonawcy niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia, potwierdzającego, że wykonawca, realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów,

4)      pełnomocnictwa,

5)      uzupełnienia, w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.

Zamawiający dopuszcza składanie pozostałych dokumentów/oświadczeń (niewymienionych w pkt 2, w tym m.in. wyjaśnień złożonych na wezwanie zamawiającego w trybie art. 26 ust. 4, art. 87 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 ustawy Pzp), wniosków o wyjaśnienie treści siwz w trybie art. 38 ust. 1 ustawy Pzp itp. za pośrednictwem faksu lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Zamawiający zgodnie z ustawą poprawia omyłki i informuje o tym wykonawcę”.

Czy w związku z powyższym wyrażenie zgody na poprawienie omyłki może odbywać się za pomocą poczty elektronicznej? Czy zamawiający musi otrzymać zgodę na tę czynność? Czy jeżeli wykonawca nie odpowie na nasze wezwanie, będzie to oznaczać, że nie zgadza się na poprawienie omyłki?