Kiedy wykonawca zostanie wykluczony z tego powodu, że podał nieprawdziwe informacje?

Stan prawny na dzień: 24.10.2022
Kiedy wykonawca zostanie wykluczony z tego powodu, że podał nieprawdziwe informacje?

Aby wypełnić hipotezę art. 109 ust. 1 pkt 8 lub 10 ustawy Pzp (podanie nieprawdziwych informacji), wszystkie przesłanki zawarte w tych przepisach muszą wystąpić łącznie (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 22 lipca 2022 r., sygn. akt KIO 1742/22).

Zawarta w art. 109 ust. 8 i 10 ustawy Pzp przesłanka wprowadzenia zamawiającego w błąd polega na przedstawieniu przez wykonawcę nieprawdziwych informacji. Musi więc zaistnieć sprzeczność między treścią dokumentu złożonego przez wykonawcę a rzeczywistością. Stan ten zaistnieje, gdy przedstawione zostaną informacje obiektywnie nieprawdziwe, niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, który ma znaczenie dla danego postępowania.

Na skutek podania takich informacji zamawiający zostaje wprowadzony w błąd, czyli nabiera mylnego wyobrażenia o stanie faktycznym lub też skutkuje to po jego stronie brakiem jakiegokolwiek wyobrażenia o nim. Nie jest uprawnione utożsamianie niewykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu z zaistnieniem podstaw do wykluczenia wykonawcy z postępowania określonych w art. 109 ust. 1 pkt 8 i 10 ustawy Pzp.

W opinii Izby za informacje wprowadzające w błąd należy uznać informacje nieprawdziwe lub błędne. Wobec tego w takim przypadku znaczenie ma różnica pomiędzy stanem faktycznym a informacjami przedstawionymi przez wykonawcę.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy!  Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/