parametry

Jeśli zamawiający żąda określonych parametrów sprzętu a nie funkcji, to oferta musi potwierdzać parametry

Pytanie:

W przetargu nieograniczonym na dostawę mikroskopu dwufotonowego otrzymaliśmy jedną ofertę. Oferta oraz załączony formularz z parametrami zostały ocenione przez osoby merytoryczne w komisji przetargowej, jako w pełni spełniające wymagania określone w SWZ pod względem funkcjonalnym. Zidentyfikowano jednak nieznaczne niezgodności oferty z SWZ w zakresie kilku (4) spośród kilkudziesięciu (86) parametrów charakteryzujących jeden z podzespołów ww. mikroskopu, tj. ultraszybkiego lasera do obrazowania przeżyciowego. Co ważne, rozbieżności te nie przekładają się na niższą jakość lub mniejszą funkcjonalność oferowanego sprzętu. Powodują one, że sprzęt skonfigurowany jest nieco inaczej, ale jego finalna sprawność jest identyczna.

Wyżej wspomniane drobne niezgodności, wynikają z faktu, że owe parametry zostały przedstawione w SWZ zgodnie ze specyfikacją podaną na stronie internetowej producenta laserów, która okazała się zawierać nieścisłości (zamawiający określając parametry SWZ, bazował na specyfikacji podanej na stronach WWW producentów poszczególnych podzespołów). W związku z tym cztery (4) określone w SWZ parametry są niemożliwe do jednoczesnej realizacji, ponieważ na rynku nie jest dostępny laser, który może być scharakteryzowany przez dokładnie takie wartości parametrów. Mimo to oferta w pełni odpowiada na potrzeby zamawiającego, a jakość i funkcjonalność sprzętu pozwalają na pełną realizację zadań, do których aparatura ma być przeznaczona. Czy w zaistniałej sytuacji możemy wezwać wykonawcę do przedłożenia podmiotowych środków dowodowych i po ich pozytywnej ocenie procesować z podpisywaniem umowy z wykonawcą?

Przedmiot zamówienia nie odpowiada wymaganym przez zamawiającego parametrom – czy można uratować ofertę?

Pytanie:

Ogłosiliśmy przetarg w trybie art. 275 ust. 1 ustawy Pzp na zakup komputerów typu AIO (all in one). W parametrach sprzętu zamawiający wymagał m.in.: by procesor był wielordzeniowy, zgodny z architekturą x86, zaprojektowany do pracy na komputerach przenośnych, o wydajności ocenianej na co najmniej 10108 pkt. W teście PassMark CPU przeprowadzonym do dnia złożenia oferty wg wyników opublikowanych na stronie https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html wykonawcy zaoferowali procesor Inter core i5-10400. Zamawiający wezwał wykonawcę do wyjaśnienia parametru w kontekście wymogu, aby procesor był zaprojektowany do pracy na komputerach przenośnych. W karcie katalogowej jest bowiem zapis, że procesor zaprojektowano do pracy na komputerach stacjonarnych. W odpowiedzi zamawiający przesłał informację od producenta komputerów AIO, iż wskazany procesor należy traktować jako równoważny i jak najbardziej spełnia on wszystkie wymagania jakościowe i użytkowe zamawiającego. Czy w tej sytuacji należy odrzucić ofertę na podstawie art. 226 ust. 2 pkt 3 ustawy?

Co robić w przypadku niezgodności parametrów technicznych ujętych w ofercie

Pytanie:

Prowadzę postępowanie powyżej kwot unijnych na zakup samochodu specjalistycznego typu śmieciarka. Opisałam szczegółowo minimalne parametry, jakie ten pojazd musi posiadać. Żądałam formularza ofertowego z ceną oraz załącznika do formularza ofertowego „Parametry techniczno-użytkowe". Wykonawca w tym załączniku miał wpisać parametry samochodu, który spełnia nasze wymagania. W postępowaniu kryterium oceny była cena oraz skrócenie terminu wykonania zamówienia. Podczas sprawdzania załącznika „Parametry techniczno-użytkowe" ze szczegółowym opisem zamówienia okazało się, że wykonawca w dwóch pozycjach podał parametry samochodu niższe aniżeli nasze wymagania minimalne, tj wymagania zamawiającego:

-       nośność osi tylnej napędowej min. 12 700 kg;

-        nośność osi trzeciej min. 8 300 kg.

-       Proponowane parametry przez wykonawcę nośność osi tylnej napędowej min. 11 500 kg;

nośność osi trzeciej min. 8000 kg.Załącznik „Parametry techniczno-użytkowe" nie służy do oceny oferty, miał być potwierdzeniem, że w przypadku wyboru oferty tego wykonawcy otrzymamy taki samochód, jaki opisaliśmy w opisie przedmiotu zamówienia. Ponadto wykonawca nie zadał żadnych pytań w tej kwestii. Bardzo proszę o wyjaśnienie, jakie kroki powinien podjąć zamawiający. Czy jest to podstawa do odrzucenia oferty jako niezgodnej z zapisami SIWZ, czy może mam wezwać wykonawcę do wyjaśnienia lub poprawienia załącznika?

Brak załącznika do oferty z parametrami sprzętu nie zawsze będzie podstawą jej odrzucenia

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie na dostawę sprzętu informatycznego w reżimie unijnym. W treści siwz znalazły się m.in. następujące zapisy:

  1. Ofertę składa się pod rygorem nieważności w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy pod adresem: https://akademia-mil.ezamawiajacy.pl/servlet/HomeServlet.
  2. Oferta powinna składać się z:

a)      wypełnionego formularza elektronicznego dostępnego i generowanego przez Platformę,

b)      formularza ofertowego (dołączonego obowiązkowo do formularza elektronicznego na platformie) – zgodnie z załącznikiem nr 1 do SIWZ wraz z załącznikiem 1.1. do SIWZ lub/i 1.2. do SIWZ lub/i załącznikiem nr 1.3. do SIWZ,

c)      oryginału wadium – zgodnie z zapisami Rozdziału XII SIWZ,

d)      w przypadku, gdy oferta zawiera tajemnice przedsiębiorstwa – dowodów – zgodnie z zapisami Rozdziału XI SIWZ,

e)      Jednolitego Europejskiego Dokumentu (JEDZ) – zgodnie z zapisami Rozdziału VIII SIWZ.

  1. Wykonawca nie może samodzielnie zmieniać i wprowadzać dodatkowych pozycji do Formularza ofertowego. Uwaga! Niedołączenie na Platformie na etapie składania ofert formularza ofertowego sporządzonego zgodnie z załącznikiem nr 1 do SIWZ będzie skutkować odrzuceniem oferty Wykonawcy”.

Jeden z wykonawców nie załączył do oferty złącznika 1.1. do siwz zgodnie z opisem wymagań dla oferowanych urządzeń. Dane tych urządzeń (nazwa producenta i model) wykonawcy wpisywali w formularzu ofertowym. Załącznik nie przedstawia żadnej wartości merytorycznej dla oferty i określa jedynie wymagania zamawiającego. Zaoferowane urządzenia spełniają wymagania zamawiającego określone w załączniku. Czy zamawiający powinien odrzucić ofertę ze względów formalnych jako niezgodną z treścią siwz, czy też uznać, że treść oferty odpowiada siwz, ponieważ oferowany sprzęt spełnia wymagania?