referencje dla konsorcjum

Konsorcjum wykonawcą według Prawa zamówień publicznych 2023

Konsorcjum wykonawcą w nowym Pzp – jak ubiegać się o zamówienie, jak ocenić ofertę

Jeżeli grupa wykonawców decyduje się na wspólny udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia, musi mieć świadomość kilku ważnych formalności do spełnienia. Przede wszystkim wykonawcy mają obowiązek a zamawiający prawo wymagać od nich pełnomocnictwa do reprezentacji w postępowaniu. Należy mieć także wiedzę co do sposobu potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu. Szczególnie w przypadku doświadczenia konsorcjanci mogą polegać na zdolnościach tych z wykonawców, którzy potem zrealizują część zamówienia, do której wymaga się np. doświadczenia czy wiedzy. W artykule piszemy szczegółowo o tym, jak potwierdzić warunki udziału w postępowaniu w przypadku takich wykonawców oraz jak złożyć prawidłowe wadium. Przeczytasz też o tym, jakiego szczególnego sposobu potwierdzania warunków zamawiający może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

W tym artykule
  • Kilku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie publiczne tworzy w tym celu konsorcjum. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego w dowolnej formie prawnej. Zamawiający nie ma prawa wymagać podjęcia jednej określonej formy działalności w celu złożenia oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
  • Solidarną odpowiedzialność za wykonanie zamówienia ponoszą wszyscy konsorcjanci.
  • Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na zdolnościach takich jak doświadczenie bądź wiedza tych z nich, którzy potem wykonają prace, do których zdolności te są wymagane.
  • W przypadku wspólnego ubiegania się przez wykonawców o zamówienie publiczne należy pamiętać o obowiązku złożenia pełnomocnictwa do reprezentowania w postępowaniu i ewentualnie zawarcia umowy.
  • Co do wadium dopuszcza się jego wniesienie w postaci gwarancji, w której jako zleceniodawcę (wykonawcę) wskazano tylko jednego ze współwykonawców. Wykonawca powinien jednak zadbać o wskazanie wszystkich wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie w treści dokumentu wadialnego, niezależnie od tego, czy kwestia ta została doprecyzowana w SWZ. 

Przypominamy, że druga część artykułu dotycząca udziału konsorcjum w postępowaniu jest dostępna tutaj: Umowa konsorcjum – zasady i formy współpracy wykonawców

Dowiesz się z niego m.in., jakie są zasady solidarnej odpowiedzialności wykonawców za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy, kiedy zamawiający może żądać oryginału bądź kopii umowy regulującej współpracę konsorcjum oraz czy wolno mu wymagać określonych zapisów w treści umowy konsorcjum.

Jak oceniać ofertę konsorcjum i z powołaniem się na zasoby podmiotów trzecich w przypadku zamówień zastrzeżonych?

Pytanie:

Proszę o udzielenie kompleksowej opinii w zakresie sposobu procedowania z wykonawcami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia (konsorcjum firm) oraz podmiotami udostępniającymi zasoby, w sytuacji gdy zamawiający zastrzegł, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy mający status zakładu pracy chronionej, spółdzielnie socjalne oraz inni wykonawcy, których głównym celem lub głównym celem działalności ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, jest społeczna i zawodowa integracja osób społecznie marginalizowanych. Uwzględniamy przy tym warunek, że minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien być nie mniejszy niż 30% osób zatrudnionych u wykonawcy albo w jego jednostce, która będzie realizowała zamówienie. Czy w obliczu powyższego stanu faktycznego, każdy z członków konsorcjum musi być wykonawcą, o którym mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp?

Co w przypadku polegania przez wykonawcę na zasobach podmiotu udostępniającego w celu potwierdzenia spełnienia warunków dotyczących zdolności technicznych i zawodowych (wymagane 2 usługi)?

Czy mając na uwadze fakt, że wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane (zgodnie z art. 118 ust. 2 ustawy Pzp), nie wymusza to spełnienia wymogu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Pzp także przez podmiot udostępniający zasoby, mimo literalnego brzmienia artykułu, tj. wyłącznie w odniesieniu do wykonawców? Wobec powyższego, czy zamawiający uprawniony jest do żądania podmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 94 ust. 2 ustawy Pzp, również od podmiotów udostępniających zasoby?

Oświadczenie konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp – wskazówki dotyczące jego treści i złożenia

Oświadczenie konsorcjum z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp – wskazówki dotyczące jego treści i złożenia

Nowa ustawa Pzp wskazuje wprost, że dany warunek udziału w postępowaniu może potwierdzić jeden konkretny wykonawca wspólnie ubiegający się o zamówienie bądź niektórzy z nich. Mowa o uprawnieniach, wykształceniu, doświadczeniu i kwalifikacjach zawodowych wykonawców. Jednak potem część zamówienia, do której dany warunek się odnosił, musi realizować ten konsorcjant, który go wykazał. Konsorcjum ma ponadto obowiązek poświadczyć też, który wykonawca zrealizuje dane roboty, usługi bądź dostawy. Wskazane oświadczenie jest źródłem wątpliwości zarówno zamawiających jak i wykonawców. Czy konsorcjum musi w każdym postępowaniu złożyć ten dokument? Czy można wskazać w nim, że 100% prac wykona jeden konsorcjant? Czy oświadczenie wolno uzupełnić? Poniższe opracowanie zawiera odpowiedzi na te pytania. Omawia także skrótowo, jak regulację art. 117 ustawy Pzp dotyczącą warunków udziału w postępowaniu od konsorcjum, interpretuje UZP w swoim komentarzu.

Rada

W tym artykule przeczytasz:

  • Spełnienie warunków udziału w postępowaniu przez konsorcjum – wnioski z komentarza UZP
  • Zdolność konsorcjum do występowania w obrocie gospodarczym
  • Uprawnienia konsorcjum do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej
  • Sytuacja ekonomiczna i finansowa konsorcjum
  • Zdolności techniczne i zawodowe konsorcjum
  • Doświadczenie, kwalifikacje, wykształcenie konsorcjum
  • Zasady składania, uzupełniania i treść oświadczenia z art. 117 ust. 4 ustawy Pzp
  • Referencje od konsorcjum – czy każdy wykonawca musi złożyć dokument?

W pierwszej części artykułu omawiamy najważniejsze informacje, jakie zawarte są w komentarzu UZP do nowej ustawy Pzp w zakresie warunków udziału w postępowaniu w odniesieniu do konsorcjum (art. 117 ustawy Pzp).

Następnie opracowanie przywołuje konkretne problemy zamawiających i wykonawców, jakie pojawiły się w związku ze stosowaniem tych regulacji w praktyce.

Artykuł 117 ust. 1 ustawy Pzp wskazuje, że zamawiający może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony sposób spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunków udziału w postępowaniu, jeżeli uzasadnia to charakter zamówienia i jest to do niego proporcjonalne.

W praktyce oznacza to, że względem niektórych warunków zamawiający może np. zezwolić na sumowanie potencjałów w ramach konsorcjum, a w odniesieniu do innych wymogów uznać, że jest to niedozwolone. Jakimi wyznacznikami powinien się tutaj kierować i jak podejmować właściwe decyzje związane z treścią SWZ w tym zakresie? 

Autorzy komentarza wskazują, że art. 117 ust. 1 ustawy Pzp określa bardzo ogólnie, że sposób spełniania warunków przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia musi być „obiektywnie uzasadniony”, w szczególności „charakterem zamówienia”, a także „proporcjonalny”.

Komentarz UZP podpowiada, że korzystając z możliwości sprecyzowania sposobu spełniania warunków podmiotowych, zamawiający powinien uwzględnić specyfikę danego postępowania o udzielenie zamówienia, a w szczególności jego przedmiot. O sposobie łączenia zdolności decyduje także charakter zasobów. Niektóre z nich dopełniają się wzajemne i można je sumować. Innych zdolności nie można łączyć, ponieważ prowadziłoby to do sytuacji, że konsorcjum dysponowałoby kilkoma zasobami o poziomie niższym niż wymagany
od pojedynczego wykonawcy.

UZP wskazuje, że każdy ze współwykonawców musi spełnić warunek dotyczący zdolności do występowania w obrocie gospodarczym określony w art. 112 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp. Ze względu na charakter tych zdolności nie podlegają one sumowaniu.


Stosownie do art. 117 ust. 2 ustawy Pzp warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia:

  • posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i
  • zrealizuje roboty budowlane, dostawy lub usługi, do których realizacji te uprawnienia są wymagane.

W ocenie UZP charakter zdolności w zakresie kompetencji i uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej umożliwia też ich łączenie.

Jeśli zamawiający wymaga posiadania zezwoleń w kilku różnych profesjach, współwykonawcy mogą spełnić ten warunek w ten sposób, że każdy z nich zapewni zezwolenie dla odrębnej branży. Wystarczy, że właściwe uprawnienia przedstawi członek konsorcjum, który będzie wykonywał część zamówienia wymagającą takich uprawnień.

W komentarzu UZP czytamy, że możliwość łączenia zdolności w zakresie sytuacji
ekonomicznej i finansowej zależy od okoliczności, mianowicie:

  • Jeżeli wykonawcą ubiegającym się o zamówienie jest łącznie kilka podmiotów, można sumować zgromadzone środki finansowe lub zdolności kredytowe poszczególnych konsorcjantów.
  • Co do zasady nie ma przeszkód, aby kumulować roczne przychody, w tym przychody w zakresie działalności objętej zamówieniem, kilku wykonawców odpowiednio do ich roli w grupie.
  • Niektóre aspekty sytuacji ekonomicznej i finansowej dotyczą tylko danego podmiotu i nie można ich sumować (np. wskaźniki).