wykluczenie wykonawcy z zamówienia publicznego

Podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia

Wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego według Pzp

Prawo zamówień publicznych przewiduje okoliczności, których zaistnienie w postępowaniu o udzielenie zamówienia zawsze zobowiązuje zamawiającego do podjęcia decyzji o dyskwalifikacji wykonawcy. Fakultatywne podstawy wykluczenia uregulowano w art. 109 ust. 1 ustawy Pzp. Eliminują one z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, wówczas gdy zamawiający przewidział je w dokumentacji. Od 1 stycznia 2021 r. nowe Pzp wprowadziło pewne zmiany w podstawach wykluczenia w katalogach przesłanek fakultatywnych i obligatoryjnych. Zamawiający musi także pamiętać, że w 2022 roku pojawiły się nowe obowiązkowe podstawy wykluczenia wykonawcy z postępowania z uwagi na wojnę Rosja – Ukraina. O wszystkich okolicznościach, które są przyczyną wykluczenia z procedury zgodnie z ustawą Pzp, przeczytasz w poniższym artykule.

W tym artykule
  • Obligatoryjna przesłanka wykluczenia zobowiązuje zamawiającego do tego, aby po jej wystąpieniu zawsze wykluczył wykonawcę z procedury. Podstawą będzie odpowiedni przepis ustawy Pzp i nie ma tu znaczenia, czy zamawiający przewidział przesłankę w dokumencie zamówienia.
  • Fakultatywna przesłanka wykluczenia jest przesłanką nieobowiązkową. Zamawiający przygotowując postępowanie, powinien przeanalizować, jakie cechy podmiotowe wykonawcy są dla niego istotne i na tej podstawie powinien podjąć decyzję i zastosowaniu poszczególnych podstaw wykluczenia. Przykładem takich przesłanek jest np. okoliczność gdy wobec wykonawcy otwarto likwidację bądź ogłoszono upadłość albo gdy wykonawcy w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe.
  • Nowe Pzp od 1 stycznia 2021 r. przeniosło niektóre przesłanki obligatoryjne do katalogu przesłanek fakultatywnych – szczegóły publikujemy w czytelnej tabeli.
  • Warto pamiętać, że w 2022 roku pojawiły się nowe podstawy wykluczenia związane wojną między Rosją i Ukrainą. Zamawiający ma obowiązek wykluczyć z postępowania podmioty, które są wykonawcami rosyjskimi lub mają określone związki z Rosją.
  • Katalog przesłanek obligatoryjnych i fakultatywnych zawiera ustawa Pzp w art. 108–art. 110.