zminana podwykonawcy

Wykonawca – szczególnie przy dużych i złożonych zamówieniach – nie zawsze będzie mieć zasoby, aby samodzielnie zrealizować umowę.

Podwykonawca w zamówieniach publicznych – 6 praktycznych pytań i odpowiedzi o przepisy Pzp

Wykonawca – szczególnie przy dużych i złożonych zamówieniach – nie zawsze będzie mieć zasoby, aby samodzielnie zrealizować umowę. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy podwykonawcy. Niektóre zagadnienia związane z podwykonawstwem przy zamówieniu publicznym ustawa Pzp reguluje wprost, inne wynikają z interpretacji doktryny i orzecznictwa. Jakie problemy można napotkać, powołując się na pomoc podwykonawcy? Wątpliwości zamawiających i wykonawców dotyczą m.in. wymagań umowy o roboty budowlane w zakresie umów podwykonawczych, tego, czy całe zamówienie może realizować podwykonawca, zmiany podwykonawcy w trakcie realizacji umowy oraz dokumentów, jakie wykonawca musi złożyć dla swojego podwykonawcy z ofertą. Na te i inne pytania związane z umową o podwykonawstwo odpowiadamy w artykule.

W tym artykule
  • W przypadku postępowania o udzielenie zamówienia na roboty budowlane zamawiający musi uregulować w umowie o zamówienie publiczne wymagania, jakie stawia ewentualnej umowie o podwykonawstwo.
  • W kwestii tego, czy podwykonawca może realizować całe zamówienie, czy jedynie jego część, spotyka się dwa rozbieżne stanowiska. Póki nie zostanie wydana w tej mierze jednoznaczna opinia UZP, należy kierować się przy podejmowaniu decyzji specyfiką i przedmiotem zamówienia.
  • Podczas wykonywania zamówienia wykonawca może zmienić podwykonawcę. Należy mieć tutaj jednak na uwadze przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, postanowienia dokumentów zamówienia, postanowienia umowy z zamawiającym oraz umowy z podwykonawcą.
  • Od podwykonawcy, który jednocześnie nie jest podmiotem trzecim udostępniającym swoje zasoby, zamawiający może żądać oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków. Wolno mu też wymagać dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia, jeżeli przewidział to w dokumentach zamówienia.

Kiedy wykonawca musi wskazać w ofercie podwykonawców?

Pytanie:

Planujemy wszczęcie postępowania na dostawy „wynajem maszyn i pojazdów do rozbiórki hałdy (..)”. Przedmiotem najmu będą:

1)     koparka gąsienicowa z hydraulicznym szybkozłączem, łyżka obrotowa, wyposażona w : łyżkę kopiącą o poj. min. 1,3 m3, łyżkę skarpową o poj. min. 0,8 m3, zrywak do korzeni, zasięg kopania – pow. 9 m, rok prod. od 2005,

2)     samochód ciężarowy z wywrotem na tył. o DMC 26 ton, ładowności min. 15 ton, trzyosiowy z napędem min. 6x4 (2 szt.),

3)     ładowarka kołowa o poj. łyżki min. 4,5 m3, rok prod. od 2010,

4)     przesiewacz trzypokładowy spalinowy mobilny wyposażony w sita dostosowane do frakcji: 0–8; 8–45; 45–90, rok prod. od 2010.

Chcemy wynająć wyłącznie maszyny i pojazdy bez operatorów. Postępowanie nie jest podzielone na części. Okres najmu ma wynosić 10 miesięcy. Nie ma warunków udziału w postępowaniu. W formularzu ofertowym wykonawcy mają wpisać markę, model, rok produkcji maszyn/pojazdów oraz czynsz za każdy rodzaj urządzenia/pojazdu a także łączną wartość wynagrodzenia.

Potencjalny wykonawca, który chciałby złożyć ofertę, jest właścicielem 1 z 5 wymaganych maszyn/urządzeń/pojazdów. Wykonawca nie chce wchodzić w konsorcjum, w postępowaniu planuje złożyć samodzielną ofertę. Czy w tym wypadku powinien nam wskazać w formularzu oferty podwykonawców (czyli właścicieli pozostałych 4 maszyn)? Czy nie musi tego robić a my nie mamy obowiązku badać, czyje to są maszyny?

Chodzi nam o sytuację, gdy podpiszemy umowę z wykonawcą, który przekaże nam protokołem maszyny/pojazdy a wraz z nimi dowody rejestracyjne, OC itp., z których będzie wynikać, że inna firma jest właścicielem pojazdu niż wykonawca, z którym zawarliśmy umowę. Czy w przypadku braku warunków udziału w postępowaniu na dostawy (najem maszyn/pojazdów) wymagane jest wskazanie podwykonawstwa, czy też oferta złożona przez takiego wykonawcę który nie wskaże nam podwykonawców, ale dostarczy nie swoje pojazdy, będzie prawidłowa?

