zminana podwykonawcy

Wykonawca – szczególnie przy dużych i złożonych zamówieniach – nie zawsze będzie mieć zasoby, aby samodzielnie zrealizować umowę.

Podwykonawca w zamówieniach publicznych – 6 praktycznych pytań i odpowiedzi o przepisy Pzp

Wykonawca – szczególnie przy dużych i złożonych zamówieniach – nie zawsze będzie mieć zasoby, aby samodzielnie zrealizować umowę. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy podwykonawcy. Niektóre zagadnienia związane z podwykonawstwem przy zamówieniu publicznym ustawa Pzp reguluje wprost, inne wynikają z interpretacji doktryny i orzecznictwa. Jakie problemy można napotkać, powołując się na pomoc podwykonawcy? Wątpliwości zamawiających i wykonawców dotyczą m.in. wymagań umowy o roboty budowlane w zakresie umów podwykonawczych, tego, czy całe zamówienie może realizować podwykonawca, zmiany podwykonawcy w trakcie realizacji umowy oraz dokumentów, jakie wykonawca musi złożyć dla swojego podwykonawcy z ofertą. Na te i inne pytania związane z umową o podwykonawstwo odpowiadamy w artykule.

W tym artykule
  • W przypadku postępowania o udzielenie zamówienia na roboty budowlane zamawiający musi uregulować w umowie o zamówienie publiczne wymagania, jakie stawia ewentualnej umowie o podwykonawstwo.
  • W kwestii tego, czy podwykonawca może realizować całe zamówienie, czy jedynie jego część, spotyka się dwa rozbieżne stanowiska. Póki nie zostanie wydana w tej mierze jednoznaczna opinia UZP, należy kierować się przy podejmowaniu decyzji specyfiką i przedmiotem zamówienia.
  • Podczas wykonywania zamówienia wykonawca może zmienić podwykonawcę. Należy mieć tutaj jednak na uwadze przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, postanowienia dokumentów zamówienia, postanowienia umowy z zamawiającym oraz umowy z podwykonawcą.
  • Od podwykonawcy, który jednocześnie nie jest podmiotem trzecim udostępniającym swoje zasoby, zamawiający może żądać oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków. Wolno mu też wymagać dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia, jeżeli przewidział to w dokumentach zamówienia.

Kiedy wykonawca musi wskazać w ofercie podwykonawców?

Pytanie:

Planujemy wszczęcie postępowania na dostawy „wynajem maszyn i pojazdów do rozbiórki hałdy (..)”. Przedmiotem najmu będą:

1)     koparka gąsienicowa z hydraulicznym szybkozłączem, łyżka obrotowa, wyposażona w : łyżkę kopiącą o poj. min. 1,3 m3, łyżkę skarpową o poj. min. 0,8 m3, zrywak do korzeni, zasięg kopania – pow. 9 m, rok prod. od 2005,

2)     samochód ciężarowy z wywrotem na tył. o DMC 26 ton, ładowności min. 15 ton, trzyosiowy z napędem min. 6x4 (2 szt.),

3)     ładowarka kołowa o poj. łyżki min. 4,5 m3, rok prod. od 2010,

4)     przesiewacz trzypokładowy spalinowy mobilny wyposażony w sita dostosowane do frakcji: 0–8; 8–45; 45–90, rok prod. od 2010.

Chcemy wynająć wyłącznie maszyny i pojazdy bez operatorów. Postępowanie nie jest podzielone na części. Okres najmu ma wynosić 10 miesięcy. Nie ma warunków udziału w postępowaniu. W formularzu ofertowym wykonawcy mają wpisać markę, model, rok produkcji maszyn/pojazdów oraz czynsz za każdy rodzaj urządzenia/pojazdu a także łączną wartość wynagrodzenia.

Potencjalny wykonawca, który chciałby złożyć ofertę, jest właścicielem 1 z 5 wymaganych maszyn/urządzeń/pojazdów. Wykonawca nie chce wchodzić w konsorcjum, w postępowaniu planuje złożyć samodzielną ofertę. Czy w tym wypadku powinien nam wskazać w formularzu oferty podwykonawców (czyli właścicieli pozostałych 4 maszyn)? Czy nie musi tego robić a my nie mamy obowiązku badać, czyje to są maszyny?

Chodzi nam o sytuację, gdy podpiszemy umowę z wykonawcą, który przekaże nam protokołem maszyny/pojazdy a wraz z nimi dowody rejestracyjne, OC itp., z których będzie wynikać, że inna firma jest właścicielem pojazdu niż wykonawca, z którym zawarliśmy umowę. Czy w przypadku braku warunków udziału w postępowaniu na dostawy (najem maszyn/pojazdów) wymagane jest wskazanie podwykonawstwa, czy też oferta złożona przez takiego wykonawcę który nie wskaże nam podwykonawców, ale dostarczy nie swoje pojazdy, będzie prawidłowa?