Zasady uzupełniania dokumentów podwykonawców przez pierwszego w rankingu wykonawcę

Pytanie:

Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości zamówienia powyżej progów unijnych. Wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona, aby wykazać, że spełnia warunki udziału w postępowaniu, polega na zdolnościach technicznych lub zawodowych innego podmiotu zgodnie z art. 118 ustawy Pzp. Wezwano go w trybie art. 126 ust. 1 ustawy Pzp do złożenia podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw wykluczenia podmiotu udostępniającego zasoby, w okolicznościach, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca nie złożył podmiotowych środków dowodowych. Dlatego zamawiający działając na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy Pzp po raz drugi wezwał wykonawcę do złożenia w wyznaczonym terminie podmiotowych środków dowodowych potwierdzających brak podstaw wykluczenia podmiotu udostępniającego zasoby, w okolicznościach, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy Pzp. W wymaganym terminie wykonawca znów nie złożył dokumentów (zamawiający otrzymał je po upływie wyznaczonego terminu). Jak ma postąpić zamawiający? Czy odrzucić ofertę na podstawie:

  • art. 226 ust. 2 pkt 1 z uwagi na to, że złożył ją wykonawca podlegający wykluczeniu z postępowania, czy
  • art. 226 ust. 2 pkt 2, bo złożył ją wykonawca niespełniający warunków udziału w postępowaniu, czy
  • art. 226 ust. 2 pkt 3, bo złożył ją wykonawca, który nie przedstawił w przewidzianym terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowego środka dowodowego, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przedmiotowego środka dowodowego, lub innych dokumentów lub oświadczeń?

Czy zastosować tu art. 122 ustawy Pzp, z uwagi na fakt że zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia i zażądać, aby wykonawca w terminie określonym przez zamawiającego zastąpił ten podmiot innym podmiotem lub podmiotami albo wykazał, że samodzielnie spełnia warunki udziału w postępowaniu? Co powinien zrobić zamawiający,  gdy w odpowiedzi na wezwanie wykonawca raz jeszcze „posłuży” się zdolnościami tego samego podmiotu, z tym że tym razem złoży w terminie wszystkie wymagane podmiotowe środki dowodowe dotyczące tego podmiotu?

Podwykonawstwo, konsorcjum, powołanie się na zasoby podmiotów trzecich – z której możliwości skorzystać?

Podwykonawstwo, konsorcjum, powołanie się na zasoby podmiotów trzecich – z której możliwości skorzystać?

Nie każdy wykonawca ma zasoby potrzebne do tego, by ubiegać się o zamówienie publiczne a następnie je realizować zgodnie z wymogami zamawiającego postawionymi w SWZ czy innych dokumentach zamówienia. Ustawa Pzp podsuwa takim podmiotom pewne rozwiązania. Wykonawca może skorzystać z pomocy podwykonawców, może zawiązać konsorcjum z innymi podmiotami lub skorzystać z zasobów podmiotu trzeciego, potwierdzając dzięki temu stawiane przez zamawiającego warunki. Czym rożni się między sobą: podwykonawstwo, wspólne występowanie wykonawców oraz udostępnianie zasobów? Jakie załączniki przy sporządzaniu SWZ zamawiający powinien przygotować?

Rada

W tym artykule:

  • Podwykonawstwo – czym jest w praktyce?
  • Wspólne ubieganie się o zamówienie – co trzeba wiedzieć?
  • Warunki udziału w postępowaniu w przypadku konsorcjum
  • Realizacja zamówienia przez konsorcjum
  • Udostępnienie zasobów przez podmiot trzeci – najważniejsze informacje
  • Wymagane dokumenty w przypadku powoływania się na zasoby podmiotów trzecich
  • Podmiot trzeci podwykonawcą – jak ocenić ofertę?
  • Wzory dokumentów

Umowa o podwykonawstwo jest umową w formie pisemnej o charakterze odpłatnym, zawartą:

  • między wykonawcą a podwykonawcą,
  • w przypadku zamówienia na roboty budowlane innego niż zamówienie w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa – również między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami.

Na mocy tej umowy odpowiednio podwykonawca lub dalszy podwykonawca zobowiązuje się wykonać część zamówienia.

Podwykonawstwo jest zatem powierzeniem realizacji jakichś części prac innemu podmiotowi. Definicja podwykonawstwa jest zawarta w art. 2 pkt 27 ustawy Pzp.

Wspólne ubieganie się o zamówienie to złożenie wspólnej oferty w ramach tzw. konsorcjum. Wspólne ubieganie się o zamówienie to także występowanie w postępowaniu jako np. spółka cywilna. Regulacje odnoszące się do wspólnej oferty są zawarte m.in. w art. 58 i art. 117 ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.


Zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy Pzp zamawiający nie może wymagać od wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiadania określonej formy prawnej w celu złożenia oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.

Stosownie z kolei do art. 117 zamawiający może określić szczególny, obiektywnie uzasadniony, sposób spełniania przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunków udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione charakterem zamówienia i jest proporcjonalne.

Warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o którym mowa w art. 112 ust. 2 pkt 2, jest spełniony, jeżeli co najmniej jeden z wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej i zrealizuje roboty budowlane, dostawy lub usługi, do których realizacji te uprawnienia są wymagane.
 

W odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub do-
świadczenia wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą polegać na zdolnościach tych z wykonawców, którzy wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane.